هدف از توسعه در کشورهای اسلامی، آسایش و همچنين رفاه مسلمانان است/ آمادگی وزارت علوم برای همکاری علمی گسترده با سایر کشورها – شریف

هدف از توسعه در کشورهای اسلامی، آسایش و همچنين رفاه مسلمانان است/ آمادگی وزارت علوم برای همکاری علمی گسترده با سایر کشورها – شریف

به نقل از شریف: هدف از توسعه در کشورهای اسلامی، آسایش و همچنين رفاه مسلمانان است/ آمادگی وزارت علوم برای همکاری علمی گسترده با سایر کشورها

دکتر منصور غلامی با بیان اینکه نیروی انسانی در کشورهای اسلامی، سبب ایجاد ظرفیت‌های مناسبی شده است، گفت: هدف از توسعه در کشورهای اسلامی آسایش و همچنين رفاه مسلمانان جهان است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، صبح امروز (یکشنبه) افتتاحیه همایش آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ شمسی با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سردار سید رحیم صفوی رئیس همایش و همچنين دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این دانشگاه برگزار شد.
وزیر علوم در این همایش گفت: توجه به آینده جهان اسلام و همچنين آنچه می‌تواند تا سال شمسي ۱۴۱۴ بررسي کننده و پروهشگر مي شود، نگاه عاقلانه‌ای است تا تمرکز برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزان و همچنين سیاست‌گذاران توسعه در کشورهای اسلامی بر اهمیت داشته‌ها و همچنين بایدهای مورد نیاز برای تحقق اهداف مورد نظر در کشورهای اسلامی، بیش از پیش مي شود.
وی با اشاره به مؤلفه‌های مهم کشورهای اسلامی افزود: کشورهای اسلامی جمعیت قابل توجهی از شهروندان و مردم شهر را در جهان شامل می‌شوند و همچنين وجود جوانان مستقل و همچنين نگاهی که اسلام به نقش آنان دارند نیز سرمایه بزرگی است که این کشورها از آن هم بهره‌مند خواهند بود.
دکتر غلامی با تاکید بر اینکه سرمایه انسانی مهم‌ترین دارایی هر جامعه است، ادامه داد: خوشبختانه ما از این ظرفیت‌ها بهره‌مند هستیم و همچنين در کنار آن هم نیز منابع طبیعی شامل انرژی، وسعت و همچنين پراکندگی کشورهای اسلامی در جهان و همچنين مسلمانان در سایر کشورها به عنوان تيم‌های ملی و همچنين مذهبی وجود دارد.
وی با بیان اینکه بسیاری از مهاجرین کشورهای اسلامی توانمندی‌های بسیاری در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف دارند، مطرح کرد: اکنون در حوزه علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در کشورهای اسلامی ظرفیت‌های بسیار مطلوبی وجود دارد و همچنين این کشورها بین ۲۰ تا ۲۵ کشور پیشتاز در حوزه علمی دنیا خواهند بود.
دکتر غلامی با اشاره به وجود ظرفیت‌‌های نیروی انسانی در کشورهای اسلامی اظهار داشت: وجود چنین سرمایه‌ای در این کشورها، سبب ایجاد ظرفیت‌های مناسبی شده که همکاری و همچنين هم‌اندیشی‌های مشترک بین کشورهای اسلامی بر گسترش آن هم‌ها می‌افزاید.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه هدف از توسعه در کشورهای اسلامی، آسایش و همچنين همایش آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ مسلمانان است، گفت: نگاه اسلام به انسان نگاه برابری است لذا کشورهای دیگر نیز از منافع توسعه علمی کشورهای اسلامی، بهره‌مند می‌شوند.
وی افزود: ما توسعه علم و همچنين فناوری در جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک نعمت الهی می‌شناسیم و همچنين تلاشمان این است تا همه ظرفیت‌ها را با کشورهای دوست و همچنين همسایه به اشتراک بگذاریم.
وزیر علوم با بیان اینکه اولویت‌های همکاری با کسانی که در توسعه علم و همچنين فناوری کنار ایران قرار گیرند، ادامه داد: ارائه سرويس ها و خدمات علمی و همچنين آموزشی به جوانان کشورهای اسلامی از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است که قسمت و بخش مهمی از آن هم را وزارت علوم به دست دارد.
دکتر غلامی با اشاره به اقدامات وزارت علوم در راستای ارائه سرويس ها و خدمات علمی به کشورهای اسلامی اظهار داشت: همکاری‌های مشترکی در سال شمسي‌های اخیر با کشورهای تيم D8 (هشت کشور در حال توسعه) گرفته شده که بر همین اساس دانشگاه مشترکی تحت عنوان D8 بنیان‌گذاری شد.
وی ادامه داد: همچنین برخی دانشگاه‌های ایران نیز در کشورهای دیگر شعباتی را ایجاد کردند که در حال حاضر وزارت علوم از این مراکز علمی حمایت می‌کند و همچنين امیدواریم از این طریق بتوان سرويس ها و خدمات علمی و همچنين پژوهشی را در اختیار دیگر کشورها قرار دهیم.
وزیر علوم با بیان اینکه آمادگی بسیاری در چارچوب قوانین تصويب شده و مصوب قانون جمهوری اسلامی به منظور ایجاد همکاری گسترده علمی با کشورهای دیگر وجود دارد، گفت: در حال حاضر یافته‌های علمی در قالب پارک‌های علم و همچنين فناوری به سمت اشتعال‌زایی و همچنين ایجاد ثروت از طریق دانش ایجاد شده که بر همین اساس تعداد قابل توجهی از این پارک‌ها و همچنين مراکز علمی شکل گرفته است.
دکتر غلامی با تاکید بر اینکه توسعه پایدار در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و همچنين اجتماعی بر یافته‌های علمی و همچنين تلاش‌های محققان استوار است، افزود: آنچه به عنوان مسیر آینده به آن هم توجه می‌مي شود، توسعه همکاری‌های علمی بین کشورهای مسلمان است و همچنين قطعاً ظرفیت‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد لذا امیدواریم بتوانیم در آینده دانش خود را به خدمت مسلمانان و همچنين دیگر کشورها برسانیم.
همچنین در این آیین با حضور دکتر غلامی، سردار صفوی، دکتر لاریجانی و همچنين دکتر نیلی‌احمدآبادی از ۳ جلد از کتاب‌های جهان اسلام رونمایی شد.
ز.ح ۷۷/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

هدف از توسعه در کشورهای اسلامی، آسایش و همچنين رفاه مسلمانان است/ آمادگی وزارت علوم برای همکاری علمی گسترده با سایر کشورها در تاریخ ۸ February 1398 | 1:50 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *