کارگاه آموزشی "مدیریت پژوهش" در برلین آغاز به کار کرد – شریف

کارگاه آموزشی "مدیریت پژوهش" در برلین آغاز به کار کرد – شریف

به نقل از شریف: کارگاه آموزشی "مدیریت پژوهش" در برلین آغاز به کار کرد

کارگاه بین‌المللی آموزش مدیریت پژوهش به همت وزارت آموزش و همچنين پژوهش آلمان و همچنين موسسه‌های پژوهشی لایپنیتز، هلمهولتز، DFG و همچنين DLR برای برخی از مدیران موسسات پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين پژوهشگاه نیرو، امروز سه‌شنبه در شهرستان برلین آلمان آغاز به کار کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این کارگاه آموزشی دو روزه، موضوعاتی همچون «مولفه‌های یک نهاد تحقیق و همچنين توسعه مدرن»، «راهبردهای پژوهشی نهاد‌های مدرن»، «مدیریت در نهاد‌های تحقیقاتی مدرن»، «بین المللی شدن»، «تحول در موسسات پژوهشی»، «تحول در پروژه های مطالعاتی»، «فعالیت‌های جمعی در پژوهش؛ تیم‌های پژوهشی مجازی»، «تصمیم‌سازی و همچنين خلاقیت»، «گذار از نهاد R&D به یک نهاد مدیریت R&D» به بحث گذاشته می‌مي شود.
ریاست هیئت ایرانی شرکت کننده در این نشست را دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ایران به دست دارد.
در نشست آغازین این ورکشاپ، دکتر احمدی در سخنانی به تشریح اولویت‌های اصلی ایران در حوزه فعالیت‌های آموزش، پژوهشی و همچنين توسعه فناوری پرداخت و همچنين گفت: در این زمینه سه اولویت اصلی وجود دارد که شامل کمک به میزان رشد اقتصادی کشور از طریق توسعه علم و همچنين فناوری، تجاری‌سازی محصولات علم و همچنين فناوری و همچنين توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و همچنين تجاری‌شدن پژوهش و همچنين نیز بین‌المللی‌سازی آموزش‌های دانشگاهی است.
مشاور وزیر علوم همچنین به نقش مهم وزارت علوم و همچنين شورای علوم و همچنين فناوری در تعیین چارچوب‌های راهبردهای اصلی سیاستگذاری و همچنين موضوع‌های پژوهشی و همچنين تحقیقاتی اشاره کرد و همچنين بین‌المللی سازی علم و همچنين فناوری از طریق پژوهش‌های مشترک با کشورهای مهم و همچنين تأثیرگذار جهان شامل آلمان را شامل این راهبردها عنوان کرد.
دکتر احمدی، آلمان و همچنين کشورهای عضو اتحادیه اروپا را از بهترین کشورهای هدف در توسعه همکاری‌های مشترک تحقیقاتی بیان کرد و همچنين گفت: در حال حاضر تعداد ۲۸ درخواست تحقیقات مشترک با موسسه آلمانی DFG و همچنين ۱۶ درخواست هم برای همکاری مشترک با موسسه BMF آلمان مطرح است.
وی در ادامه سخنان خود به دستاوردهای وزارت علوم و همچنين دانشگاه‌ها و همچنين موسسات آموزش عالی ایران در عرصه‌های بین‌المللی پرداخت و همچنين افزایش تعداد دانشگاه‌های ایران در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر جهانی و همچنين افزایش شمار مقالات علمی مشترک و همچنين نیز افزایش جذب دانشجویان خارجی را شامل این دستاوردها عنوان کرد.
به گفته دکتر احمدی، در حال حاضر تعداد ۴۸ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور مشغول به تحصیل خواهند بود و همچنين در مقابل نیز تعداد ۵۴ هزار دانشجوی بین‌المللی نیز در دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند.
در ادامه نشست آغازین کارگاه آموزشی مدیریت پژوهش، خانم دکتر مانوئلا اوریان، مدیر عامل انستیتو لایپنیتز در برلین بحث خود را با موضوع «مولفه‌های یک نهاد تحقیق و همچنين توسعه مدرن» مطرح و همچنين توضیحاتی درخصوص این موسسه و همچنين نحوه مدیریت بودجه و همچنين نظام ارزیابی موسسات پژوهشی در آلمان ارائه کرد.
در قسمت و بخش دیگری از نشست آغازین این کارگاه آموزشی بین‌المللی، دکتر گئورگ قره‌پتیان استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در سخنانی به اهداف و همچنين ضرورت این کارگاه آموزشی پرداخت و همچنين گفت: هر چند طبیعی است که روش‌های مدیریت پژوهش در آلمان طراحی و همچنين پیاده‌سازی می‌مي شود ولي بايد توجه داشت می‌قدرت در بستر یک رویکرد تطبیقی، این مدل را فراگیریم و همچنين آن هم را متناسب و همچنين مطابق با فرهنگ فعالیت‌های نهاد‌های پژوهشی و همچنين ساختارهای مرتبط با آن هم در ایران بومی کرده و همچنين عملیاتی کنیم.
دکتر قره پتیان به عنوان طرف ایرانی، پیشنهاددهنده و همچنين مطابق و يکدست‌کننده این کارگاه آموزشی تأکید کرد: درخواست برگزاری این کارگاه از سوی پژوهشگاه نیرو با نمایندگان موسسات پژوهشی آلمان مطرح و همچنين با پذیرش این درخواست، طرح پیشنهادی برای ارائه موضوعات مرتبط با عنوان کارگاه با توجه به نیازهای مراکز پژوهشی ایران تهیه و همچنين مقدمات اجرایی آن هم فراهم شد.
کارگاه آموزشی «مدیریت پژوهش» با تدریس استادان و همچنين صاحب‌نظران آلمانی از موسسات معتبری همچون لایپنیتز، هلمهولتز، DFG و همچنين DLR و همچنين با شرکت حدود ۲۰ تن از استادان و همچنين مدیران موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين پژوهشگاه نیرو (وابسته به وزارت نیرو) در شهرستان برلین آلمان برگزار می‌مي شود.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷
 

کارگاه آموزشی "مدیریت پژوهش" در برلین آغاز به کار کرد در تاریخ ۱۷ February 1398 | 2:12 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *