حرکت از منبع بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است – شریف

حرکت از منبع بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است – شریف

به نقل از شریف: حرکت از منبع بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است

قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و همچنين فناوری اظهار داشت: توسعه شهرهای پایدار به منظور حفظ اکوسیستم‌های طبیعی و همچنين حرکت از منبع‌بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر عبدالرضا باقری امروز سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه دومین همایش بین‌المللی دانشگاه‌های سبز در دانشگاه اصفهان، اظهار داشت: مدیریت سبز در دانشگاه‌ها با محوریت حفظ اکوسیستم طبیعی و همچنين بهره بري و استفاده درست منابع در چند سال شمسي قبل در کشور رواج یافته است.
وی با بیان اینکه حفظ توسعه پایدار در این قالب بسیار مورد توجه است، تصریح کرد: در دنیا اقدامات بسیاری در حوزه مدیریت سبز انجام شده که باید از این دستاوردها برای توسعه کشور بهره بري و استفاده کنیم.
دکتر باقری افزود: در چند سال شمسي قبل تنها منبع بهره بري و استفاده برای انرژی در کشور منابع خدادادی بوده است. باید توسعه شهرهای پایدار محیط زیست‌محور در اولویت اقدامات کشور قرار گیرد.
قائم مقام وزیرعلوم، با بیان اینکه وارد عصری می‌شویم که هرکس می‌تواند محیط زندگی خود را بهبود ببخشد، تاکید کرد: در این حوزه دانشگاه‌ها پیشرو خواهند بود و همچنين باید بتوانند موارد را در جامعه تسری دهند.
وی با بیان اینکه در دنیا مؤلفه‌های مختلفی برای توسعه پایدار شهرها و روستاها بهره بري و استفاده می‌مي شود، در توضیح این مولفه‌ها گفت: بازنگری در سیستم‌های حمل و همچنين نقل یکی از مؤلفه‌های توسعه پایدار شهرهاست. در حال حاضر هر روز خدا تعداد بسیاری خودرو در دانشگاه‌های کشور تردد دارند. باید تمهیداتی برای کنترل وارد شدن و همچنين خروج خودروها در دانشگاه‌ها بیاندیشیم.
دکتر باقری ادامه داد: برای مثال تجربه موفق لندن با وضع قوانین مالیاتی و همچنين یا تجربه پاریس در ترویج دوچرخه سواری می‌تواند در دانشگاه‌های کشور بهره بري و استفاده مي شود.
وی دومین مقوله را کاهش مصرف آب در کاهش مصرف انرژی اعلام کرد و همچنين گفت: ذخیره آب‌های فصلی و همچنين بازچرخانی آب‌های موجود دانشگاه یکی از اقداماتی است که می‌تواند در دانشگا ه‌ها اجرا مي شود.
به گفته وی سومین مقوله توسعه شهرهای پایدار، انقلاب در فناوری روشنایی است که با هوشمند کردن سیستم‌های روشنایی در دانشگاه‌ها می‌قدرت به مصرف بهینه انرژی کمک کرد.
قائم مقام وزیرعلوم، تصریح کرد: توسعه فضای سبز با بهره بري و استفاده از کاشت درختان مناسب اقلیم منطقه بسیار حائز اهمیت است، زیرا با این کار همچنين و علاوه بر جلوگیری از تخریب منابع زیرزمینی، به حذب دی‌اکسید کربن موجود در هوا کمک خواهیم کرد.
دکتر باقری ادامه داد: هر درخت در یک سال شمسي، ۵۰ کیلوگرم دی اکسید هوا را از بین می‌برد، کاشت درختان مناسب اقلیم منطقه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در کاهش آلودگی هوا نقش دارد.
وی پنجمین مؤلفه را تعبیه سیستم‌های بازیافت شیشه و همچنين کاغذ اعلام کرد و همچنين گفت: مورد ششم نیز بهره بري و استفاده از انرژی‌های پاک با حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی و همچنين هفتمین مؤلفه حذف تدریجی کاغذ و همچنين پلاستیک است که خوشبختانه در این حوزه‌ها در دانشگاه‌های کشور اقداماتی انجام شده و همچنين نیازمند توسعه بیشتر است.
قائم مقام وزیرعلوم، خاطرنشان کرد: در این سمینارها باید برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی حذف آلاینده‌های محیط زیست را به صورت تدریجی انجام دهیم و همچنين این اقدام باید از دانشگاه آغاز و همچنين به تدریج در جامعه گسترش یابد.
وی گفت: دیگر مولفه نیز تغییر نگرش در تغذیه و همچنين بهره بري و استفاده از گیاه به‌جای گوشت است. بر اساس تحقیقات انرژی مصرف گیاه به مراتب از انرژی پروتئین‌های گوشتی بیشتر است. همچنين و علاوه بر اینکه مصرف بیشتر گیاه سلامتی بیشتری به دنبال دارد.
دکتر باقری دیگر اقدام را توسعه آگاهی‌های عمومی از طریق تولید محتوا و همچنين رسانه‌های گروهی دانست و همچنين گفت: همچنين و علاوه بر این مولفه‌ها که از اقدامات دانشگاه برای رسیدن به مدیریت سبز است، وزارت علوم باید بتواند با سیاست‌گذاری درست مشوق وارد شدن دانشگاه‌ها باشد و همچنين با ایجاد نظام رتبه بندی در این راستا گام بردارد. جمع‌آوری تجارب دانشگاه‌ها و همچنين ارائه و همچنين ترویج مدیریت سبز در قالب همایش‌های علمی نیز شامل اقداماتی است که باید انجام مي شود.
گفتنی است “دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز” با حضور دانشمندان و همچنين دانشجویان ملی و همچنين بین المللی این حوزه، از امروز به مدت دو روز در دانشگاه اصفهان در حال برگزاری است.
رونمایی از سامانه مدل ملی تراز سبز، رونمایی از تمبر همایش و همچنين برگزاری نشست‌های تخصصی و همچنين سخنرانی‌های متنوع و گوناگون و مختلف شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های جانبی دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز در دانشگاه اصفهان بود.
در حاشیه این همایش، همچنین دستاوردهای دانشگاه‌ها و همچنين شرکت‌های دانش بنیان کشور و همچنين جهان در ۴۸ غرفه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

حرکت از منبع بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است در تاریخ ۱۰ February 1398 | 5:26 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *