علوم انسانی جوشیده از درون جامعه است/ ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی – شریف

علوم انسانی جوشیده از درون جامعه است/ ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی – شریف

به نقل از شریف: علوم انسانی جوشیده از درون جامعه است/ ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، در جمع هیئت رئیسه و همچنين اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز با اشاره به اهمیت جایگاه علوم انسانی در پیشرفت پایدار جامعه، بر ضرورت توجه بیشتر به آن هم تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، دکتر غلامی در نشست مشترک با هیئت رئیسه و همچنين اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز که در تالار دکتر مصطفوی این دانشگاه برگزار شد، بر ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی تاکید کرد و همچنين اظهار داشت: علوم انسانی جوشیده از درون جامعه است و همچنين با تعامل حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها می‌توانند برای ارتقا و همچنين تحول علوم انسانی اقدامات موثری را انجام دهند.
وی افزود: امروزه دانش‌آموزان مستعد از رشته‌های علوم انسانی و همچنين حتی علوم پایه و همچنين مهندسی استقبال نمی‌کنند که این یک بیماری جدی برای جامعه است.
وزیر علوم ادامه داد: ضروری است که برای این مشکل فکری کرد، چراکه ادامه این روند، برای آینده کشور خسارات سنگینی را در پی دارد.
دکتر برومند، دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در ادامه اظهار داشت: وزارت علوم باید سیاست‌گذاری، نظارت و همچنين ارزیابی کند و همچنين اجرا به دانشگاه‌ها واگذار مي شود.
وی تاکید کرد: دانشگاهی مثل دانشگاه شیراز این توانمندی را دارد که آیین‌نامه‌ها، سیستم‌ها و همچنين رویه‌های مورد نظر خود را با هدف کارآمدی بیشتر طراحی واجرا نماید.
دکتر برومند گفت: شهروندان و مردم شهر به دانشگاه اعتماد دارند و همچنين از ما انتظار است که پژوهش در راستای معظلات و مسائل و مشکلات جامعه صورت پذیرد.
وی ادامه داد: روند جهانی به سمت ادغام دانشکده‌ها می‌رود و همچنين رشته‌های مادر می‌مانند و همچنين ما هم باید به این مهم توجه نماییم.
دکتر برومند خاطرنشان کرد: بالا رفتن قیمت ارز مشکلاتی را برای فرصت‌های مطالعاتی ایجاد کرده؛ ولي بايد توجه داشت تلاش شده که آمار نسبت به سال شمسي قبل کاهش نیابد.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزیر علوم به پژوهش مورد نیاز دستگاه‌ها اشاره کرد و همچنين گفت: نهاد‌های دولتی باید بودجه پژوهشی خود را شفاف اعلام کنند تا تعامل مناسب دستگاه‌ها و همچنين دانشگاه‌ها صورت پذیرد.
دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز هم در این نشست به تشریح سیاست‌های کلان این دانشگاه پرداخت.
وی، اعتدال در همه شئون دانشگاه، حضور اعضای هیئت علمی در جامعه برای حل معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين رفع چالش‌ها، تعامل مناسب با دستگاه‌ها و همچنين نهاد‌های متنوع و گوناگون و مختلف استان، جوون‌گرایی در انتصاب‌ها، بهره بري و استفاده از بانوان عضو هیئت علمی در مدیریت‌ها، توجه بیش از پیش به کیفیت آموزشی و همچنين پژوهشی، توسعه آزمایشگاه مرکزی و همچنين گسترش ارتباطات علمی بین‌المللی، را از سیاست‌های کلان دانشگاه شیراز برشمرد.
رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به موضوع ارتباط با صنعت خاطر نشان کرد: این امر مورد حمایت دانشگاه شیراز است و همچنين ضروری است که سازوکار آن هم به روش دقیق مشخص مي شود.
در این مراسم که با حضور دکتر محمدتقی نظرپور، دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم و همچنين دکتر علیرضا عبداللهی نژاد، مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم برگزار شد، شرکت‌کنندگان درخصوص چالش‌ها و همچنين فرصت‌های آموزش عالی به بحث و همچنين تبادل نظر پرداختند.
تحول و همچنين نوآوری در آموزش، جهت‌دهی به فعالیت‌های پژوهشی، محدودیت منابع و همچنين کمبود بودجه، ضرورت بهسازی و همچنين تجهیز امکانات دانشگاهی، ضرورت حرکت دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی، به کارگیری اشخاص توانمند برای شتاب‌دهی به فناوری و همچنين ضرورت پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه از مهم‌ترین موضوعاتی بود که اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز در نشست مشترک با وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری بیان کردند.
گفتنی است در ادامه این نشست، جلسه مشترک وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با کارمندان دانشگاه شیراز برگزار شد و همچنين کارکنان در یک فضای صمیمی به بیان دیدگاه‌ها، پیشنهادات و همچنين انتقادات خود پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

علوم انسانی جوشیده از درون جامعه است/ ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی در تاریخ ۲ February 1398 | 7:26 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *