تحصیل ۲۸ هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم / ۳۵ دانشگاه؛ میزبان دانشجوی بین‌المللی – شریف

تحصیل ۲۸ هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم / ۳۵ دانشگاه؛ میزبان دانشجوی بین‌المللی – شریف

به نقل از شریف: تحصیل ۲۸ هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم / ۳۵ دانشگاه؛ میزبان دانشجوی بین‌المللی

مدیرکل مسائل دانشجویان غیر ایرانی نهاد مسائل دانشجویان در خلال ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد در سال شمسي ۹۷ خاطرنشان کرد: هم اکنون قریب به ۴۰هزار دانشجوی خارجی در کشور حضور دارند و همچنين در صورتي که این تعداد با دستور و همچنين تکلیفی که در برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه کشور دیده می مي شود مقایسه مي شود، می‌توانیم اعلام کنیم که نه تنها مطابق برنامه جذاب و جالب و خوب پیش رفته‌ایم بلکه در سال شمسي دوم برنامه جذاب و جالب و خوب که سال شمسي جاری است جلوتر هستیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالحمید علیزاده درخصوص عملکرد نهاد مسائل دانشجویان و همچنين موضوع جذب و همچنين پذیرش دانشجویان خارجی در سال شمسي ۹۷ اظهار داشت: در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های پیش‌بینی شده سال شمسي ۹۷ بر موضوع ارتقاء و همچنين افزایش میزان مشارکت دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی تأکید شد. همچنین بر اساس آماری که درخصوص پذیرش دانشجویان خارجی جمع‌بندی و همچنين تقدیم دست يار وزیر و همچنين ریاست نهاد گردید، مشخص شد که تعداد دانشگاه‌های درگیر در این موضوع در سال شمسي ۹۵، ۱۷ دانشگاه و همچنين موسسه آموزش عالی بود که در سال شمسي ۹۶ به ۲۵ دانشگاه و همچنين موسسه ارتقا پیدا کرد و همچنين نهایتاً در سال شمسي جاری مجموعاً ۳۵ دانشگاه در بحث جذب دانشجویان خارجی فعال شدند.
وی با اشاره به اینکه امسال، ۱۰ دانشگاه به جمع دانشگاه‌های میزبان دانشجوی بین‌المللی اضافه شدند گفت: امسال تعداد دانشگاه‌های ما از ۲۵ به ۳۵ دانشگاه ارتقا پیدا کرد. وقتی عنوان دانشگاه برخوردار مطرح می‌مي شود، منظور دانشگاهی است که زیرساخت‌ها و همچنين نیروی انسانی کارآزموده را داشته باشد، در سند راهبردی آن هم به مقوله بین‌المللی‌سازی و همچنين پذیرش دانشجویان خارجی اهمیت داده شده باشد، شیوه‌نامه‌ای برای آن هم تنظیم شده باشد و همچنين در بحث اقدامات، سیاست‌های تشویقی را درون شیوه‌نامه‌ها و همچنين سند راهبردی خود پیش‌بینی کرده باشد. امروز می‌توانیم بیان کنیم که ۱۰ دانشگاه برخوردار دیگر نیز به دانشگاه‌های بهره‌مند از این موضوع تبدیل شدند.

 

انتقال اندیشه بین‌المللی شدن از حوزه ستادی وزارت به مدیران دانشگاهی
دکتر علیزاده درخصوص تعداد دانشجویان خارجی درکشور گفت: در سال شمسي‌های قبل آمار مختلفی از تعداد دانشجویان غیرایرانی وجود داشت ولي بايد توجه داشت بر اساس پایش امسال عدد حقیقی به دست آورده شد. در اصل حدود ۲۸ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری درحال تحصیل خواهند بود. بر اساس آمار و همچنين اطلاعاتی که وجود دارد، ۲۸ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم تحصیل می‌کنند؛ ۸هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های تحت پوشش دانشگاه آزاد اسلامی و همچنين ۳ هزار دانشجوی خارجی تحت پوشش وزارت بهداشت خواهند بود که این ارقام را به صورت جمع در نظر گرفته شوند قریب به ۴۰ هزار دانشجوی خارجی در کشور حضور دارند و همچنين در صورتي که این تعداد با دستور و همچنين تکلیفی که در برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه کشور دیده می‌مي شود مقایسه مي شود، ما می‌توانیم اعلام کنیم که نه تنها مطابق برنامه جذاب و جالب و خوب پیش رفته‌ایم بلکه در سال شمسي دوم برنامه جذاب و جالب و خوب که سال شمسي جاری است جلوتر هستیم.
وی در مورد عوامل افزایش حضور دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه‌های کشور گفت: در صورتي که بخواهم به عنوان یک فرد، صرف نظر از مسئولیتی که به دست دارم در این باره نظر بدهم، باید گفت مقوله جهانی شدن و همچنين بین‌المللی شدن علم. به عنوان یک مسئول می‌توانم بیان کنم که شاخص‌های بین‌المللی سازی آموزش عالی به خوبی احضار و همچنين تبیین شده است. اتفاق خوب دیگری که به عقیده من در طول چند سال شمسي اخیر افتاده است این است که امروز نگاه و همچنين اندیشه بین‌المللی شدن از حوزه ستادی وزارت علوم و همچنين مدیران فعال در این حوزه به مدیران دانشگاهی منتقل شده است. ایده‌آل ما زمانی است که این اتفاقات به تک تک اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های ما منتقل بشود.
مدیرکل مسائل دانشجویان غیر ایرانی نهاد مسائل دانشجویان افزود: در ۱۰ سال شمسي قبل به ویژه در طول ۵ سال شمسي اخیر، انتقال دانش و همچنين فرآیندهای بین‌المللی شدن از سطح وزارت خانه و همچنين سطح ستادی به سطح دانشگاه‌ها و همچنين مدیران دانشگاهی اتفاق افتاده است. در مقوله بین‌المللی‌سازی به ابزار آن هم نیز اشاره داریم که یکی از بهترین ابزارهای بین‌المللی شدن جذب دانشجوی خارجی است.
وی تصریح کرد: گام بعدی مورد انتظار این است که، مدیران دانشگاهی باید آنچه که از بین‌المللی شدن مدل جذب و همچنين پذیرش دانشجویان خارجی و همچنين موارد دیگری که کسب نموده اند را به اعضای هیئت علمی منتقل کنند؛ این انتقال در واقع یک تقاضا است و همچنين باید از عضو هیئت علمی و همچنين استاد دانشگاه خواسته مي شود که در این مقوله همت کند و همچنين طبیعتاً برای این تقاضا مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است که زیرساخت مهیا مي شود که این زیرساخت می‌تواند از توانمندی فردی استاد شروع مي شود و همچنين به زیرساخت‌های آموزشی، آزمایشگاهی، دانشگاهی و همچنين تکنولوژیک و همچنين حتی سیستم و همچنين بسته‌های تشویقی و همچنين انگیزشی استاد ختم مي شود.
دکتر علیزاده در مورد گستردگی رشته‌های مورد تقاضای دانشجویان خارجی گفت: درحال حاضر می‌قدرت رسماً عنوان کرد که درتقریباً در تمامی رشته‌هایی که یک فرد خارجی مجاز به تحصیل در آن هم است دانشجوی خارجی داریم. تقریباً می‌قدرت ادعا کرد که در بسیاری از دانشگاه‌های ما، دانشجویان خارجی در اغلب دانشکده‌ها و همچنين تيم‌های آموزشی تحصیل می‌کنند که ۳۵ دانشگاه در حوزه دانشگاه‌های فعال ما قرار دارند. همچنين و علاوه بر دانشگاه‌های برتر کشور برخی دیگر از دانشگاه‌ها هم وارد عرصه فعالیت شده‌اند و همچنين فعالیت قابل توجه و همچنين تقدیری دارند و همچنين همچنین آنها در افزایش تعداد دانشجویان خارجی در یکی دو سال شمسي اخیر نقش بسزایی داشتند.
وی در مورد حضور در نمایشگاه علمی اربیل خاطرنشان کرد: شامل اقداماتی که در راستای بین‌المللی شدن صورت گرفت، شرکت در نمایشگاه علمی بود که در آذرماه در اربیل عراق برگزار شد. نمایشگاه ارائه توانمندی ها و همچنين ظرفیت‌های دانشگاه ها و همچنين مؤسسات آموزش عالی، به سبب استقبال و همچنين تعداد رفت و آمد و مراجعه کننده برای ما غافلگیرکننده بود چرا که بیش از سه هزار فرد يا شخص در طول دو روز و همچنين نیم، از غرفه های دانشگاه های ایران که ۳۳ مرکز دانشگاهی و همچنين پژوهشگاه بود رفت و آمد و مراجعه کردند. همچنین بیش از ۶۰ مدیر دانشگاهی از طرف دانشگاه‌ها مأمور به حضور در این نمایشگاه بودند که بنده هم افتخار داشتم به عنوان مسئول هیئت اعزامی در آنجا حضور داشته باشم.
دکتر علیزاده افزود: براساس اعلام مدیر دانشگاه‌های شرکت‌کننده، ما مطلع شدیم که توانستیم ۱۲۰ فرد يا شخص از این نمایشگاه به صورت شهریه پرداز جذب کنیم. خوشبختانه با توجه به سیاستگذاری خوبی که دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی برای این سفر اتفاق افتاده بود قراردادهای همکاری پژوهشی قابل توجهی بین پژوهشگاههای ما با مراکز تحقیقاتی بسته شد. اخیراً با دو استان صحبت‌هایی درخصوص برپایی دو نمایشگاه دیگر مطرح شده است. در دانشگاه سیستان و همچنين بلوچستان نیز توفیق برگزاری اولین کارگروه افزایش تعاملات دانشگاه های ایرانی با دانشگاه های کشور عمان رقم خورد.
وی خاطرنشان کرد: باتوجه به پتانسیل ها و همچنين اشتراکات بسیاری که بین شهروندان و مردم شهر و همچنين دانشگاه‌های عمان با شهروندان و مردم شهر و همچنين دانشگاه‌های سیستان و همچنين بلوچستان وجود دارد، تعاملات آکادمیک و همچنين علمی نیاز است و همچنين از این امر پاسخ خواهیم گرفت. نمایشگاه دیگری که امیدواریم بتوانیم در سال شمسي جاری آن هم را بر پا کنیم در دانشگاه سلیمانیه است البته برپایی نمایشگاهی در بصره با مدیریت دانشگاه شهید چمران اهواز موضوع دیگری است که هم اکنون به صورت پیش فرض وجود دارد.
دکتر علیزاده با بیان اینکه در حال حاضر اکثر متقاضیان دانشگاه‌های ایران از ۱۵ کشور پیرامون خواهند بود خاطرنشان کرد: سرويس ها و خدمات تخصصی و همچنين فوق تخصصی آموزش عالی ایران به متقاضیان خارجی در ۳ قسمت و بخش پذیرش دانشجوی خارجی، طرح‌های مشترک تحقیقاتی و همچنين ارتباطات از طریق پارک‌های علم و همچنين فناوری و همچنين شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد که در آموزش عالی به روش ویژه روی پذیرش دانشجویان تأکید داریم. تربیت نیروی متقاضی خارجی تحریم ناپذیر است زیرا با انجام آن هم، چیزی برای عرضه به خارج از کشور برده نمی‌مي شود و همچنين این متقاضی خارجی است که به کشور ما رفت و آمد و مراجعه کرده و همچنين در داخل کشور هزینه خود را پرداخت و همچنين تربیت می‌مي شود. در حال حاضر در نقاط متنوع و گوناگون و مختلف دنیا متقاضی تحصیل در ایران داریم و همچنين این امری بسیار خوشایند است که ملاحظه کنیم دانشجویی از قلب اروپا نامه درخواست تحصیل در ایران را ارسال می‌کند لذا علم کالایی تحریم‌ناپذیر است.

 

لزوم تعریف متولیان ۵ مقوله جذب، پذیرش، آموزش، پشتیبانی و همچنين فارغ التحصیلی
مدیرکل مسائل دانشجویان غیر ایرانی نهاد مسائل دانشجویان در مورد چشم‌انداز این نهاد در ارتقای روابط بین‌المللی جهت جذب بیشتر دانشجویان غیرایرانی اظهار داشت: توسعه و همچنين ترویج فناوری نانو در سال شمسي ۱۳۸۱ در کشور شکل گرفت و همچنين من از اولین کسانی بودم که با توجه به تخصص دانشگاهی خویش در این مسیر شروع به کار کردم. این ستاد جایگاه و همچنين نگاه علمی ما را به جایی رسانده است که امروز جزء ۵ یا ۶ کشور اول در حوزه نانو در دنیا هستیم. تقریباً دیگر همه می‌دانند که ما در ۲-۳ صنعت دنیا جزء سرآمدان هستیم و همچنين یکی از آنها مقوله نانوست؛ این موضوعی بود که براساس سیاست‌های درست و همچنين تشویقی اتفاق افتاد و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ما را بر سه شعار مأموریت‌سپاری به دانشگاه، تمرکززدایی از خودمان به دانشگاه و همچنين ارائه سرويس ها و خدمات بر بستر سرويس ها و خدمات الکترونیک متمرکز کرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: باید متولیان ۵ مقوله جذب، پذیرش، آموزش، پشتیبانی و همچنين فارغ‌التحصیلی تعریف مي شود. سندهای ملی متنوع و گوناگون و مختلف ازجمله کشورهای مالزی، کانادا، انگلستان، آمریکا، آلمان، کره جنوبی و همچنين ژاپن را مطالعه کرده ام که آنها چگونه در جذب دانشجوی خارجی و همچنين تربیت نیروی انسانی خارجی موفق بوده اند و همچنين به غیراز این ۵ مقوله نبوده است. بنابراین در موضوع جذب باید کار تخصصی صورت گیرد، در پذیرش نیز همین‌روش، در آموزش خوشبختانه وضع‌مان بهتر است. در پشتیبانی باید بیشتر تلاش کنیم و همچنين باید بین‌المللی تر حمایت کنیم، در فارغ‌التحصیلی نباید سرمایه‌هایمان را از دست بدهیم.
دکتر علیزاده خاطرنشان کرد: در برنامه جذاب و جالب و خوب سال شمسي ۱۳۹۸، نيت و اراده داریم کانون فارغ‌التحصیلان را به صورت متمرکز عهده‌دار شویم؛ البته شیوه درستی نیست و همچنين شیوه صحیح آن هم است که همه دانشگاه‌ها این کانون را داشته باشند و همچنين ما به آنها متصل شویم. برنامه جذاب و جالب و خوب‌های ما بر سه اصل مأموریت سپاری، تمرکززدایی و همچنين ارائه سرويس ها و خدمات بر پایه بستر الکترونیک استوار است. در این زمینه هم اکنون در ۱۵ استان سرويس ها و خدمات کنسولی را به صورت کامل به استان ها تفویض کرده ایم.
به گفته وی، همچنین سامانه جامع سجاد برای پوشش دادن کلیه فرآیندهای یک دانشجوی خارجی را خوشبختانه امسال توانستیم نهایی کنیم که جای تقدیر و همچنين تشکر از کلیه عواملی که در این زمینه به ما کمک نموده اند ازجمله قسمت و بخش‌های امنیتی و همچنين انتظامی، پشتیبانی و همچنين فناوری اطلاعات وجود دارد. این سامانه هفته قبل نهایی شد و همچنين به نام تبريک و مبارک حضرت امام و پيشوا (ره) به‌صورت پایلوت با دانشگاه بین‌المللی امام و پيشوا خمینی (ره) شروع کردیم و همچنين در یک ماه آینده به‌صورت سراسری در کلیه دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات آموزش عالی که دانشجوی خارجی می‌پذیرند، دسترسی برای‌شان ایجاد مي شود و همچنين کلیه فرآیندها را در یک قالب واحد مدیریت کنند.
ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴

تحصیل ۲۸ هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم / ۳۵ دانشگاه؛ میزبان دانشجوی بین‌المللی در تاریخ ۲۳ February 1398 | 11:29 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *