شرایط باید برای حضور و همچنين نقش آفرینی زنان در جامعه فراهم مي شود – شریف

شرایط باید برای حضور و همچنين نقش آفرینی زنان در جامعه فراهم مي شود – شریف

به نقل از شریف: شرایط باید برای حضور و همچنين نقش آفرینی زنان در جامعه فراهم مي شود

دست يار اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه باید نقش خود را در پیشرفت و همچنين توسعه همه جانبه ایران ایفا کنند، گفت: مدیران کشور باید شرایطی را فراهم کنند تا مسیر برای حضور و همچنين نقش آفرینی زنان در جامعه فراهم مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حکومت، دکتراسحاق جهانگیری در دومین جشنواره ملی «زن و همچنين علم، جایزه دکترمریم میرزاخانی» که در دانشگاه تهران برگزارشد با تبریک میلاد منجی عالم بشریت گفت: جهان امروز بیش از هر زمان دیگری منتظر حضور منجی و همچنين برقراری عدل و همچنين داد در دنیا است.

دست يار اول رییس جمهور با اشاره به افتخار آفرینی دانشمند جوون ایرانی پرفسور مریم میرزاخانی تصریح کرد: عملکرد شادروان میرزاخانی موجب شد تا توجه همه انجمن ها، نهادهای علمی تخصصی و همچنين دستگاه های اجرایی کشور به موضوع زن و همچنين علم جلب مي شود و همچنين به پاس دانش او، روز تولدش به عنوان روز زن و همچنين ریاضیات در سطح جهان نام گرفت.

وی افزود: دکترمریم میرزاخانی افق های جدیدی را در علم ریاضیات ایجاد کرد و همچنين توانسته بود در سطح بین المللی سرآمد و همچنين منحصر بفرد باشد.

دکترجهانگیری با بیان اینکه انتظار می رود در ایران که وطن دکترمریم میرزاخانی است توجه بیشتری به دستاوردهای این دانشمند صورت گیرد، گفت: مسیری که این دانشمند در دوران حیاتش طی کرد باید بیش از پیش مورد توجه مجامع علمی و همچنين شهروندان و مردم شهر کشور قرار گیرد.

دست يار اول رییس جمهور تاکید کرد: جوانان نخبه ایرانی این توانمندی و همچنين ظرفیت را دارند که در سطح بین المللی بدرخشند و همچنين ایران را در سطح جهان سربلند کنند.

دکترجهانگیری با بیان اینکه جامعه قدرشناس ایران هم در دوره عمر کوتاه دکترمریم میرزاخانی و همچنين هم بعد از مردن و مرگ ناگهانی و همچنين اندوهبار ایشان قدردان این دانشمند کشور بودند، گفت: دکترمریم میرزاخانی همواره اصرار داشت که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد و همچنين حکومت نیز به پاس احترام به زنان کشور قانون قدیمی تابعیت را که براساس آن هم فرزندان تنها و فقط می توانستد از پدر تابعیت دریافت کنند با فرستادن لایحه ای به مجلس شورای اسلامی اصلاح کرد و همچنين امیدواریم هر چه زودتر این لایحه تصویب مي شود.

وی با اشاره به وجود نخبگان و همچنين دانشمندان پهناور و بزرگ ایرانی که در داخل و همچنين خارج کشور در مسیر سربلندی ایران گام بر می دارند، خاطرنشان کرد: این اشخاص قهرمانان ملی و همچنين سرمایه های نمادین و همچنين علمی کشور خواهند بود و همچنين ما باید با اتکا به همین سرمایه ها، انگیزه ها را در کشور تقویت کرده و همچنين ضمن کشف استعدادها، سرمایه اجتماعی را افزایش دهیم.

دست يار اول رییس جمهور مسئولیت سنگین بهره بري و استفاده از سرمایه های علمی و همچنين نمادین کشور را یادآور شد و همچنين افزود: مسئولان و همچنين نهادهای علمی مسئولیت دارند و همچنين می توانند تا به مدد سرمایه های علمی و همچنين نمادین کشور را از شرایط دشوار پیش رو عبور دهند و همچنين با تبدیل تهدیدها به فرصت بتوانند افق های جدیدی را از دل حوادث تلخ پیش روی کشور بگشایند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین وظایف این است که امید نسل جوون را نسبت به آینده کشور افزایش دهیم و همچنين راهکار دست یابی به این موضوع این است که نخبگان، دانشگاهیان و همچنين اساتید کشور افق های جدیدی پیش روی جامعه بگشایند.

دکترجهانگیری اضافه کرد: امروز شهروندان و مردم شهر شرایط سختی را تحمل می کنند و همچنين با ظالمانه ترین تحریم ها روبرو خواهند بود و همچنين در صورتي که این فشارها نبود با اتکا به توانمندی علمی و همچنين ظرفیت های ایجاد شده کشور می توانسته بود بیش از پیش در مسیر شکوفایی، رفاه شهروندان و مردم شهر و همچنين پیشرفت کشور قرار گیرد.

دست يار اول رییس جمهور در ادامه به موضوع بارش های اخیر و همچنين سیل نیز اشاره و همچنين خاطر نشان کرد: سیل قسمت و بخش وسیعی از کشور را در بر گرفت و همچنين ۲۴ استان کشور متحمل خسارات فراوانی شدند. برآورد اولیه خسارات که به زندگی شهروندان و مردم شهر، اراضی کشاورزی و همچنين راه ها و همچنين زیرساخت ها وارد شده نشان می دهد میزان این خسارات به تا حال حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی اظهار داشت: البته ایران به شدت به این بارندگی ها نیاز داشت چرا که سال شمسي قبل در همین ایام یکی از دغدغه های اصلی حکومت تامین آب شرب برای بسیاری از شهرها و روستاها و همچنين روستاهای کشور بود و همچنين با این بارش ها خداوند نعمت فراوانی را به ما عنایت کرد.

دکتر جهانگیری افزود: البته در جریان وقوع سیل با وجود همه معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين خسارت ها، جلوه های درخشانی نیز از حضور و همچنين انسجام شهروندان و مردم شهر، نهادها و همچنين دستگاه های متنوع و گوناگون و مختلف به نمایش دخل و درآمد و همچنين بار دیگر نشان داد که ملت ایران فرصت ها و همچنين ظرفیت هایی در درون خود دارد که می قدرت برای پیشرفت کشور از آن هم بهره بري و استفاده کرد.

دست يار اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه از دل هر سختی می قدرت فرصت هایی برای پیشرفت استخراج کرد، خاطرنشان کرد: وظیفه نخبگان و همچنين دانشگاهیان کشور این است که فرصت ها را شناسایی و همچنين در مسیر قاعده مند در جهت توسعه کشور قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه به شدت به یک زبان و همچنين فهم مشترک از مسائل نیازمند هستیم، گفت: ما برای عبور از مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات به واژه گانی نظیر امید، تاب آوری، همبستگی، تحرک و همچنين تفاهم نیاز داریم و همچنين وقت آن هم است که جامعه علمی و همچنين نخبگان کشور همه ظرفیت ها را به صحنه بیاورند زیرا کارآمدی جمهوری اسلامی ایران جز از طریق به صحنه آوردن تمام سرمایه های کشور افزایش پیدا نخواهد کرد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه آینده ایران در گرو توسعه علم و همچنين فناوری است و همچنين نهضت تولید علم و همچنين فناوری که در کشور به راه افتاده سرمایه بزرگی برای آینده کشور محسوب می مي شود، تصریح کرد: توسعه علمی تنها و فقط منحصر به رشد علمی نمی مي شود بلکه در صورتي که توسعه علمی در کشور رخ دهد شاهد توسعه و همچنين پیشرفت در همه ابعاد و همچنين زمینه های متنوع و گوناگون و مختلف اقتصادی، سیاسی و همچنين اجتماعی خواهیم بود.

دست يار اول رییس جمهور از همه دستگاه های اجرایی خواست زمینه را برای بهره بري و استفاده از ظرفیت های مراکز علمی کشور در جهت توسعه فراهم کنند و همچنين گفت: در صورتي که به ظرفیت های علمی کشور کم توجهی مي شود و همچنين یا توجه نشود این جفا در حق کشور خواهد بود.

وی در قسمت و بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه در صورتي که فرصت رقابت وجود داشته باشد و همچنين میدان برای حضور زنان فراهم گردد، زنان جایگاه خود را به دست خواهند آورد، گفت: براساس نقل از های ارائه شده ۴۷ قسمت و بخش پذیرفته شدگان دانشگاه دختر و همچنين بیش از ۲۷ قسمت و بخش اعضای هیئت علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهند و همچنين در مواردی هم که زنان موفق نشده اند به جایگاه اصلی خود دست پیدا کنند، یا تصمیم گیری مدیریتی دخیل بوده و همچنين یا فرصت رقابت برای آنان مهیا نبوده است.

وی افزود: حکومت نیز در همین راستا در یکی از جلسات شورای عالی اداری تصویب کرد که طی برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه کشور باید ۳۰ قسمت و بخش از جایگاه های مدیریت اجرایی کشور در اختیار زنان قرار گیرد.

در این مراسم سرکار خانم ابتکار دست يار رییس جمهور در مسائل زنان و همچنين خانواده نیز مریم میرزاخانی را شخصیتی جهانی و همچنين بین المللی توصیف کرد و همچنين گفت: دکتر میرزاخانی توانسته بود جایگاه ممتاز علمی دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين پسران جوان ایرانی را به نمایش بگذارد و همچنين به پاس دانش و همچنين سرويس ها و خدمات او روز تولدش را بعنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گذاری کردند.

در این مراسم با حضور دست يار اول رییس جمهور از برگزیدگان این جشنواره در رشته های متنوع و گوناگون و مختلف قدردانی شد.

شرایط باید برای حضور و همچنين نقش آفرینی زنان در جامعه فراهم مي شود در تاریخ ۲ February 1398 | 1:00 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *