هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها مستقل از دستگاه‌های دولتی و همچنين ارگان‌ها عمل مي کند/ نقل از‌ها مستقیماً به رئیس‌جمهور اعلام می‌مي شود – شریف

هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها مستقل از دستگاه‌های دولتی و همچنين ارگان‌ها عمل مي کند/ نقل از‌ها مستقیماً به رئیس‌جمهور اعلام می‌مي شود – شریف

به نقل از شریف: هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها مستقل از دستگاه‌های دولتی و همچنين ارگان‌ها عمل مي کند/ نقل از‌ها مستقیماً به رئیس‌جمهور اعلام می‌مي شود

دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها در نشست با اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این هیئت کاملاً مستقل بوده و همچنين زیر نظر هیچ دستگاه دولتی و همچنين ارگانی نیست و همچنين مستقیماً نقل از‌ها را به رئیس‌جمهور اعلام مي کند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر نیلی احمدآبادی تصریح کرد کرد: این استقلال هیئت مزیت و همچنين فرصتی فراهم کرده که تحت تأثیر هیچ جریانی قرار نگیرد؛ از سوی دیگر این استقلال کار را سخت هم مي کند. امیدواریم نقل از‌ها مورداستفاده کل کشور قرار گیرد.
وی با تقدیر از حس مسئولیت اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و همچنين همراهی با مجموعه مدیریتی استان و همچنين سیل‌زدگان در جریانات اخیر، بیان کرد: بی‌شک برگزاری این نشست با حضور اعضای هیئت‌علمی دانشگاه بسیار مهم است و همچنين مهم‌ترین هدف سفر به استان می‌باشد.
رئیس دانشگاه تهران، افزود: به گمان همه ما کشور از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها به‌عنوان یک‌نهاد به‌خوبی بهره بري و استفاده نکرده است و همچنين بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن هم مواجه هستیم به دلیل عدم بهره‌مندی از این ظرفیت است.
دکتر نیلی احمدآبادی ادامه داد: ممکن است فردی از ما در نهادهای اجرایی، مراکز تصمیم‌گیری، مجلس، قوه قضاییه و همچنين… حضورداشته باشد و همچنين این فرصت‌ها می‌تواند مغتنم باشد ولي بايد توجه داشت به معنی بهره بري و استفاده از ظرفیت دانشگاه نیست. دانشگاه یعنی نهادی که همه اجزای آن هم در یک موضوع مشارکت می‌کنند و همچنين این استعداد می‌تواند بارور شده و همچنين در اختیار کل کشور قرار گیرد.
وی، اضافه کرد: در ایران تجربه کار گروهی قوی در درون دانشگاه و همچنين بین دانشگاه‌ها را نداریم؛ این پيشامد جديد نقطه‌ضعفی برای دانشگاه‌ها است؛ در سال شمسي‌های اخیر اکثر دانشگاه‌ها تلاش نموده اند به این مشکل غلبه کنند. با چهل سالی که از انقلاب می‌گذرد دانشگاه‌ها باید جدی‌تر به این مسائل بپردازند.
رئیس هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها، اذعان کرد: برخورد مسئولان کشور در تمامی سطوح نشان می‌دهد آن هم‌ها نیز تشنه راه‌حل و همچنين شنیدن حرف‌های جدید، مؤثر، علمی و همچنين مهم خواهند بود.
دکتر نیلی احمدآبادی در قسمت و بخش دیگری از صحبت‌های خود، گفت: تجربه حکم دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری در مورد سیل‌های اخیر دومین تجربه است که در سطح ملی صورت می‌گیرد؛ اولین تجربه در مورد واقعه پلاسکو بود که به دانشگاه تربیت مدرس ارجاع شد.
وی، اظهار کرد: خوشبختانه این امر به‌خوبی انجام گرفت و همچنين نقل از‌هایی که از دستگاه‌های اجرایی ارائه گردید نشان داد کار موفقی انجام‌شده که منجر به تدوین آیین‌نامه‌ها و همچنين دستورالعمل‌هایی شد که می‌تواند کشور را در مقابل مخاطراتی مانند آتش‌سوزی ایمن کند.
رئیس دانشگاه تهران، بیان کرد: موضوع سیل با پيشامد جديد پلاسکو متغاير و متفاوت است؛ گستردگی آن هم در کشور و همچنين تنوع تخصص‌ها و همچنين تأثیرات آن هم موجب متغاير و متفاوت شدن این رخداد با رویداد آتش‌سوزی پلاسکو شده که بیشتر بخشی از شهروندان و مردم شهر شهرستان تهران را درگیر کرده بود. به‌عنوان رخدادی تأسف‌بار مهم بود ولي بايد توجه داشت بر زندگی شهروندان و مردم شهر و همچنين شرایط محیطی تأثیر اندکی داشت.
دکتر نیلی احمدآبادی، افزود: سیل پيشامد جديد‌ای ملی است و همچنين استان‌های متعددی را تحت تأثیر قرار داده است. این پدیده را می‌قدرت این‌چنین تحلیل کرد که نتیجه کارهای اشتباه گرفته شده و همچنين کارهای صورت نگرفته است. در صورتي که هیئت بتواند دو موضوع “کارهایی که باید انجام می‌شد و همچنين نشد” و همچنين “کارهایی که نباید انجام می‌شد و همچنين شد” را بررسی کند، کار بزرگی در کشور گرفته شده است.
وی، ادامه داد: دانشگاه‌ها نشان داده‌اند جزو سالم‌ترین، بی‌طرف‌ترین و همچنين علمی‌ترین نهادهای کشور خواهند بود و همچنين طبیعی است این پيشامد جديد به دانشگاه‌ها ارجاع داده مي شود؛ در مورد فرایند صدور حکم و همچنين انتخاب اشخاص نیز نگاه اصلی ما این است که از ظرفیت تمام مهندسين و متخصصين و همچنين دانشگاهیانی که در این حوزه خواهند بود و همچنين دانشگاهیانی که در سیل آب‌های اخیر دچار مشکل شده‌اند بهره بري و استفاده مي شود.
رئیس هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها، عنوان کرد: نقطه قابل‌تأمل زمان و همچنين سرعت عمل است؛ زمان اجرای این طرح شش‌ماهه است و همچنين رخدادهایی که در کشور رخ می‌دهد، تأثیر اجتماعی آن هم‌ها و همچنين تحت تأثیر قرار گرفتن نهادها و همچنين ارگان‌ها بسیار محدود است و همچنين معمولاً رخدادی دیگر روی می‌دهد و همچنين همگان به آن هم می‌پردازند.

دکتر نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد: ۱۵ کارگروه در ستاد نقل از ملی سیلاب‌ها تشکیل‌شده است و همچنين همچنین کارگروه تلفیق که مسئول تنظیم نقل از برای رئیس‌جمهور و همچنين جامعه است؛ ۲۰ فرد يا شخص عضو ستاد در کارگروه‌ها به‌عنوان مسئول و همچنين اعضا قرار می‌گیرند و همچنين هر کارگروه نیز هفت عضو دارد و همچنين بناشده است اعضایی از دانشگاه‌های درگیر سیل با تخصص‌های مرتبط در این کارگروه‌ها حضورداشته باشند.
وی، گفت: نقطه حائز اهمیت همچنين و علاوه برنشان دادن توانایی‌های دانشگاهیان ارائه راهکار برای آینده است و همچنين سعی می‌کنیم تيم‌ها شامل افرادی مي شود که در حوزه تخصصی خود بهترین‌ها بوده و همچنين فرصت همکاری نیز داشته باشند.
رئیس دانشگاه تهران، اظهار کرد: هیئت در چهار مرحله “روایت دقیق، مستند و همچنين روشن ازآنچه اتفاق افتاده است”، “آسیب‌شناسی”، “آموخته‌ها و همچنين درس‌هایی که باید از این رخداد بیاموزیم” و همچنين “راهبرد” اقدام مي کند و همچنين قطعاً نتیجه نهایی که راهبرد است می‌تواند مورداستفاده کشور قرار گیرد.
همچنین در این نشست دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه از ابتدای رخداد سیل در استان خوزستان جامعه دانشگاهی در کنار مسئولان و همچنين سیل‌زدگان بوده است، خاطرنشان کرد: اعزام دانشجویان به منطقه ها و مناطق سیل‌زده، حضور تيم‌های روان‌شناختی در اردوگاه‌ها، حضور تيم‌های درمانی دانشکده دامپزشکی در منطقه ها و مناطق سیل‌زده، اهدای یک تا ۱۰ روز از حقوق کارکنان و همچنين اعضای هیئت‌علمی به سیل‌زدگان و همچنين… بخشی از اقدامات انجام‌شده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های شبکه ملی جامعه و همچنين دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اعضای این شبکه با برگزاری جلسات متعدد با حضور مسئولان مرتبط به این امر در سطح استان و همچنين دانشگاه برای بررسی موضوع سیل و همچنين مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات، اقدام نموده اند.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: همچنین اعضای هیئت‌علمی دانشکده‌های علوم زمین و همچنين علوم آب نیز همکاری‌های مستمری با مسئولان استان، مدیریت بحران و همچنين نهاد آب و همچنين برق استان داشته‌اند و همچنين تا الآن نیز ادامه دارد.
دکتر خواجه عنوان کرد: در ارتباط با هیئت تشکیل‌شده به دستور ریاست محترم جمهوری نیز خوشحال هستیم که پيشامد جديد‌ای مهم به دانشگاهیان سپرده‌شده است؛ دانشگاه شهید چمران اهواز باسابقه علمی و همچنين پژوهشی که دارد نیز با این کارگروه همکاری خواهد داشت.
در ادامه این نشست اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به ارائه نظرات خود در مورد وضعیت سیل‌های اخیر و همچنين پیامدهای این رخداد پرداختند.
گفتنی است دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها، تيم همراه و همچنين برخی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بازدید هوایی از منطقه ها و مناطق سیل‌زده استان خوزستان نیز داشتند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

هیئت ویژه نقل از ملی سیلاب‌ها مستقل از دستگاه‌های دولتی و همچنين ارگان‌ها عمل مي کند/ نقل از‌ها مستقیماً به رئیس‌جمهور اعلام می‌مي شود در تاریخ ۶ February 1398 | 7:30 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *