فرهنگ، زیربنای نهادینه‌سازی دانشگاه سبز/لزوم عمومیت یافتن فرهنگ حفاظت محیط‌زیست – شریف

فرهنگ، زیربنای نهادینه‌سازی دانشگاه سبز/لزوم عمومیت یافتن فرهنگ حفاظت محیط‌زیست – شریف

به نقل از شریف: فرهنگ، زیربنای نهادینه‌سازی دانشگاه سبز/لزوم عمومیت یافتن فرهنگ حفاظت محیط‌زیست

دکتر محمدتقی نظرپور دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز با بیان اینکه فرهنگ زیربنای نهادینه‌سازی دانشگاه سبز است افزود: هرچند با معظلات و مسائل و مشکلات متعدد زیست محیطی زیادی روبه‌رو هستیم ولي بايد توجه داشت تا در این زمینه فرهنگ‌سازی نشود و همچنين فرهنگ حفاظت محیط‌زیست در بین جامعه علمی و همچنين دانشگاهی عمومیت پیدا نکند، این مشکل به صورت ریشه‌ای رفع نخواهد شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نظرپور در این همایش که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، درخصوص سیاست‌های راهبری مدیریت سبز در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری گفت: برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين سیاست‌گذاری، تدوین و همچنين ابلاغ آیین‌نامه‌ها و همچنين دستورالعمل‌های اجرایی به منظور شناخت وضع موجود و همچنين بررسی معظلات و مسائل و مشکلات زیست محیطی در زمینه گران‌شدن انرژی‌های فسیلی شامل برق و همچنين گاز، کاهش شدید منابع آب و همچنين آلودگی آب‌های زمینی و همچنين زیرزمینی، معظلات و مسائل و مشکلات دفع فاضلاب، پسماند و همچنين هم چنین مواد شیمیایی و همچنين ضایعات سمی آزمایشگاه‌ها، ضرورت حفاظت از خاک و همچنين پوشش گیاهی و همچنين جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، آلودگی هوای کلان شهرها و روستاها، تحریم‌های چند جانبه استکبار جهانی، وضعیت اقتصاد خرد و همچنين کلان در ایران، ریزگرد و همچنين فرسایش خاک انجام شده است.
به گفته وی، دانشگاه سبز به منظور تبیین و همچنين گسترش توسعه پایدار و همچنين ایجاد تعادل زیست محیطی، حفظ محیط زیست و همچنين مدیریت صحیح مصرف آب، انرژی و همچنين سایر منابع یک ضرورت است.
دکتر نظرپور به مفهوم دانشگاه سبز در کشورهای پیشرو اشاره کرد و همچنين افزود: مفهوم پایداری و همچنين مدیریت سبز یک مفهوم سیال است و همچنين شاخصه‌های فضایی-فرهنگی متغاير و متفاوت در کشورها، تحت تاثیر پارامترهای متنوعی قرار می‌گیرد و همچنين علی‌رغم اینکه برخی کشورها به صورت ملی یا بین‌المللی، مدل‌هایی برای ارزیابی دانشگاه سبز ارائه داده‌اند ولي بايد توجه داشت نیاز به بومی‌کردن شاخص‌ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم، درخصوص مدل بومی دانشگاه سبز تصریح کرد: ایده دانشگاه‌های سبز و همچنين مدل‌های ارزیابی بهینه، نیازمند ترکیب کردن دانش و همچنين شاخص‌های بومی و همچنين جهانی، ایجاد چارچوبی نظام‌مند، جهت هم‌افزایی و همچنين توسعه راه‌حل‌های جدید است.
وی ابلاغ دستورالعمل مدیریت سبز و همچنين تشکیل شوراهای راهبری مدیریت سبز، تدوین مدل تراز سبز و همچنين ایجاد سامانه ملی دانشگاه سبز با توجه به لزوم ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها و همچنين ارائه سیاست‌های تشویقی (ردیف ۵۰ درصدی) و همچنين تدوین نقشه راه جامع راهبری مدیریت سبز (در دست اقدام) را از سیاست های ستاد وزارت علوم برای دانشگاه سبز برشمرد.
دکتر نظرپور، کارشناسی و همچنين شناخت وضع موجود به منظور بررسی معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين معایب زیست محیطی، آموزش اولیه، فرهنگ سازی و همچنين گسترش آگاهی‌های جامعه، نظارت بر حسن اجرای مباحث مقررات ملی ساختمان و همچنين تهیه بانک اطلاعات مصارف (آب، انرژی، کاغذ و همچنين سایر اقلام) را اهم وظایف شورای راهبری مدیریت سبز ستاد و همچنين صف دانست.
به گفته دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم، به تا حال بالغ بر ۱۶۰ شورای راهبری مدیریت سبز در دانشگاه‌ها و۲۰ شورای راهبری مدیریت سبز در پارک‌های علم و همچنين فناوری تشکیل شده است.
وی با اشاره تشکیل شورای راهبری مدیریت سبز در موسسات و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری اظهار داشت: شوراهای تشکیل شده ملزم به اجرای مفاد دستورالعمل ابلاغی شامل کنترل سیستم‌های حرارتی، برودتی و همچنين تهویه مطبوع، بهره بري و استفاده از فناوری‌های پاک و همچنين انرژی‌های تجدیدپذیر، حمل و همچنين نقل، مدیریت پسماند، مدیریت مصرف آب، کنترل سیستم روشنایی، کنترل تجهیزات اداری و همچنين نحوه بهره بري و استفاده از آن هم‌ها، مدیریت میزان مصرف کاغذ و همچنين اقلام مصرفی و همچنين فرهنگ‌سازی و همچنين توسعه مدیریت انرژی می‌باشند.
دکتر نظرپور درخصوص نقش دانشگاه‌ها در تحقق جامعه سبز، به تدریس و همچنين تحقیق زمینه‌های مرتبط با مدیریت سبز و همچنين بومی‌سازی تجارب، ارائه طرح‌های پژوهشی و همچنين مقالات ترویجی در حوزه پایداری، انتقال تجربه و همچنين دانش مدیریت سبز به جامعه از طریق ایجاد رشته‌های نوین در حوزه مدیریت سبز، ترغیب و همچنين تشویق با اعمال سیاست‌گذاری‌های حمایتی، برگزاری کارگاه، همایش، نمایشگاه تکنولوژی‌های سبز و همچنين استارتاپ، افزایش سواد سبز کارکنان، اساتید و همچنين مدیران و همچنين فرهنگ‌سازی و همچنين ارائه الگوی زندگی سبز و همچنين رفتار محیط زیستی در جامعه اشاره کرد.
دکتر نظرپور در زمینه نقش پارک های علم و همچنين فناوری در جامعه سبز خاطرنشان کرد: پارک‌ها و همچنين مراکز رشد به عنوان عنصر کلیدی در جهت تسهیل انتقال فناوری بین دانشگاه و همچنين صنعت، نقش به‌سزایی در نوآوری و همچنين توسعه فناوری‌های حوزه مدیریت سبز دارند.
به گفته وی، شرکت‌های فعال در حوزه مدیریت سبز مستقر در مراکز رشد و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری به عنوان یکی از ارکان مهم در جهت انجام فعالیت‌های نوآورانه و همچنين پیشبرد اهداف مدیریت سبز قلمداد می‌شوند.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

فرهنگ، زیربنای نهادینه‌سازی دانشگاه سبز/لزوم عمومیت یافتن فرهنگ حفاظت محیط‌زیست در تاریخ ۱۱ February 1398 | 8:50 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *