ساماندهی دانشگاه‌های در حال فعالیت از ماموریت‌های وزارت علوم/ لزوم حرکت تدریجی به سمت ساماندهی زیرنظام‌های غیردولتی – شریف

ساماندهی دانشگاه‌های در حال فعالیت از ماموریت‌های وزارت علوم/ لزوم حرکت تدریجی به سمت ساماندهی زیرنظام‌های غیردولتی – شریف

به نقل از شریف: ساماندهی دانشگاه‌های در حال فعالیت از ماموریت‌های وزارت علوم/ لزوم حرکت تدریجی به سمت ساماندهی زیرنظام‌های غیردولتی

رئیس، هیئت رئیسه و همچنين مدیران دانشگاه آزاد اسلامی امروز (سه‌شنبه) در دیدار با وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، قائم مقام وزیر، معاونان و همچنين رئیس مرکز نظارت و همچنين ارزیابی وزارت علوم که در محل این وزارت خانه برگزار شد، با بیان اینکه ساماندهی دانشگاه‌های در حال فعالیت از ماموریت‌های وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری است، بر لزوم حرکت تدریجی به سمت ساماندهی زیرنظام‌های غیردولتی تأکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری هدف از برگزاری این نشست را کمک و همچنين هماهنگی در ساماندهی آموزش عالی کشور؛ با حفظ یکپارچگی برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مرتبط در زیرنظام های آموزش عالی شامل دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک زیر نظام مهم، عنوان کرد.
وی تصریح کرد: زیرنظام‌های غیردولتی قسمت و بخش جدایی‌ناپذیر آموزش عالی کشور خواهند بود و همچنين در چنددهه قبل توانسته‌اند سهم قابل توجهی از پذیرش داوطلبان وارد شدن به دانشگاه و همچنين تربیت نیروی انسانی متخصص و همچنين مورد نیاز جامعه را به دست داشته باشند.
به گفته دکتر غلامی، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان پهناور و بزرگ‌ترین دانشگاه غیردولتی ایران، جایگاه مهمی در این زیر نظام دارد و همچنين به روش طبیعی هماهنگی سیاست‌های توسعه آن هم، بر دستاوردهای مستقیم و همچنين غیرمستقیم نظام آموزش عالی کشور اثرگذار است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: در راستای تحقق اسناد بالادستی به‌ویژه نقشه جامع علمی کشور و همچنين سند آمایش آموزش عالی، ساماندهی دانشگاه‌های در حال فعالیت، یکی از اهداف و همچنين ماموریت‌های وزارت علوم در حکومت دوازدهم است؛ از آنجا که وزارت علوم در حوزه‌های آموزشی و همچنين پژوهشی به دانشگاه‌های غیردولتی نظارت مستقیم دارد و همچنين در قسمت و بخش ساماندهی فعلاً بیشتر بر روی دانشگاه‌هایی که از بودجه دولتی بهره بري و استفاده می‌کنند، متمرکز است، این حرکت تدریجی باید به سوی زیرنظام غیردولتی شامل دانشگاه آزاد اسلامی نیز تسری پیدا کند.
وی افزود: با کمال خوشوقتی، دانشگاه آزاد اسلامی نیز همسو با این اهداف، طرحی را پیگیری می‌کند تا بر اساس آن هم واحدهای کوچک خود در شهرستان‌ها را تجمیع و همچنين یا بعضاً جمع آوری کند و همچنين مأموریت‌های جدیدی را برای این واحدها تعریف نماید. شبکه دانشگاهی نوینی که در این صورت شکل خواهد گرفت در راستای نیازهای به¬روز کشور موثرتر عمل می کند و همچنين از اتلاف منابع پیشگیری و همچنين باعث همگرایی بیشتر زیرنظام‌ها و همچنين دانشگاه‌ها با یکدیگر خواهد شد.
به گفته دکتر غلامی، شکل‌گیری چنین شبکه‌ای شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور را ارتقا می‌دهد و همچنين همچنين و علاوه بر انجام بهتر سرويس ها و خدمات علمی و همچنين آموزشی، زمینه ارتقای جایگاه دانشگاه‌های ایران را در سطح جهانی فراهم می‌کند. در این شبکه که دانشگاه آزاد اسلامی در موفقیت آن هم نقش جدی دارد تبادل تجربه‌های موفق در مورد شیوه‌های نوین و همچنين کیفی آموزش، توسعه پژوهش و همچنين فناوری، توسعه روابط بین‌الملل، کمک به اشتغال‌پذیری دانشجویان و همچنين پیوندهای وثیق با جامعه در راستای حل مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات آن هم مورد تاکید خواهد بود.
وزیر علوم یادآور شد: چشم‌انداز آینده روشن آموزش عالی کشور، موکول به این همگرایی در راستای یک حرکت علمی تأثیرگذار است که همه زیرنظام های آموزش عالی کشور و همچنين دانشگاه های زیرمجموعه آن هم، در تحقق هدف‌های آن هم سهیم خواهند بود.
همچنین در این جلسه در مورد رعایت استانداردها، ارتقای کیفی دوره¬ها و همچنين پیشگیری از تخلفات علمی گفت‌وگو و همچنين تبادل نظر شد و همچنين مقرر گردید دانشگاه آزاد اسلامی نیز اقدامات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري در این زمینه را به عمل آورد.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷
 

ساماندهی دانشگاه‌های در حال فعالیت از ماموریت‌های وزارت علوم/ لزوم حرکت تدریجی به سمت ساماندهی زیرنظام‌های غیردولتی در تاریخ ۱۷ February 1398 | 2:42 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *