لزوم برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دانشگاه‌ها برای جذب اساتید جوون/ ضرورت تربیت دانشجویان با نگاهی به آینده/ آموزش‌های هدفمند تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند – شریف

لزوم برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دانشگاه‌ها برای جذب اساتید جوون/ ضرورت تربیت دانشجویان با نگاهی به آینده/ آموزش‌های هدفمند تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند – شریف

به نقل از شریف: لزوم برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دانشگاه‌ها برای جذب اساتید جوون/ ضرورت تربیت دانشجویان با نگاهی به آینده/ آموزش‌های هدفمند تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با بیان اینکه در راستای تحقق اهداف و همچنين اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها، از دانشگاه‌ها انتظار داریم آموزش‌های هدفمند داشته باشند، گفت: این آموزش‌ها تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا دانشجویان با نگاهی به آینده تربیت شوند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در بیست و همچنين هفتمین آیین نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه کشوری که همزمان با چهارمین همایش ملی آموزش عالی، امروز (دوشنبه) در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با بیان اینکه اکنون در نقطه عطف حوزه آموزش عالی کشور قرار داریم، اظهار داشت: طی ۴۰ سال شمسي بعد از انقلاب، آموزش بر ماموریت‌های دیگر دانشگاه‌ها سایه افکنده لذا نگاه به ماموریت‌های جدید دانشگاه‌ها می‌تواند به یک تحول در روش‌، خطی مشی و همچنين فناوری‌های مورد بهره بري و استفاده بیانجامد.
وی با اشاره به توفیقات به‌دست آمده در حوزه علمی افزود: تحولاتی که در دانشگاه‌های پهناور و بزرگ و همچنين با سابقه و همچنين تغییراتی که در دو دهه قبل در حوزه فناوری روی داده امری انکارنشدنی است.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه تحولات در حوزه آموزش عالی کم نیست ولي بايد توجه داشت باید نگاه به توسعه و همچنين تحول را گسترش دهیم، ادامه داد: در حال حاضر در زمینه بازنگری محتوا، سرفصل‌ها و همچنين واحدهای درسی اقدامات مناسبی گرفته شده ولي بايد توجه داشت با توجه به سرعت تحول در دنیا، زمان زیادی برای فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کردن نداریم لذا یک کار مستمر و همچنين پویا در آموزش عالی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا بتوان همچنين و علاوه بر بهره بري و استفاده از تجربیات جهان، نیازهای کشور را بیش از پیش مد نظر قرار داده و همچنين جایگاه خود را تعریف کنیم.
دکتر غلامی با بیان اینکه امروزه نیاز به یک حرکت جدی و همچنين قوی در سیستم آموزش عالی داریم، اظهار داشت: مولفه‌هایی که باید در درون این سیستم مورد توجه قرار گیرند، بسیار مهم است. برهمین اساس مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا نگاهی جامع و همچنين گسترده برای دانشجویان بخصوص جوانان ایجاد مي شود.
وی با اشاره به اینکه رهاکردن حوزه آموزش و همچنين کسب تجربه حین کار و همچنين بهره بري و استفاده از علایق شخصی، فرصت از دست دادن است، گفت: امیدواریم در برنامه جذاب و جالب و خوب دانشگاه‌ها و همچنين معاونت آموزشی وزارت علوم، توجه به آماده‌سازی در انتقال دانش و همچنين تجربه به مهندسين و متخصصين به عنوان مجریان تحولات علمی بیش از پیش مي شود.
وزیر علوم افزود: در راستای تحقق اهداف و همچنين اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها، از دانشگاه‌ها انتظار داریم آموزش‌های هدفمند داشته باشند و همچنين توجه کنند که این آموزش‌ها تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند و همچنين باید دانشجویان با نگاهی به آینده تربیت شوند.
دکتر غلامی با تاکید بر ایجاد نگاه کارشناسانه در دانشجویان نسبت به مسائل، ادامه داد: ایجاد این نوع نگاه در دانشجویان امری ضروری است چراکه این امر در حل مسائل و همچنين چالش‌های کشور بسیار اثرگذار خواهد بود.
وی در ادامه تصریح کرد: اکنون در جهانی قرار داریم که ارتباطات بسیار نزدیک و همچنين حضور انظار و افکار و همچنين اندیشه‌های متنوع و گوناگون و مختلف در آن هم فراوان است لذا امروزه تعریف دانشگاه‌ها در حوزه جهانی بسیار ظریف و همچنين حساس است.
وزیر علوم با بیان اینکه استعدادهای زیادی در کشور وجود دارد که در آموزش عالی کشور شاخص توانمندی محسوب می‌شوند، افزایش رشد این استعدادها در تمامی مراکز علمی را قسمت و بخش مهمی از وظایف آن هم‌ها دانست.
دکتر غلامی همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و همچنين افزود: آموزش عالی در حوزه تحصیلات تکمیلی، همچنين و علاوه بر تربیت دانش‌آموختگان، حوزه پژوهش را نیز مد نظر قرار دارد زیرا در صورتي که یک دانشجو با نگاه کارشناسانه به حوزه تحصیلات تکمیلی وارد مي شود، نگاه اثر قسمت و بخش‌تری را در انتقال و همچنين اجرای پژوهش‌ها در جامعه خواهد داشت.
وی در ادامه در ارتباط و رابطه با موضوع اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها مطرح کرد: به منظور ایجاد کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل مرتبط با حوزه تخصصی فارغ‌التحصیلان، مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا با ایجاد تجربه و مهارت بالا‌های مرتبط با رشته‌های تحصیلی دانش‌آموختگان، بخشی از نیاز را در این حوزه تقویت کنیم.
وزیر علوم با تاکید بر اهمیت آموزش نیروی انسانی براساس نیاز جامعه و همچنين آمار و همچنين اطلاعات کشور، گفت: اگرچه سفارش تربیت نیروی انسانی وجود ندارد ولي بايد توجه داشت بنده بارها این درخواست را مطرح کردم و همچنين در صورتي که موضوع در کارگروه خاص خود تعریف مي شود، می‌قدرت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز کشور را مورد توجه قرار داد.
دکتر غلامی با اشاره به توفیقات به‌دست آمده در حوزه آموزش عالی تاکید کرد: امروزه نیاز داریم تا دانشگاه‌ها در جذب اساتید جوون، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين آموزش‌های اولیه به منظور اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کلان کشور صورت گیرد.
وی در ادامه بر لزوم مسئولیت‌پذیری دانش‌آموختگان نیز تاکید کرد و همچنين گفت: اینکه فارغ‌التحصیلان بدانند در چه وضعیت و همچنين زمانی خواهند بود و همچنين در آینده نیز چه شرایطی خواهند داشت، باعث افزایش انگیزه و همچنين علاقه‌مندی آن هم‌ها برای رسیدن به اهداف آینده می‌مي شود.
وزیر علوم اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در انجام وظیفه معلمی موفق باشیم زیرا تلاش اساتید برای سربلندی کشور سرمایه بزرگی محسوب می‌مي شود و همچنين زمینه‌ساز دستیابی به اهداف مطلوب خواهد بود.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷
 

لزوم برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دانشگاه‌ها برای جذب اساتید جوون/ ضرورت تربیت دانشجویان با نگاهی به آینده/ آموزش‌های هدفمند تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند در تاریخ ۹ February 1398 | 1:37 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *