بهره بري و استفاده از تجربه و مهارت بالا مهندسين و متخصصين در حوزه سیلاب، از اهداف تشکیل کارگروه هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌هاست – شریف

بهره بري و استفاده از تجربه و مهارت بالا مهندسين و متخصصين در حوزه سیلاب، از اهداف تشکیل کارگروه هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌هاست – شریف

به نقل از شریف: بهره بري و استفاده از تجربه و مهارت بالا مهندسين و متخصصين در حوزه سیلاب، از اهداف تشکیل کارگروه هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌هاست

نشست مشترک دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران و همچنين رئیس هیئت ویژه بررسی سیلاب‌های کشور، با اساتید دانشگاه‌های استان گلستان امروز (یکشنبه) با محوریت بررسی سیل اخیر این استان، در دانشگاه علوم کشاورزی و همچنين منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و همچنين منابع طبیعی گرگان، دکتر نیلی احمدآبادی در این نشست هدف از حضور خود در استان گلستان را ایجاد مکانیزم دقیق برای همکاری میان دانشگاه‌های استان دانست.
وی افزود: بهره بري و استفاده از تجربه و مهارت بالا مهندسين و متخصصين در حوزه سیلاب، نیز از اهداف تشکیل کارگروه از سوی ریاست جمهوری می‌باشد و همچنين امیدواریم با تشکیل هیئت شاهد به حداقل رساندن معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين حرکت سریع‌تر جهت توسعه پایدار باشیم.
رئیس هیئت ویژه بررسی سیلاب‌های کشور خاطرنشان کرد: نقش اعضای هیئت علمی در استان‌های گلستان، ایلام و همچنين خوزستان پررنگ بود ولي بايد توجه داشت نقش حداکثری در موضوع سیلاب، قبل از وقوع سیل ایجاد می‌مي شود که امیدواریم در این قسمت و بخش نیز تاثیرگذار باشیم.
در ادامه دکتر علی نجفی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و همچنين منابع طبیعی گرگان با بیان اینکه موضوع سیل در استان گلستان باید از جنبه‌های متنوع و گوناگون و مختلف، بررسی مي شود، گفت: سیلاب اخیر نیازمند رویکرد جدید در حوزه مدیریت و همچنين پیامدهای آن هم می‌باشد تا در حوزه گرگان‌رود براساس حوزه جغرافیایی آن هم تصمیم‌گیری مي شود.
وی خاطر نشان کرد: در تبدیل تجربیات و همچنين یافته‌ها به درس‌آموخته‌ها، در حوزه مستندسازی بایستی به خوبی عمل کرد تا برنامه جذاب و جالب و خوب مدون خوبی برای مدیران در آینده ایجاد مي شود تا درک بهتری از موضوع ایجاد مي شود.
دکتر نجفی‌نژاد تصریح کرد: در حوزه گرگان‌رود، دانش بومی خوبی در حوزه سیلاب وجود دارد که تدوین آنها، می‌تواند، مدیریت مشارکتی، بهره بري و استفاده از قدرت و همچنين کمک شهروندان و مردم شهر و همچنين مدیریت قبل بحران و همچنين نحوه برخورد و همچنين اطلاع‌رسانی موضوع را به خوبی ایجاد کند.
وی افزود: امید است با تخصص و همچنين درایت اعضای کارگروه، موارد و نکات خوبی جمع‌آوری و همچنين تدوین و همچنين در اختیار رئیس جمهور قرار گیرد تا مبنای عمل مدیران باشد.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و همچنين منابع طبیعی گرگان یادآور شد: مجموعه‌های دانشگاه‌های استان آمادگی دارند با همه قدرت در راستای کمک به این هیئت همکاری داشته باشند تا برنامه جذاب و جالب و خوب به صورت علمی تدوین و همچنين سرآغازی برای فعالیت‌های دیگر مي شود.
دکتر امیر سعدالدین دبیر کارگروه سیل و همچنين مخاطرات طبیعی دانشگاه علوم کشاورزی و همچنين منابع طبیعی گرگان نیز با توجه به تحلیل اجمالی سیل اخیر گفت: در ایجاد سیل، عوامل طبیعی، انسانی، سازمانی و همچنين مدیریتی نقش ایفا کردند.
دکتر امیر سعدالدین با اشاره به اینکه وجود زمستانی پرباران و همچنين بارش ۵ روزه مداوم در منطقه، روان‌آب فراوانی را ایجاد کرد افزو: در این مدت به صورت میانگین میزان ۱۷۰ میلی‌متر بارش در استان ثبت شد.
وی خاطرنشان کرد: در نهایت پوشش جنگلی بالادست در وضعیت خواب زمستانی و همچنين بدون برگ بود که حجم روان آب‌ها و همچنين رسوب تخریبی زیادی را تشکیل داد.
دکتر سعدالدین افزود: در قسمت و بخش عوامل انسانی، زراعت غیراصولی در اراضی شیبدار، جاده‌سازی غیراصولی در اراضی کوهستانی، لایروبی ناکافی کانال‌های اصلی و همچنين به ویژه مصعب موثر بودند.
وی تصریح کرد: باتوجه به شکل‌گیری کارگروه‌های تخصصی و همچنين متعدد در این هیئت باید یک رویکرد واحد مدیریتی شکل بگیرد.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

بهره بري و استفاده از تجربه و مهارت بالا مهندسين و متخصصين در حوزه سیلاب، از اهداف تشکیل کارگروه هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌هاست در تاریخ ۲۲ February 1398 | 10:15 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *