افزایش پروژه‌های مشترک پژوهشی بین ایران و همچنين کشورهای خارجی در سال شمسي ۲۰۱۸ – شریف

افزایش پروژه‌های مشترک پژوهشی بین ایران و همچنين کشورهای خارجی در سال شمسي ۲۰۱۸ – شریف

به نقل از شریف: افزایش پروژه‌های مشترک پژوهشی بین ایران و همچنين کشورهای خارجی در سال شمسي ۲۰۱۸

دکتر سالار آملی دکتر حسین سالار آملی قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی و همچنين بین‌المللی، گفت: در سال شمسي ۲۰۱۸ پروژه‌های مشترک پژوهشی بین ایران و همچنين کشورهای خارجی به ۴۶۶ مورد افزایش یافت که از این تعداد حدود ۵۰ قسمت و بخش پروژه‌ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر سالارآملی در نخستین کنفرانس رؤسای دانشگاه‌های ایران و همچنين مجارستان که امروز (یکشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه) در دانشگاه یزد برگزار شد، با ابراز خرسندی از حضور در این رویداد اظهار داشت: این کنفرانس موجب افزایش اطلاعات طرفین از وضعیت نظام آموزش عالی در دو کشور می‌مي شود که در فرآیند افزایش و همچنين تقویت همکاری‌ها در آینده بسیار اثرگذار خواهد بود.
وی بابیان اینکه ایران در رده میانه کشورهای درحال‌توسعه قرار دارد، نقش دانشگاه‌ها را در فرآیند تحول جوامع بسیار مهم دانست و همچنين بیان داشت: مهم‌ترین استراتژی جمهوری اسلامی ایران تبادلات علمی و همچنين تکنولوژیکی در سطح بین‌المللی است.
قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل در ادامه به سه هدف عمده این سیاست اشاره کرد و همچنين گفت: اهداف اصلی این سیاست در جمهوری اسلامی ایران مواردی از قبیل حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه در کنار تجاری‌سازی پژوهش و همچنين نتایج، توسعه آموزش حرفه‌ای و همچنين بین‌المللی کردن آموزش عالی (دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين…) است.
وی همچنین از ۵۳ هزار و همچنين ۳۴۰ مقاله منتشرشده پژوهشگران ایرانی در ژورنال‌های بین‌المللی اسکوپس و همچنين آی اس آی خبر داد و همچنين گفت: در سال شمسي ۲۰۱۸ پروژه‌های مشترک پژوهشی بین ایران و همچنين سایر کشورها به ۴۶۶ مورد افزایش یافت که از این تعداد حدود ۵۰ قسمت و بخش آن هم‌ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.
دکتر سالارآملی با اشاره به اثرگذاری پایین این پژوهش‌ها در جامعه ایرانی، این پيشامد جديد را پهناور و بزرگ‌ترین چالش دانست و همچنين خواستار توجه جدی به اثرگذاری پژوهش‌ها در جامعه شد.
وی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش‌های گرفته شده در ایران در راستای تقویت حوزه علم و همچنين دانش از تأسیس ۴۲ پارک علم و همچنين فناوری، ۱۸۶ مرکز رشد، ۳۰ هزار مرکز پژوهشی، ۲۳۱ میلیون دلار صادرات پژوهشی، و همچنين فعالیت ۲.۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور خبر داد.
دکتر سالار آملی همچنین از رشد ۱۱ درصدی مقالات مشترک ایران و همچنين کشورهای اتحادیه اروپا از سال شمسي ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ خبر داد و همچنين بر همکاری‌های ایران و همچنين مجارستان در زمینه‌های فعالیت‌های پژوهشی مشترک، دوره‌های تحصیلی مشترک، راهنمایی مشترک پایان‌نامه‌های دکترا و همچنين تيم‌های پژوهشی مشترک تأکید کرد.
گفتنی است این کنفرانس ۸ و همچنين ۹ اردیبهشت‌ماه در دانشگاه یزد ادامه دارد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷
 

افزایش پروژه‌های مشترک پژوهشی بین ایران و همچنين کشورهای خارجی در سال شمسي ۲۰۱۸ در تاریخ ۸ February 1398 | 2:13 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *