مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش انجام شد – شریف

مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش انجام شد – شریف

به نقل از شریف: مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش انجام شد

طرح پژوهشی «انجام مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش» توسط محققان پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران انجام و همچنين به‌عنوان یکی از طرح‌های برگزیده دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم معرفی گردید.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این طرح روش‌های متنوع و گوناگون و مختلف ازدیاد برداشت برای مخزن نفت سنگین سروش مورد ارزیابی آزمایشگاهی قرار گرفت و همچنين روش بهینه به لحاظ تکنیکی ارائه گردید. همچنین تلاش شد با به‌کارگیری آنالیزهای عددی همچنين و علاوه بر اعتبارسنجی نتایج آزمایشگاهی، روابطی برای تخمین و همچنين ارزیابی بهبود عملکرد تولید به کمک روش‌های تزریق گاز پیشنهاد مي شود.
در این تحقیق برای اولین بار تزریق گاز دی‌اکسید کربن در نمونه‌های واقعی از سنگ مخزن با حضور نفت اصلی مخزن در دما و همچنين فشار واقعی مورد آزمایش قرار گرفت.
ارائه یک عدد بدون بعد ترکیبی جدید که بتواند برای پیش‌بینی میزان بهره‌دهی در شرایط عمومی و همچنين بدون انجام آزمایشات برای مخازن با خصوصیات مشابه کاربرد داشته باشد، از دستاوردهای ویژه این طرح می‌باشد.
انجام آزمایشات در مقیاس تمام مغزه  که بتواند مزايا و خاصيت هاي ناهمگونی لایه مخزنی و همچنين اثر آن هم بر کارایی روش ازدیاد برداشت را بهتر نشان دهد از دیگر نوآوری‌های این طرح شمرده می‌مي شود.
طرح توسعه پروژه بهره بري و استفاده از نتایج آزمایشگاهی در مدل واقعی مخزن برای پیش‌بینی عملکرد روش پیشنهادی در مقیاس میدان نفتی و همچنين همچنین ارزیابی‌های اقتصادی کارایی این روش‌ها در شرایط عملیاتی، از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آتی جهت توسعه این طرح است.
ه.ف۷۷/ل.م۵۴
 

مطالعات آزمایشگاهی تزریق گاز به منظور ازدیاد برداشت در میدان سروش انجام شد در تاریخ ۲۴ February 1398 | 9:18 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *