لزوم توجه به بیانیه گام دوم انقلاب در دانشگاه‌ها – شریف

لزوم توجه به بیانیه گام دوم انقلاب در دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: لزوم توجه به بیانیه گام دوم انقلاب در دانشگاه‌ها

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در چهارمین همایش آموزش عالی در دانشگاه صنعتی شریف، با اشاره به لزوم بررسی نسبت دانشگاه و همچنين جامعه گفت: باید بررسی کنیم نسبت بین تحولات دانشگاه با اسناد بالادستی شامل بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب چیست و همچنين در این زمینه‌ها نیاز به بازتعریف برخی مسائل داریم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، در ابتدای سخنان خود با اشاره به حضور در دانشگاه نسل چهارم اظهار داشت: وقتی از دانشگاه‌های نسل اول و همچنين دوم و همچنين سوم و همچنين چهارم حرف می‌زنیم این موضوع نشان‌دهنده توالی نسل‌ها در دانشگاه است که همین موضوع نشان‌دهنده پیشرفت و همچنين حرکت رو به جلوی دانشگاه است ولي بايد توجه داشت سوالی که باید از خود بپرسیم این است که کدام پيشامد جديد‌ها خواهند بود که در دانشگاه‌ها نسلی را از نسل دیگر متمایز می کند؟ چه نیازها و همچنين فرآیندهایی خواهند بود که در یک نسل با نسل دیگر متغاير و متفاوت است؟
وی با اشاره به اینکه موضوع امروز دانشگاه‌ها پيشامد جديد دانشگاه جامعه‌محور است خاطرنشان کرد: دستاوردهای دانشگاه‌های کشور بدون تردید دستاوردهای بسیار خوب و همچنين قابل دفاعی است. می‌قدرت ادعا کرد همه دستاوردهای امروز کشور به نوعی مرتبط و همچنين مدیون دانشگاه‌ها است. ولي بايد توجه داشت این موضوع نباید ما را از این سئوال غافل کند که تعریف امروز ما از دانشگاه چه نسبتی با جامعه واقعی دارد؟ امروز باید دوباره به داستان نحوی و همچنين کشتی‌بان مولانا برگردیم و همچنين از خود بپرسیم که آیا آنچه آموخته‌ایم قابل کاربرد در جامعه هست یا نه؟
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به بخشی از سخنان دکتر هادی خانیکی درخصوص لزوم شاگردپروری در دانشگاه‌ها افزود: موضوع شاگردپروری که دکتر خانیکی به آن هم اشاره کردند موضوع بسیار مهمی است و همچنين مفهوم تربیتِ انسانِ طراز را پیش می‌کشد. دکتر مطهری هرگاه در کتاب‌ها یا سخنرانی‌های خود از اساتیدش یاد می‌کند این مضوع با تجلیل بی‌نظیری همراه است. مشکلی که امروز وجود دارد این است که ما در فرآیند تربیت استاد دانشگاه در کدام مرحله، شاگردپروری را به شاگردهای امروز و همچنين اساتید فردا آموزش می دهیم؟
وی در ادامه افزود: توجه ما به فرد نیست بلکه به فرآیند است. این فرآیند کجا اتفاق می‌افتد؟ چیزی که بیشتر اتفاق می‌افتد اقدامات فردی خود استادان ممتاز و همچنين شاگردان ممتاز است نه فرآیندی فراگیر. موضوع دیگری که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است به آن هم اشاره کنم نسبت بین فرآیندهای جاری در دانشگاه با فرآیندها و همچنين سیاست‌گذاری‌های کلان جامعه است. بایستی بررسی مي شود که نسبت بین تحولات دانشگاه با اسناد بالادستی ما شامل بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب چیست؟ من فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنم در این زمینه ها نیاز به بازتعریف برخی مسائل داریم.
ه.ع ۷۷/ ل.م ۵۴
 

لزوم توجه به بیانیه گام دوم انقلاب در دانشگاه‌ها در تاریخ ۹ February 1398 | 3:45 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *