ایران با تاسیس دانشگاه بین‌الدولی، گام مهمی در تحقق نقشه راه تيم هشت برداشته است/ کشورهای اسلامی آغازگر روند توسعه علمی بی‌مرز خواهند بود – شریف

ایران با تاسیس دانشگاه بین‌الدولی، گام مهمی در تحقق نقشه راه تيم هشت برداشته است/ کشورهای اسلامی آغازگر روند توسعه علمی بی‌مرز خواهند بود – شریف

به نقل از شریف: ایران با تاسیس دانشگاه بین‌الدولی، گام مهمی در تحقق نقشه راه تيم هشت برداشته است/ کشورهای اسلامی آغازگر روند توسعه علمی بی‌مرز خواهند بود

دکتر منصور غلامی با بیان اینکه هدف از میزبانی دانشگاه بین‌الدولی، ارتقاء سطح همکاری‌های علمی و همچنين توسعه دانش در جهان اسلام است، گفت: ایران با تاسیس و همچنين میزبانی این دانشگاه، گامی مهم در مسیر بررسي کننده و پروهشگر کردن نقشه راه تيم هشت برداشته است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، اولین جلسه هیئت امنای دانشگاه‌های بین‌المللی تيم هشت (D8) امروز (سه‌شنبه) با حضور وزیران علوم ۸ کشور ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش اندونزی، مالزی، مصر و همچنين نیجریه در محل این وزارت برگزار شد.
دکتر غلامی در این نشست گفت: نهاد همکاری اقتصادی D8 متشکل از هشت کشور در حال توسعه اسلامی با جمعیتی حدود یک میلیارد و همچنين ۶۰ میلیون فرد يا شخص و همچنين نیروی کار ۴۰۰ میلیونی، یک ظرفیت پهناور و بزرگ در جهان رو به گذار، آشفته و همچنين پرچالش کنونی محسوب می‌مي شود.
وی با تأکید بر اینکه تقویت مناسبات علمی، آموزشی و همچنين پژوهشی میان این نهاد بین اسلامی، گامی مهم، کلیدی و همچنين نقطه عطفی در مسیر همگرایی میان کشورهای عضو به حساب می‌آید، افزود: امروز این هشت کشور در حال توسعه، بیست و همچنين دومین سال شمسي قرار گرفتن در زیر چتر همگرایی را پشت سر می‌گذارند.
دکتر غلامی ادامه داد: بیش از یک دهه قبل که ترسیم «نقشه راه ۱۰ ساله تيم هشت (D8)» بین سال شمسي‌های (۲۰۱۸-۲۰۰۸) در دستور کار قرار گرفت و همچنين به تصویب اعضا رسید، همکاران من در وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری ایران، تأسیس یک دانشگاه بین‌الدولی را به عنوان گامی کلیدی در راه تحقق این نقشه راه پیشنهاد کردند.
وزیر علوم با اشاره به بندهای نقشه راه ۱۰ ساله تيم هشت کشور، اظهار داشت: در بند (۷) قسمت و بخش (۱۰) این نقشه راه، بر لزوم «تقویت همکاری‌های علوم و همچنين فناوری با هدف نهادینه‌کردن این همکاری‌ها از طریق تأسیس مراکز تحقیقاتی دانشگاه و همچنين مؤسسه دی هشت» تاکید شده و همچنين اکنون افتخار داریم که اعلام کنیم، ایران با تأسیس و همچنين میزبانی این دانشگاه، گامی مهم در مسیر بررسي کننده و پروهشگر کردن نقشه راه تيم هشت برداشته است.
دکتر غلامی با بیان اینکه تحقق نقشه راه هشت کشور به همکاری و همچنين همیاری کشورهای عضو نیاز دارد، مطرح کرد: هدف از میزبانی این دانشگاه، ارتقای سطح همکاری‌های علمی فی مابین، توسعه دانش در جهان اسلام از طریق تبادل دانشجو و همچنين همکاری دانشگاهی است.
وی گفت: به جرأت می‌قدرت گفت که تمامی اعضای تيم D8 از توانمندی و همچنين ظرفیت‌های بیشمار علمی و همچنين فناوری برخوردار خواهند بود و همچنين تجمیع این توانمندی‌ها، می‌تواند جهان اسلام را مقتدرتر کرده و همچنين در مسیر حل معظلات و مسائل و مشکلات مسلمانان سوق دهد.
وزیر علوم عنوان کرد: در حال حاضر ۴.۲ میلیون دانشجو در ایران وجود دارد که یک میلیون فرد يا شخص از آن هم‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند، همچنين و علاوه بر آن هم ۳۹ پارک علم و همچنين فناوری و همچنين نظام آموزشی مستحکمی در کشور فعالیت می‌کنند که ۲۹ دانشگاه آن هم بر اساس رتبه‌بندی Times Higher Education و همچنين کنون در میان دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند که آماده همکاری و همچنين تجمیع توانمندی‌ها خواهند بود.
وی اظهار داشت: نقل از سال شمسي ۲۰۱۱ نهاد توسعه و همچنين همکاری اقتصادی (OECD) نشان می‌دهد که ۸ کشور عضو D.8، با اعزام ۴۰۴ هزار دانشجوی خارجی (حدود ۱۰ قسمت و بخش کل جمعیت دانشجویان بین‌المللی) جزو کشورهای اصلی اعزام‌کننده دانشجوی خارجی خواهند بود که این رقم اکنون افزایش یافته است.
دکتر غلامی ادامه داد: باید به این بیاندیشیم که چگونه علاقه‌مندان به تحصیل دانش در جهان اسلام، می‌توانند از ظرفیت‌های داخلی D-8 بهره بري و استفاده کنند.
وزیر علوم با بیان اینکه کشورهای ترکیه، مالزی، اندونزی، بنگلادش، مصر پاکستان و همچنين نیجریه هریک دانشگاه‌های معتبری دارند که می‌توانند پذیرای دانشجویان یکدیگر باشند، افزود: تأسیس دانشگاه D-8 می‌تواند نقطه شروع تبادل گسترده دانشجو میان این کشورها و همچنين توسعه علمی به حساب آید.
وی با اشاره به اینکه جهان در حال توسعه و همچنين نوظهور که کشورهای عضو تيم هشت بخشی از آن هم خواهند بود، برای گام نهادن در راه پیشرفت، مسیری جز علم و همچنين فناوری ندارد و همچنين راه علم و همچنين فناوری نیز از دانشگاه می‌گذرد، تصریح کرد: دانشگاه بین‌المللی تيم هشت همچنين و علاوه بر تقویت ظرفیت تربیت نیروی انسانی این نهاد، فرآیند بین‌المللی‌شدن دانشگاه‌ها و همچنين آموزش عالی کشورهای عضو را نیز تسهیل مي کند.
دکتر غلامی مطرح کرد: در جهانی که هر روز بر جمعیت دانشجویان بین‌المللی آن هم افزوده می‌مي شود، جمهوری اسلامی ایران برای توسعه دانشگاه بین‌المللی تيم هشت، دست یاری به سمت کشورهای عضو دراز کرده است.
وزیر علوم پشتوانه تلاش کشورهای عضو D8 را نیروهای انسانی توانمند آنان دانست و همچنين گفت: گردش آزاد علم، دانش و همچنين گشودن درهای نوآوری و همچنين فناوری به سوی دیگر کشورهای نیازمند، از خصوصیات تمدن پهناور و بزرگ اسلامی و همچنين شکوفایی علم در جهان اسلام در سده‌های قبل است.
دکتر غلامی افزود: ما بر این باوریم که نباید در جهان اسلامی، مرزی بین انتقال دانش و همچنين نوآوری وجود داشته باشد زیرا علم متعلق به همه انسان‌ها است لذا ما آغازگر روند توسعه علمی بی‌مرز خواهیم بود.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

ایران با تاسیس دانشگاه بین‌الدولی، گام مهمی در تحقق نقشه راه تيم هشت برداشته است/ کشورهای اسلامی آغازگر روند توسعه علمی بی‌مرز خواهند بود در تاریخ ۱۰ February 1398 | 11:08 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *