ضرورت تدوین مدلی برای گسترش اهداف مورد نظر دانشگاه سبز در همه وجوه آموزش عالی – شریف

ضرورت تدوین مدلی برای گسترش اهداف مورد نظر دانشگاه سبز در همه وجوه آموزش عالی – شریف

به نقل از شریف: ضرورت تدوین مدلی برای گسترش اهداف مورد نظر دانشگاه سبز در همه وجوه آموزش عالی

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، بر ضرورت تدوین مدلی جهت گسترش اهداف مورد نظر دانشگاه سبز در همه وجوه آموزش عالی تأکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی امروز (شنبه)، در جلسه شورای مدیریت سبز ستاد این وزارت، با اشاره به لزوم وارد شدن آموزش عالی به بحث مدیریت سبز خاطرنشان کرد: وزارت علوم در سال شمسي‌های اخیر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف خود داشته است. قسمت و بخش کمی از این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌ها مرتبط به تأمین بودجه بوده است. مهمترین دلیل ما برای این اقدام، الگو قرار گرفتن این وزارت خانه و همچنين وارد شدن به یک دغدغه مهم ملی است.
وی برخی راهکارهای عملیاتی که می تواند در وزارت علوم و همچنين دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی کشور مورد توجه قرار گیرد را مطرح و همچنين تاکید کرد: شامل اقداماتی که می‌قدرت در دستور کار قرار داد، این است که در رستوران دانشگاه‌ها و همچنين خوابگاه‌ها دستگاه تصفیه آب با مصرف بهینه برق تعبیه مي شود و همچنين بهره بري و استفاده از آب در ظرف‌های پلاستیکی را به مرور با الگوهای بهداشتی و همچنين جایگزین محدود کرد. از سوی دیگر می‌قدرت در دانشگاه ها، ماشین های ظرفشویی برای شست‌وشوی لیوان‌ها و همچنين بشقاب‌های غیرپلاستیکی در نظر گرفت و همچنين از این طریق نیاز به بهره بري و استفاده از ظرف‌های پلاستیکی را به تدریج کاهش داد.
وزیر علوم با بیان اینکه دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز را پیش رو داریم، افزود: یکی از نیازهای این همایش در هر دوره‌ای که برگزار می‌مي شود، بازبینی شاخص‌های معرفی اشخاص و همچنين دانشگاه های برتر است. همچنين و علاوه بر معرفی دانشگاه‌های برتر بایستی مدل‌هایی نیز برای قسمت و بخش کارمندی و همچنين اعضای هیئت علمی تدوین مي شود تا اهداف مورد نظر دانشگاه سبز در همه وجوه و همچنين زیرمجموعه های آموزش عالی گسترش داشته باشد.
در ادامه این نشست، دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز هیات‌های امنا و همچنين هیات ممیزه مرکزی با اشاره به نیاز به فرهنگ‌سازی در زمینه اهداف دانشگاه سبز خاطرنشان کرد: در این ستاد جای کار گروهی برای فرهنگ‌سازی خالی است. دانشگاه‌ها باید در زمینه دغدغه‌های محیط زیستی پیشرو باشند. همچنین بایستی انجمن‌های علمی دانشجویی را در این زمینه فعال کرد.
وی در ادامه افزود: بایستی شاخص‌های مدیریت سبز در دانشگاه های ایران را نسبت به شاخص‌های جهانی در این زمینه بررسی کرد و همچنين با آن هم منطبق کرد تا دانشگاه‌های کشور بتوانند در سطح جهانی و همچنين در رده‌بندی‌های جهانی نیز مطرح شوند.
دکتر محمدتقی نظرپور، دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم نیز در ابتدای این نشست با اشاره به میزان صرفه‌جویی دانشگاه‌ها اظهار داشت: ۱۰ دانشگاه برتر کشور از منظر رده‌بندی طراز سبز مشخص شده است. شامل اقدامات گرفته شده و همچنين در دست اقدام در ستاد مدیریت سبز می‌قدرت به مقدمات برگزاری جلسه‌ای با شهردار تهران درخصوص دانشگاه‌های مستقر در تهران و همچنين انتقال تجربیات به شهرداری، تهیه نقل از عملکرد دانشگاه ها، تهیه نقل از تلویزیونی در خصوص دانشگاه سبز و همچنين برگزاری جلساتی با مسئولان حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف محیط‌زیستی، دانشگاهی و همچنين سیاست‌گذاری اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از نیاز های ما بهره بري و استفاده از ظرفیت پژوهشگاه‌ها در زمینه مدیریت سبز است. همچنین نيت و اراده داریم نمایشگاهی دائمی در زمینه مدیریت سبز در طبقه همکف وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار کنیم. در خصوص پایش دانشگاه‌ها در زمینه مدیریت سبز از فناوری‌های نوین بهره بري و استفاده شده است. از دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب های در دستور کار می‌قدرت به کاشت درخت همساز با اقلیم دانشگاه‌های هر منطقه اشاره کرد.
در ادامه این نشست دکتر جمشید اسماعیلی، مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم اظهار داشت: بیش از یک سال شمسي است که اقدامات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای برگزاری دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در حال انجام است. حدود ۸۰ مقاله برای این کنفرانس ارسال شده که ۳۸ مقاله آن هم تایید شده است. در این همایش بین‌المللی ۱۸ پنل برگزار خواهد شد و همچنين ۱۰ مهمان خارجی نیز در آن هم حضور خواهند داشت. انتظار ما این است که حدود ۶۰۰ شرکت کننده در این همایش حضور داشته باشند.
دکتر اسماعیلی درخصوص اقدامات سال شمسي ۱۳۹۷ در زمینه دانشگاه سبز خاطرنشان کرد: ۲۰۰ هزار درخت در ۳۰۰ هکتار زمین از سوی دانشگاه‌ها در سال شمسي ۱۳۹۷ درختکاری شده است. قرار شده که هر دانشگاه ۱% از بودجه خود را به این قسمت و بخش اختصاص دهد که میزان بودجه اختصاص یافته برای این قسمت و بخش در سال شمسي ۹۷ در مجموع ۲۰ میلیارد بوده است. خوشبختانه در سال شمسي قبل حدود ۱۰% در مصرف آب و همچنين ۳۳% در مصرف گاز صرفه‌جویی داشته‌ایم. شامل ۱۰ دانشگاه برتر کشور در زمینه دانشگاه سبز می‌قدرت به دانشگاه‌های اصفهان، شهید مدنی آذربایجان شرقی، کاشان، زنجان، بوعلی سینای همدان، تبریز، تربیت مدرس، فردوسی مشهد و همچنين دانشگاه تهران اشاره کرد.
دکتر علیرضا عبداللهی نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم نیز در این جلسه با اشاره به الزامات برگزاری این همایش اظهار داشت: نیاز داریم از مدیریت یکسویه فاصله بگیریم. از آنجایی که دانشگاه و همچنين دانشگاهیان به عنوان تيم‌های مرجع در جامعه شناخته می‌شوند و همچنين به عنوان نهاد معتبری به آنها استناد می مي شود، بهتر است دانشگاهی‌ها را وارد گفتمان‌سازی برای این موضوع کنیم تا این دغدغه هرچه بهتر در میان جامعه علمی و همچنين نخبگانی کشور مطرح و همچنين مشارکت آنها در این فرایند جلب مي شود.
در بخشی دیگر از این نشست، دکتر سعید سمنانیان، مشاور قائم مقام وزیر علوم به ارائه نکاتی درخصوص آب‌های معدنی در شیشه های پلاستیکی و همچنين روندهای شکل گرفته در کشورهای پیشرفته و همچنين برخی دانشگاه های جهان برای کاهش بهره بري و استفاده از این محصول پرداخت و همچنين با اشاره به آمارهای جهانی درخصوص بطری‌های آب معدنی گفت: «طبق نقل از‌ها یک چهارم آب‌های شیشه‌ای از آب شیر تهیه شده اند. همچنین تنها یک ششم بطری‌های پلاستیکی آب معدنی بازیافت می‌شوند. در سال شمسي ۲۰۱۴ شهرستان سانفرانسیسکو اولین شهرستان دنیا بود که مصرف بطری‌های پلاستیکی را ممنوع اعلام کرد و همچنين بعد از آن هم ۱۰۰ شهرستان دیگر نیز آن هم را ممنوع کردند.
وی با اشاره به لزوم وارد شدن دانشگاه‌ها به این اقدامات خاطرنشان کرد: بهتر است وزارت علوم و همچنين خانواده آموزش عالی پیشتاز این اقدامات در ایران باشند. پیشنهاد می‌کنم برای شروع چنین حرکتی، بهره بري و استفاده از اقلام پلاستیکی مانند لیوان و همچنين بشقاب و همچنين کارد و همچنين چنگال یکبار مصرف و همچنين پاکت نایلونی در دانشگاه‌ها ممنوع مي شود. همچنین یکی دیگر از مواردی که باید تمهیداتی برای آن هم داشت موضوع آب سردکن‌ها و همچنين لیوان‌های یکبار مصرف کنار آنها است.
گفتنی است دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در تاریخ ۱۰ و همچنين ۱۱ اردیبهشت به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار می‌مي شود.
ه.ع ۷۷/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

ضرورت تدوین مدلی برای گسترش اهداف مورد نظر دانشگاه سبز در همه وجوه آموزش عالی در تاریخ ۸ February 1398 | 10:25 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *