انجام ۴۶۶ تحقیق مشترک بین دانشمندان ایرانی و همچنين خارجی/ اعزام سالانه ۱۳۰۰ دانشجوی دکتری به دوره‌های فرصت مطالعاتی – شریف

انجام ۴۶۶ تحقیق مشترک بین دانشمندان ایرانی و همچنين خارجی/ اعزام سالانه ۱۳۰۰ دانشجوی دکتری به دوره‌های فرصت مطالعاتی – شریف

به نقل از شریف: انجام ۴۶۶ تحقیق مشترک بین دانشمندان ایرانی و همچنين خارجی/ اعزام سالانه ۱۳۰۰ دانشجوی دکتری به دوره‌های فرصت مطالعاتی

دکتر حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین المللی با بیان اینکه سالانه ۱۳۰۰نفر از دانشجویان دوره دکتری در قالب فرصت‌های مطالعاتی ۶ تا ۹ ماهه به خارج از کشور اعزام می‌شوند، گفت: هم اکنون ۴۶۶ پروژه بین دانشمندان داخلی و همچنين خارجی درحال انجام است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالارآملی عصر جمعه بیستم اردیبهشت‌ماه با حضور در برنامه جذاب و جالب و خوب «گفتگوی خبر» شبکه خبر به موضوع رشد اعزام استادان، دانشجویان و همچنين پژوهشگران به سمینار‌های علمی خارج از کشور پرداخت و همچنين گفت: هدف از شرکت اساتید و همچنين محققان کشورمان در سمینار‌ها و همچنين کنفرانس‌ها آن هم است که بهترین نفرات داخل کشور با ارائه مقاله به کشور‌های خارجی اعزام شوند تا بستری مناسب در جهت بهره بري و استفاده از علم جهانی و همچنين مراودات علمی شکل گیرد.
به گفته وی، در سال شمسي ۱۳۹۷ حدود ۱۰۲۲ فرد يا شخص از اعضای هیئت علمی کشورمان به سمینار‌ها و همچنين کنفرانس‌ها و همچنين کارگاه‌های بین المللی اعزام شدند که حاصل این امر وارد شدن ده‌ها نوع دانش فنی و همچنين روز دنیا به کشور است.
دکتر سالارآملی با بیان اینکه در سال شمسي ۱۳۹۷ شاهد افزایش ۹درصدی در آمار اعزام‌های به خارج از کشور بوده‌ایم، ادامه داد: برای اعزام اساتید و همچنين اعضای هیئت علمی به خارج از کشور، دانشگاه‌ها طی فرآیندی اشخاص را انتخاب می‌کنند و همچنين ما در وزارت علوم بسترساز هستیم ولی معیار اصلی آن هم اعتبار این نشست بین‌المللی است و همچنين اینکه چه آورده‌ای می‌تواند برای کشور داشته باشد.
وی اظهار داشت: در سال شمسي ۱۳۹۷ بیشترین اعزام اساتید به کشور‌های ترکیه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، فرانسه، کانادا و همچنين هلند بوده است و همچنين مسلماً ایرانیان به عنوان ارائه‌دهنده در این کشور‌ها حاضر خواهند شد.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بهترین حالت حدود ۲درصد علم دنیا را تولید می‌کند و همچنين به عبارتی دیگر به ۹۸ قسمت و بخش مابقی علم دنیا نیازمند است، تصریح کرد: براساس رتبه‌بندی تایمز ۱۷ دانشگاه ایران در حوزه بیوتکنولوژی در بین دانشگاه‌های برتر قرار دارند و همچنين همچنین ۲۹ دانشگاه کشورمان طبق این رتبه‌بندی در سطح دانشگاه‌های برتر دنیا خواهند بود. برای رسیدن به این نقطه و همچنين رشد بیشتر نیاز است که دانشمندان دنیا به ایران بیایند یا دانشجویان دوره دکترای ما طی فرصت‌های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام شوند.
به گفته وی، تایمز مهم‌ترین رتبه بندی دنیا که دانشگاه‌های دنیا را براساس شاخصه‌های متنوع و گوناگون و مختلف دسته‌بندی می‌کنند و همچنين دانشگاه‌های ایران نیز همواره در این رتبه‌بندی‌ها جایگاه خوبی را داشته‌اند. در رتبه‌بندی اخیر این پایگاه ۲۹ دانشگاه ایرانی شامل تهران، تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، شهیدبهشتی، اصفهان، فردوسی مشهد، تبریز و همچنين… حضور دارند؛ همچنین در گرایش بیولوژی برخی دانشگاه‌های ایرانی در این رتبه بندی قرار گرفته‌اند.
قائم مقام وزیرعلوم در مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سئوال که «در داخل کشور چه میزان از این کنفرانس‌ها و همچنين سمینارها برگزار می‌کنیم و همچنين چه میزان پذیرای دانشمندان هستیم که از دیگر نقاط دنیا به کشورمان می‌آیند؟» گفت: در سال شمسي ۱۳۹۷ در مجموع ۲۱۶۸ فرد يا شخص از دانشمندان، اعضای هیئت علمی و همچنين اشخاص برجسته دنیا به ایران آمدند که این آمار قابل توجهی است؛ در واقع هر هفته ۱۰ هیئت علمی خارجی به ایران می‌آیند و همچنين این اشخاص با تمرکز روی ۴محور حضور در سمینار‌ها و همچنين کنفرانس‌ها، راهنمایی دانشجویان دوره دکتری (مشترک)، آموزش و همچنين انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک به ایران می‌آیند.
وی با اشاره به زمان به سرانجام رسیدن پروژه‌های تحقیقاتی عنوان کرد: هم اکنون ۴۶۶ پروژه بین دانشمندان داخلی و همچنين خارجی درحال انجام است. محور‌های کلان این پروژه‌های مشترک از سوی معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم تبیین می‌مي شود و همچنين سپس دانشگاه‌های مادر عمدتاً هدایت علمی این امر را بر عهده می‌گیرند و همچنين مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، راهبری کلان این پروژه‌ها را در اختیار می‌گیریم.
دکتر سالارآملی در پاسخ به این سئوال که «پروسه‌ای که یک استاد دانشگاه یا یک پژوهشگری از کشوری وارد کشورمان مي شود و همچنين در فرآیند یک پژوهش شرکت داشته باشد به چه صورت است؟» تصریح کرد: به عنوان مثال انجام پروژه مشترک بین دو کشور ایران و همچنين آلمان، مسئولان دو کشور محور‌های کلان پژوهش را تعیین و همچنين به دانشگاه‌های خود اعلام کردند؛ سپس اساتید آلمانی با رفت و آمد و مراجعه به سایت‌های متنوع و گوناگون و مختلف بهترین اساتید ایرانی و همچنين همچنین اساتید ایرانی همکاران خود را در آلمان انتخاب می‌کنند و همچنين این امر منجر به شکل‌گیری ۱۴۸پ روژه تحقیقاتی شد که همگی به یک سامانه وارد شدند و همچنين قرار است که ماه آینده طی جلسه‌ای بین دو ایران و همچنين آلمان از ۱۴۸ پروژه معرفی شده بین ۱۵ تا ۲۰ پروژه برای آغاز فعالیت انتخاب مي شود.
قائم مقام وزیرعلوم در مسائل بین‌الملل ادامه داد: انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک اهداف متعددی را به دنبال دارد؛ گاه برای انتقال یک دانش فنی به کشور، یا بهره‌گیری از امکانات و همچنين آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های خارجی یا ارائه یک پتنت و همچنين مقاله و همچنين یا رسیدن به استارتاپی برای خلق سرمایه است.
وی پروژه‌های تحقیقاتی مشترک را بیشتر با کشور‌های هدف شامل اتحادیه اروپا، چین، روسیه، ژاپن و همچنين کره دانست و همچنين گفت: در یک ماه اخیر طی پروژه‌ای با چین، دانشگاه‌های شیراز، گیلان و همچنين اصفهان ۳ مرکز پایش هوا را در کشور راه‌اندازی کردند و همچنين مقرر شد دستگاه‌ها و همچنين تجهیزات از کشور چین وارد شوند و همچنين پایش هوا در اینجا صورت گیرد. همچنین حاصل رفت‌وآمد هیئت‌های خارجی به دانشگاه نسبتاً کوچک ولي بايد توجه داشت قوی کردستان، افزایش تعداد دانشجویان اقلیم کردستان این دانشگاه به ۲۸۷ دانشجو و همچنين در پناه این رفت‌وآمدهای بین‌المللی شکل‌گیری ۴ پروژه تحقیقاتی مشترک بود.
دکتر سالارآملی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم حضورمان در مجامع بین‌المللی که از طریق این پروژه‌ها، کنفرانس‌ها و همچنين سمینارها صورت می‌گیرد، می‌تواند بستری را فراهم بسازد که توانا شویم پروژه‌های بین‌المللی را بگیریم و همچنين به داخل کشور آورده و همچنين اساتید ما بر روی آن هم کار کنند و همچنين فراموش نکنیم که هر فعالیت و همچنين پروژه بین‌المللی نشاط و همچنين شادابی علمی در کشور به وجود می‌آورد.
به گفته وی، اساتید و همچنين دانشجویان ما توانمندی و همچنين نوآوری و همچنين تراوش فکری خوبی دارند و همچنين این امر باعث شده تا کشور‌های خارجی برای مراودات علمی با ایران تمایل داشته باشند. بسیاری از کشور‌های منطقه با وجود امکانات و همچنين تجهیزات کافی، ولي بايد توجه داشت مانند ایرانیان از علم و همچنين تیزهوشی برخوردار نیستند.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل افزود: سالانه ۱۳۰۰ فرد يا شخص از دانشجویان دوره دکتری در قالب فرصت‌های مطالعاتی ۶ تا ۹ ماهه به خارج از کشور اعزام می‌شوند تا از تجهیزات و همچنين آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های خارجی بهره بري و استفاده و همچنين دانش جدیدی را به کشور منتقل کنند. نیازی به اعزام تمام وقت یا سالانه دانشجویان کارشناسی ارشد و همچنين دکتری نیست چرا که ما پایه‌های علمی قوی داریم.
وی در مورد توافقات با کشور‌های خارجی بیان کرد: قرار است در کشور عراق دانشگاه علوم پزشکی مشترک از سوی وزارت بهداشت داشته باشیم؛ همچنین برای راه اندازی دانشگاه مشترک با این کشور دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنين الزهرا (س) پیش‌قدم شده اند. از طرف دیگر سه دانشگاه مهم ایران در افغانستان شعبه دارند و همچنين هم اکنون دانشجویان زیادی آنجا مشغول به تحصیل خواهند بود.
دکتر سالارآملی با اشاره به راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی D۸ گفت: چند سال شمسي قبل راه‌اندازی این دانشگاه تصویب شد و همچنين مقرر شد ایران سردمدار آن هم باشد. نشست هیئت امنای این دانشگاه برای اولین بار با حضور وزرا و همچنين برخی معاونان کشور‌های عضو این طرح تشکیل شد و همچنين اساسنامه آن هم به تصویب نهایی رسید و همچنين از مهرماه امسال دانشجو پذیرش می‌کند. پشتوانه اصلی دانشگاه D۸، دانشگاه بوعلی سینای همدان است، البته در این راه دانشگاه‌ها با هم همسو خواهند بود و همچنين این طرح آغازی است برای توسعه دانش میان کشور‌های اسلامی و همچنين ثمرات خوبی برای کل کشورهای اسلامی به همراه دارد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

انجام ۴۶۶ تحقیق مشترک بین دانشمندان ایرانی و همچنين خارجی/ اعزام سالانه ۱۳۰۰ دانشجوی دکتری به دوره‌های فرصت مطالعاتی در تاریخ ۲۱ February 1398 | 9:41 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *