اساتید و همچنين دانشگاهیان تيم مرجع و همچنين مورد اعتماد جامعه خواهند بود/ کیفیت دانشگاه و همچنين رشته‌های دانشگاهی باید ارتقاء یابد/ اساتید و همچنين پزشکان از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند – شریف

اساتید و همچنين دانشگاهیان تيم مرجع و همچنين مورد اعتماد جامعه خواهند بود/  کیفیت دانشگاه و همچنين رشته‌های دانشگاهی باید ارتقاء یابد/ اساتید و همچنين پزشکان از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند – شریف

به نقل از شریف: اساتید و همچنين دانشگاهیان تيم مرجع و همچنين مورد اعتماد جامعه خواهند بود/ کیفیت دانشگاه و همچنين رشته‌های دانشگاهی باید ارتقاء یابد/ اساتید و همچنين پزشکان از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند

رئیس جمهور فراهم شدن فضای توسعه علم و همچنين دانش و همچنين نخبه‌پروری را یکی از نعمت‌های پهناور و بزرگ خداوند به ملت ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و همچنين تاکید کرد: وجود فاصله بین دانشگاه قسمت و بخش تولید و همچنين صنعت، غیرقابل قبول است و همچنين باید کیفیت دانشگاه و همچنين رشته‌های دانشگاهی ارتقاء یابد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه یکشنبه در دیدار جمعی از اساتید و همچنين پزشکان با اشاره به آمار و همچنين ارقام ارایه شده در ارتباط و رابطه با فعالیت‌های علمی و همچنين دانشگاهی در کشور و همچنين همچنین شمار دانشمندان، پزشکان، مهندسين و متخصصين و همچنين دانشگاهیان، اظهارداشت: با نگاه به همین آمار و همچنين کمیت‌ها می‌توانیم حس کنیم یکی از پیروزی‌های پهناور و بزرگ ما در بعد از انقلاب، موفقیت در حوزه علم و همچنين سلامت بوده است و همچنين به راحتی می‌قدرت دریافت که وضعیت امروز با شرایط قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز می‌قدرت مقایسه کرد که در زمینه بهداشت و همچنين درمان کجا بودیم و همچنين کجا هستیم و همچنين در زمینه دسترسی به پزشک و همچنين تخت‌های بیمارستانی، امروز نسبت به دیروز در چه جایگاهی هستیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه در قبل ما برای یک عمل جراحی معمولی بیماران را به خارج اعزام می‌کردیم، گفت: امروز وضعیت معکوس است به طوری که بسیاری از ایرانیان و همچنين غیرایرانیان از خارج از کشور برای انجام عمل جراحی به ایران می‌آیند و همچنين این نه به خاطر ارزانی هزینه‌های عمل بلکه بخاطر اعتماد و همچنين اطمینان به پزشکان ایرانی است.
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز به مدد تلاش‌های انجام شده و همچنين موفقیت‌ها در کشور امکان تحصیلات عالی در بسیاری از رشته‌های علمی در داخل فراهم شده است، گفت: اینکه امروز در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف علمی و همچنين بهداشتی پیشرفت‌های قابل ملاحظه داریم، در تولید علم تأثیرگذار هستیم و همچنين در فناوری‌های علمی و همچنين دانش روز، تک رقمی و همچنين گاهی نیز در رده ۱۴، ۱۵ و همچنين یا ۱۶ جهان قرار داریم، نشان می‌دهد که مسیر حرکت ما درست بوده است. البته هر مسیر درستی نیاز به تصحیح و همچنين روان‌سازی دارد.
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز دانشگاه‌های کشورمان از لحاظ کمیت، وضعیت مناسبی دارند ولي بايد توجه داشت از لحاظ کیفیت باید تلاش کنیم که کیفیت دانشگاه‌ها هر چه بیشتر ارتقاء یابد.
رئیس جمهور اضافه کرد: وضعیت برخی رشته‌های دانشگاهی از لحاظ کیفیت قابل پسند نیست و همچنين باید ارتقاء کیفیت اینگونه رشته‌ها را مدنظر قرار دهیم، ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که هر کسی از دانشگاه فارغ التحصیل می‌مي شود، مهارتی را آموخته باشد که بتواند در جامعه به راحتی کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل و همچنين مسئولیتی را به دست بگیرد.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه وجود فاصله بین دانشگاه و همچنين تولید غیرقابل قبول است، اظهار داشت: این فاصله را باید از بین ببریم و همچنين یا حداقل کاهش دهیم لذا در صورتي که کسی به روش مثال از دانشکده کشاورزی و همچنين یا حقوق فارغ‌التحصیل می‌مي شود نباید بعد از آن هم برای به دست گرفتن کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل و همچنين مسئولیتی نیاز به آموزش مجددی داشته باشد و همچنين البته باید اینگونه تجربه و مهارت بالا‌ها را از دوران دبستان و همچنين دبیرستان شروع کنیم و همچنين در چنین صورتی یک گام به جلو خواهیم بود.
رئیس جمهور در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز شرایط کشور، شرایط ویژه‌ای است، خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها مدعی خواهند بود به تا حال و همچنين طی سالهای قبل، فشارهایی تا این حد به ایران وارد نکرده بودند و همچنين لذا شرایط سختی که امروز بوجود آمده از هر زمان دیگری بیشتر است و همچنين اهداف متعددی برای فشارهای خود عنوان کردند، از یک طرف اعلام کردند که نظام جمهوری اسلامی ایران مورد پسندشان نیست و همچنين باید شهروندان و مردم شهر نظامی را برگزینند که آنها می‌پسندند و همچنين از طرف دیگر عنوان کردند که رفتار شهروندان و مردم شهر ایران را نمی‌پسندند و همچنين باید این رفتار تغییر کند.
دکتر روحانی اضافه کرد: دشمنان گاهی اعلام می‌کردند که برای مذاکره با ایران شرایطی دارند و همچنين ایران ابتدا باید این شرایط را بپذیرد که آنها پای میز مذاکره حاضر شوند، البته در هفته‌های اخیر تأکید دارند که هیچ شرطی برای مذاکره ندارند. آنان زمانی ما را تهدید می‌کردند که گویی اقتدار و قدرت نظامی برترند و همچنين امروز اعلام می‌کنند که نيت و اراده جنگ ندارند و همچنين تنها و فقط می‌خواهند که ما بمب اتم نداشته باشیم که البته این حرف‌شان بی‌اساس است.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در این شرایط خاص راه ما ایستادگی و همچنين مقاومت است، اظهار داشت: در صورتي که راه دیگری جز مقاومت وجود داشت، صراحتاً آن هم را اعلام می‌کردم، ولي بايد توجه داشت امروز غیر از ایستادگی راه دیگری نداریم.
دکتر روحانی تصریح کرد: طرفی که میز مذاکره را برهم زده و همچنين پیمانی را زیر پا گذاشته است باید به شرایط عادی برگردد و همچنين تا زمانی که بازنگشته، ما راهی جز ایستادگی و همچنين مقاومت نداریم.
رئیس جمهور اظهار داشت: برای ایستادگی و همچنين مقاومت باید یکپارچه و همچنين متحد باشیم و همچنين شهروندان و مردم شهر نیز نسبت به شرایط موجود آگاهی کامل داشته باشند و همچنين تردیدی نداشته باشند که راهی که نظام و همچنين مسئولین انتخاب کرده اند، راه درستی است.
دکتر روحانی گفت: بدون تردید در صورتي که شهروندان و مردم شهر به درستی راهی که برگزیدیم شک داشته باشند، شرایط به مراتب دشوار خواهد بود که بتوان در این مسیر سنگلاخی گام برداشت، لذا باید شهروندان و مردم شهر نسبت به شرایط آگاهی داشته و همچنين به تصمیم مسئولین باور داشته باشند.
رئیس جمهور با بیان اینکه اساتید و همچنين دانشگاه‌های کشورمان می‌توانند اعتماد و همچنين باور را در جامعه تقویت کنند، اظهار داشت: اساتید و همچنين دانشگاه‌ها به عنوان تيم نخبه، مرجع و همچنين مورد اعتماد در جامعه محسوب می‌شوند و همچنين امروز جمعیت دانشجویان، دانش‌آموزان، اساتید و همچنين فرهنگیان کشورمان، جمعیت بزرگی از کشورمان را شامل می‌مي شود و همچنين این یک اقتدار و قدرت پهناور و بزرگ اجتماعی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز همه باید یک راه را برگزینیم و همچنين به عنوان نماینده ملت ایران اعلام می‌کنم که در این مقطع و همچنين تا زمانی که دشمن از اقدامات خود پشیمان نشود راهی جز ایستادگی و همچنين مقاومت نداریم و همچنين دشمن بدون تردید در صورتي که واقعاً متوجه مي شود که راهی که انتخاب کرده اشتباه و همچنين ناصحیح بوده است، آن هم روز می‌قدرت پای میز مذاکره هم نشست و همچنين هر مسأله‌ای را برطرف کرد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه بزرگترین سرمایه یک جامعه، پول و همچنين خزانه نیست، اظهار داشت: بزرگترین سرمایه یک کشور، سرمایه انسانی، علمی و همچنين اجتماعی است و همچنين علم است که پول خلق می‌کند و همچنين علم و همچنين دانش و همچنين فناوری نوین می‌تواند رفاه ایجاد کرده و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات را حل و همچنين فصل کند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز همه آنهایی که در کشور مسئولیتی بر دوش دارند، قاعدتاً فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کشور خواهند بود، گفت: در صورتي که دانشگاه‌ها به خوبی دانشجویان را پرورش دهند و همچنين محیط جامعه سالم و همچنين درست باشد، بی‌شک در چنین جامعه‌ای مدیر خوب و همچنين شایسته هم خلق می‌مي شود.
رئیس جمهور اعتماد و همچنين احترام به سرمایه علمی، انسانی و همچنين اجتماعی را مورد تأکید قرار داد و همچنين گفت: برای مذاکره، آمریکا باید از طریق احترام وارد مي شود، ولي بايد توجه داشت در داخل کشور نیز باید به جایگاه و همچنين منزلت‌های اجتماعی ضمن وجود اختلاف سلیقه، احترام بگذاریم.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه اقتدار و قدرت ما در سایه علم است، اظهار داشت: امروز یک فرد با دانش برتر سایبری می‌تواند دنیا را به زانو درآورد و همچنين لذا علم می‌تواند اقتدار و قدرت خلق کند و همچنين امروز این علم در اختیار تو اساتید بزرگوار کشور است.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در صورتي که سلامت با دانش و همچنين علم وارد یک جامعه شد، از طریق آن هم می‌قدرت هر گره و همچنين مشکلی را برطرف کرد.
دکتر روحانی ادامه داد: در این مقطع تاریخی و همچنين حساس خواهش و همچنين خواسته من قرابت و همچنين نزدیک شدن همه اقشار جامعه با همدیگر و همچنين کمک به یکدیگر در یافتن بهترین و همچنين کوتاه‌ترین راه است.
رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه امام و پيشوا راحل فرمودند در صورتي که حوزه و همچنين دانشگاه درست مي شود، کشور درست می‌مي شود نشان دهنده این دو مرکز مهم است که امروز بار مسئولیت سنگینی بر دوش دارند.
دکتر روحانی خطاب به اساتید و همچنين دانشگاهیان گفت: از تو اساتید می‌خواهم در این شرایط سخت، با مشورت، انتقاد و همچنين پیشنهادات خود حکومت را یاری کنید.
رئیس جمهور اضافه کرد: در صورتي که امروز در رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف شامل اقتصاد، صنعت و همچنين تکنولوژی، حکومت نیاز و همچنين مشکلی دارد، دانشگاه‌ها می‌توانند در این عرصه‌ها به حکومت کمک کند به شرط اینکه به مراکز تولید و همچنين پژوهش متصل باشند.
دکتر روحانی تصریح کرد: دانشگاه جداشده از تولید، صنعت و همچنين سرويس ها و خدمات نمی‌تواند ما را به همه اهداف خودمان برساند، لذا امروز باید در کنار یکدیگر و همچنين با همدیگر روزهای سخت را سپری کرده و همچنين این با کمک، هماهنگی و همچنين وحدت همگانی و همچنين همکاری تو اساتید و همچنين دانشگاهیان میسر می‌مي شود.
رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود در جمع اساتید و همچنين پزشکان با اشاره به اینکه در پایان روزها و همچنين شب‌های ماه تبريک و مبارک رمضان قرار داریم، گفت: ماه رمضان، ماه جلای روح و همچنين صفای باطن است و همچنين از خداوند تبارک و تعالي می‌خواهیم که رحمت و همچنين مغفرت خود را در این ماه شامل حال ما کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه ارزش‌های ماه تبريک و مبارک رمضان از فهم بشر عادی خارج است، گفت: یک شب قدر این ماه از هزار ماه برتر است.
دکتر روحانی با بیان اینکه فرصت‌های زندگی ما برای ساختن جامعه و همچنين کشور بسیار محدود است، اظهار داشت: هرکسی علم، دانش و همچنين توانمندی‌اش بیشتر باشد، وظایف او هم سنگین‌تر است و همچنين هر چه شرایط برای کار سخت‌تر باشد، کار و همچنين تلاش در این شرایط ارزشمندتر خواهد بود.
پیش از سخنان رئیس جمهور ۲ فرد يا شخص به نمایندگی از وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين ۲ فرد يا شخص به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی طی سخنانی به بیان دیدگاه‌ها و همچنين نظرات و همچنين همچنین پیشنهادات خود در حوزه‌های علمی و همچنين سلامت پرداختند.
تأکید بر ضرورت معرفت‌افزایی و همچنين تأثیرگذاری اجتماعی دانشگاه‌ها، درخواست پشتیبانی حکومت از دانشگاه‌ها، اجرای عدالت در امر پژوهش‌های دانشگاهی و همچنين تخصیص بودجه‌های پژوهشی، ضرورت بازنگری در آیین‌نامه‌ها و همچنين قوانین قدیمی دانشگاه‌ها که پاسخگوی نیاز امروز جامعه نیست، ضرورت بهره بري و استفاده از متخصصین علوم انسانی در مسائل مرتبط به مسائل این رشته دانشگاهی، بازنگری در بودجه‌ریزی در دانشگاه‌ها، درخواست حمایت معنوی و همچنين مادی از ارایه سرويس ها و خدمات سلامت با توجه به افزایش هزینه‌ها و همچنين درخواست حمایت جدی حکومت از صنعت داروسازی کشور شامل محورهای مهم مطرح شده از سوی نمایندگان وزارت خانه‌های علوم و همچنين بهداشت بود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

اساتید و همچنين دانشگاهیان تيم مرجع و همچنين مورد اعتماد جامعه خواهند بود/ کیفیت دانشگاه و همچنين رشته‌های دانشگاهی باید ارتقاء یابد/ اساتید و همچنين پزشکان از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند در تاریخ ۱۲ March 1398 | 10:26 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *