حمایت بیشتر از فناوری‌؛ از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی – شریف

حمایت بیشتر از فناوری‌؛ از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی – شریف

به نقل از شریف: حمایت بیشتر از فناوری‌؛ از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی

دکتر غلامی، وزیر علوم ،تحقیقات و همچنين فناوری دکتر غلامی، در نشست با فعالان حوزه علم و همچنين فناوری و همچنين شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و همچنين فناوری فارس گفت : حمایت بیشتر از فناوری‌، از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، دکتر غلامی، در این نشست با بیان اینکه توسعه اقتصادی کشور از مسیر توسعه فناوری می گذرد اظهار داشت: سابقه ما در مباحث کارآفرینی و همچنين استارت آپی طولانی نیست، ولي بايد توجه داشت با صبر و همچنين استقامت و همچنين نوآوری شرکت‌ها؛ می قدرت از شرایط سخت عبور کرد و همچنين به شکوفایی و همچنين پیشرفت رسید.
دکتر برومند، دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم نیز در این مراسم گفت: هم اکنون ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری و همچنين ۱۹۶ مرکز رشد در کشور فعال است که ۴۲ هزار فرد يا شخص در آنها مشغول فعالیت خواهند بود.
وی افزود: گردش مالی ۸ هزارمیلیارد تومانی و همچنين ۲۶۰ میلیون دلار صادرات، ثمره فعالیت ۱۷ ساله مراکز رشد و همچنين پارک های علم و همچنين فناوری است.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، اکوسیسیتم کارآفرینی و همچنين استارتاپی را پیچیده توصیف کرد و همچنين گفت: اگرچه ۶ هزار واحد در پارک های علم و همچنين فناوری کشور فعال است، ولي بايد توجه داشت هنوز نسبت دخل و درآمد آن هم به کل اقتصاد خیلی کم است.
وی اظهار داشت: امسال، بودجه پارک های علم و همچنين فناوری با حدود ۷۳ قسمت و بخش رشد، بالاترین میزان رشد را داشته است و همچنين این درحالی است که بودجه دانشگاه ها ۱۴ قسمت و بخش و همچنين بودجه پژوهشگاه ها ۱۵ قسمت و بخش رشد یافته است.
دکتر برومند تصریح کرد: گرنت فناوری در سال شمسي ۹۸ ایجاد شده تا دانشگاه‌ها بتوانند بهتر با پارک‌های علم و همچنين فناوری همکاری کنند.
دکتر نادگران، رئیس دانشگاه شیراز نیز در نشست با فعالان حوزه علم و همچنين فناوری و همچنين شرکت های فناور، با ابراز خوشحالی از اینکه جوانان این مرز بوم علیرغم معظلات و مسائل و مشکلات کار و همچنين تلاش می‌کنند اظهار داشت: پارک علم و همچنين فناوری، حلقه واسط دانشگاه و همچنين صنعت است و همچنين حرکت به سمت تجاری سازی است.
وی افزود: به دلیل قالب های سنتی و همچنين قدیمی دانشگاه، هنوز در برابر فعالیت های تجاری سازی و همچنين عملی مقاومت هایی صورت می گیرد که دلیل آن هم کم کاری در حوزه فرهنگ کارآفرینی است.
رئیس دانشگاه شیراز اظهار داشت: از سال شمسي قبل در این دانشگاه، سازوکاری فراهم شده که شرکت های استارتاپی و همچنين دانش بنیان به روش کامل حمایت می‌شوند.
دکتر فرید مُر، رئیس پارک علم و همچنين فناوری فارس در ادامه گفت: ما کارخانه داشته‌ایم ولی صنعت نداشته ایم.
وی افزود: در صورتي که صنعت پیشرو میخواهیم، باید ساز‌و همچنين‌کاری برای ارتباط و رابطه معنادار بین دانشگاه ها و همچنين پارک های علم و همچنين فناوری تعریف کنیم تا خلاقیت و همچنين نوآوری را مدیریت نماییم.
رئیس پارک علم و همچنين فناوری فارس با بیان اینکه ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف هم افزایی فناورانه باید مدنظر قرار گیرد، اظهار داشت: هم افزایی در دنیای کنونی ضروری است و همچنين باید کار فرهنگی کرد تا اذهان اشخاص، آمادگی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای همکاری مشترک با هم داشته باشند.
دکتر مر خاطر نشان کرد: این انتظار وجود دارد که تعارضات قانونی برطرف مي شود تا شرکت‌های نوآور با امید بیشتری کار و همچنين تلاش کنند.
لزوم توجه به ماموریات گرا کردن پارک های علم و همچنين فناوری، دیگر موضوعی بود که دکتر مر به آن هم اشاره کرد و همچنين گفت: با ماموریت گرا شدن، عملکرد پارک های علم وفناوری بهبود و همچنين گسترش می‌یابد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

حمایت بیشتر از فناوری‌؛ از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی در تاریخ ۳ February 1398 | 7:19 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *