ارتقای نقش دانشگاه‎ها در جامعه؛ از اهداف اصلی وزارت علوم – شریف

ارتقای نقش دانشگاه‎ها در جامعه؛ از اهداف اصلی وزارت علوم – شریف

به نقل از شریف: ارتقای نقش دانشگاه‎ها در جامعه؛ از اهداف اصلی وزارت علوم

دکتر مسعود شمس‎قسمت و بخش مشاور وزیر و همچنين مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه ایلام، تاکید کرد: ارتقای نقش دانشگاه‎ها در جامعه، یکی از اهداف اصلی وزارت علوم است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، دکتر  شمس‎قسمت و بخش در نشست با اعضای هیأت علمی دانشگاه ایلام که با حضور اعضای هیئت رئیسه و همچنين روسای دانشکده‌های این دانشگاه برگزار شد، ضمن  گرامیداشت یاد و همچنين خاطره اساتید دانشگاه ایلام مرحومان زنده‎یاد مهندس ثابتی، زنده‎یاد مهندس کامران و همچنين زنده‎یاد مهندس جوهری، از ابراز لطف و همچنين احساسات اساتید و همچنين کارکنان دانشگاه ایلام تشکر و همچنين قدردانی کرد و همچنين با تمجید و همچنين ابراز خرسندی از روند توسعه دانشگاه ایلام در چند سال شمسي اخیر، به موضوع بین‎المللی شدن دانشگاه ایلام و همچنين مسائل مرتبط به آن هم پرداخت.
وی اظهار داشت: توسعه دانشگاه ایلام در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف پشتیبانی و همچنين منابع انسانی، آموزشی، پژوهشی، دانشجویی، فرهنگی و همچنين عمرانی و همچنين ایجاد ظرفیت‎های جدید، توسعه روابط بین‎المللی و همچنين پذیرش دانشجوی خارجی یک اتفاق میمون و همچنين فرصتی مغتنم برای سرمایه‎گذاری بلندمدت است که نباید اجازه داد به تهدید تبدیل مي شود.
مشاور وزیر علوم، افزود: باید در این زمینه نگاه استراتژیک داشت و همچنين در بهترین رشته‎ها و همچنين با حضور مجرب‎ترین اساتید؛ دانشجوی خارجی جذب کرد و همچنين مانع پذیرش دانشجو در رشته‎های کم مخاطب و همچنين یک بار مصرف شد.
مدیرکل وزارتی وزارت علوم، تصریح کرد: همچنین باید با تقویت و همچنين توسعه بنیان‎های علمی و همچنين نرم‎افزاری بستر مناسب برای آموزش صحیح این دانشجویان فراهم گردد.
دکتر شمس‎قسمت و بخش با اشاره به معظلات و مسائل و مشکلات خاص دانشجویان خارجی در زمینه زبان و همچنين مدیریت زمان، تصریح کرد: باید تمام سرويس ها و خدمات آموزشی، پژوهشی، رفاهی، ورزشی و همچنين فرهنگی به این دانشجویان به‌صورت متمرکز در یک‌جا انجام گیرد تا رضایت‌مندی آنان فراهم گردد و همچنين این عزیزان بعد از فارغ‎التحصیلی به سفیرانی شایسته برای دانشگاه ایلام در کشورهای دیگر و همچنين شامل در کشور عراق تبدیل شوند.
مشاور وزیر علوم در ادامه به موضوع جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‎ها اشاره کرد و همچنين بیان داشت: باید از هرگونه تبعیض و همچنين نگاه جنسیتی در جذب اساتید امتناع کرد و همچنين با سنجش درست توانایی‎های اشخاص، شایستگان گزینش شوند تا بتوانند به رسالت اصلی خود بپردازند.
وی  ارتقای نقش دانشگاه‎ها در جامعه را یکی از اهداف اصلی وزارت علوم عنوان کرد و همچنين گفت: برای حل معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين معضلات جامعه، یکی از رویکردهای اصلی وزارت علوم در چند سال شمسي اخیر ارتقای نقش دانشگاه‎ها در جامعه به‌واسطه توانمندی‌ها، ظرفیت‎ها و همچنين انتظارت خاصی که در مورد آنها وجود دارد بوده است؛ که این مهم با شعار دادن تحقق نمی‎یابد، بلکه باید برای تحقق آن هم با ارزیابی دقیق و همچنين ارائه راهکار علمی و همچنين عملی گام برداشت.
دکتر شمس‎قسمت و بخش، افزود: در این راستا با شناسایی بعضی معظلات و مسائل و مشکلات مطرح ملی، بر اساس تفاهم‎نامه‎ای که با نهاد محیط زیست کشور و همچنين وزارت نفت امضاء شده، طرح‎های پژوهشی ملی با مشارکت تعدادی از دانشگاه‎های کشور در حال انجام است که روند پیشرفت آنها قابل قبول می‎باشد.
مشاور وزیر علوم  بیان کرد: وزارت علوم به موضوع رتبه‎بندی به جهت اینکه زمینه ایجاد رقابت و همچنين ارتقاء دانشگاه‎ها را فراهم می‎کند اهتمام جدی دارد که مطابق با استانداردهای بین‌المللی باید از داده‌های معتبر برای رتبه‌بندی بهره بري و استفاده گردد.
مدیرکل وزارتی وزارت علوم اعزام اساتید برای انجام فرصت مطالعاتی در صنعت را در ادامه تحقق این هدف عنوان کرد و همچنين گفت: در راستای برقراری ارتباط قوی و همچنين منسجم میان دانشگاه‎ها با قسمت و بخش‌ صنعت، عملیاتی کردن یافته‌های اعضای هیئت علمی، بهره بري و استفاده از توانمندی‎های اساتید، آشنایی آنان با نیازهای واقعی صنعت و همچنين کسب ایده‎های جدید، با تدوین و همچنين ابلاغ آئین‎نامه مربوطه توسط معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم امکان گذراندن فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت فراهم شده که این امر برای تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی که از ابتدای سال شمسي ۱۳۹۸ دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می‌کنند الزامی است.
وی  در پایان سخنان خود با تاکید بر موضوع شاگردپروری در آموزش عالی کشور، بیان کرد: برای تربیت شهروندانی با اخلاق، ماهر و همچنين شایسته، اساتید باید با ارائه مباحث و مطالب ناب علمی و همچنين پژوهشی، ایجاد ارتباط و رابطه صمیمانه و همچنين وقت گذاشتن برای دانشجویان،  رفتارهای فردی و همچنين اجتماعی آنان را تغییر دهند تا شهروندانی توانمند تربیت شوند که در روند توسعه جامعه به‌خوبی از عهده انجام وظایف محوله برآیند.
در این نشست اعضای هیئت علمی دانشگاه ایلام  پیشنهادات، خواسته‎ها و همچنين دیدگاه‎های خود را در فضایی صمیمانه با دکتر شمس‌قسمت و بخش مشاور وزیر و همچنين مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم مطرح کردند.
  
 

لزوم ارائه راهکار از سوی دانشگاه‌ها در جهت رفع معضلات جامعه

دکتر مسعود شمس‎قسمت و بخش مشاور وزیر و همچنين مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست جداگانه‌ای با کارکنان دانشگاه ایلام که با حضور هیئت رئیسه این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: قدرشناسی یکی از ویژگی‎های خاص و همچنين ناب شهروندان و مردم شهر ایلام است و همچنين اینجانب با وجود مدت کمی که در ایلام ساکن بوده‎ام خاطرات ماندگار و همچنين فراموش نشدنی را از این دوره دارم.
وی با تمجید از پیشرفت‎های دانشگاه ایلام در حوزه‎های متنوع و گوناگون و مختلف در سال شمسي‎های اخیر، تأکید کرد: قطعاٌ  این پیشرفت‎ها حاصل همکاری و همچنين همدلی اساتید، کارکنان و همچنين مدیریت دانشگاه ایلام است که باید ادامه داشته باشد تا جایگاه آن هم در سطح کشور ارتقاء یابد.
مشاور وزیر علوم با اشاره به رایزنی‎ها و همچنين پی‎گیری‎های وزیر و همچنين مسئولان وزارت علوم برای تبدیل وضعیت کارکنان قرادادی و همچنين پرسنل شرکتی، گفت: با رایزنی‎هایی که انجام شده مجوزهایی در این زمینه اخذ شده، ولي بايد توجه داشت جوابگوی نیاز دانشگاه‎ها نیست و همچنين برای همین تلاش می‎مي شود تا تعداد این مجوزها افزایش یاید تا در روند تبدیل وضعیت‎ها گشایشی صورت گیرد.
مدیرکل وزارتی وزارت علوم با اشاره به همسان‎سازی حقوق کارکنان قرادادی با کارکنان رسمی در دانشگاه‎ها، بیان کرد: برای تحقق عدالت نسبی در دانشگاه‎ها، در هیئت امناء تصویب شد که کارکنان قراردادی از تمام مزایای مرتبط به کارکنان رسمی برخوردار شوند که این امر گام مهمی در جهت حل بخشی از معظلات و مسائل و مشکلات مالی این عزیزان بوده است.
دکتر شمس‎قسمت و بخش با اشاره به وضعیت نامناسب استان ایلام در زمینه بیکاری، تصریح کرد: دانشگاه‎ها موظف خواهند بود برای حل معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين معضلات جامعه راهکار پیدا کنند و همچنين شامل  معظلات و مسائل و مشکلات موضوع بیکاری جوانان است که دانشگاه‎ها با ارائه راهکار و همچنين توانمندسازی دانشجویان می‎توانند در این راه گام بر دارند.
دکتر علی‎اکبری رئیس دانشگاه ایلام نیز در سخنان کوتاهی، به نام نیک دکتر شمس‎قسمت و بخش در بین اساتید و همچنين کارکنان دانشگاه ایلام اشاره کرد و همچنين آن هم را یک درس پند‌آموز عنوان کرد که می‎تواند به‌عنوان یک الگو در اختیار دیگران قرار گیرد.
در ادامه کارکنان رسمی، پیمانی، قراردادی و همچنين پرسنل شرکتی حاضر در این نشست به بیان نقطه نظرات و همچنين پیشنهادات خود پرداختند.
 دکتر شمس‎قسمت و بخش همچنین از طرح‌های عمرانی دانشگاه ایلام بازدید و همچنين در جریان روند پیشرفت این پروژه‌ها قرار گرفت. 
ل.م۵۴/ع.ع۵۷

ارتقای نقش دانشگاه‎ها در جامعه؛ از اهداف اصلی وزارت علوم در تاریخ ۲۴ March 1398 | 1:22 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *