بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های روابط عمومی در فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها – شریف

بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های روابط عمومی در فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های روابط عمومی در فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها

ششمین نشست «کارگروه پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی و همچنين مقابله با تحریم‌ها در آموزش عالی»، با حضور دکتر محمدتقی نظرپور، دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم و همچنين دیگر اعضای این کارگروه برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این نشست، دکتر نظرپور با اشاره به اهمیت نقش روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها درخصوص پشتیبانی و همچنين فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: معرفی اقدامات دانشگاه‌ها درزمینهٔ اقتصاد مقاومتی سبب می‌مي شود هم به آگاهی جامعه از فعالیت‌های دانشگاه‌ها افزوده مي شود و همچنين هم مسئولان نگاه دقیق‌تری به اقدامات دانشگاه‌ها در این زمینه خواهند داشت.
دکتر سعید رستگاری، مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب، بودجه و همچنين تشکیلات و همچنين دبیر کارگروه پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در این کارگروه اظهار داشت: با توجه به شرایط جدید اقتصادی کشور، نیاز داریم، مسئولان پروژه‌های تصويب شده و مصوب قانون اقتصاد مقاومتی در وزارت علوم، ضمن بازنگری در اولویت‌بندی پروژه‌ها، به سایر معاونت‌ها و همچنين مراکز ستادی نیز اهمیت این موضوع را اعلام کنند تا چنانچه پیشنهادهای مشخصی وجود دارد که می‌تواند به اقتصاد مقاومتی و همچنين مقابله با تحریم‌ها کمک کند، آن هم‌ها را جهت اضافه شدن به زیرپروژه‌های اقتصاد مقاومتی در نظر بگیریم.
وی با تأکید بر اینکه باید مدیریت هزینه‌ها را از مراکز و همچنين دفاتر ستادی آغاز کنیم، خاطرنشان کرد: در این راستا باید فرهنگ‌سازی مدیریت هزینه‌ها به‌صورت مؤکد به دانشگاه‌ها ابلاغ مي شود.
در ادامه نشست دکترمحمدجواد رسایی، مشاور قائم مقام وزیر علوم با اشاره به تشکیل قرارگاه غذاودارو در وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی اظهار داشت: وزیر بهداشت یکی از معاونت‌های خود را به قرارگاه تبدیل کرده است؛ این موضوع نشان از اهمیت و همچنين نقش وزارت خانه‌ها در مقابله با تحریم‌های ظالمانه امریکا دارد. تحریم‌های آمریکا به گفته وزیر نفت به تحریم‌های شیطانی تبدیل شده است. باید در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تجدیدنظر صورت بگیرد و همچنين هم‌اکنون مسیر  باید عوض مي شود زیرا مسیر قبلی هزینه‌های بسیاری دارد.
دکتر علیرضا عبداللهی نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم نیز در این نشست با اشاره به وجود دو قسمت و بخش مجزا در این کارگروه اظهار داشت: در این کارگروه دو قسمت و بخش پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی که برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها را به سمت مدیریت بودجه و همچنين دانشگاه  سبز و همچنين… سوق می‌دهد و همچنين قسمت و بخش مقابله با تحریم‌ها وجود دارد.
به گفته وی در زمینهٔ مقابله با تحریم‌ها باید فعالیت‌های متفاوتی در وزارت علوم صورت بگیرد و همچنين باید ببینیم دانشگاه‌ها و همچنين مجموعه آموزش عالی کشور چه کمک‌هایی می‌توانند به زندگی شهروندان و مردم شهر در مقابله با تحریم‌ها انجام دهند.
دکتر عبداللهی نژاد، تأکید کرد: از همه دانشگاه‌ها می‌خواهیم که ذیل روتیتر اقتصاد مقاومتی برنامه جذاب و جالب و خوب‌های خود را در قالب نقل از‌هایی ارائه دهند.
دکتر سعید سمنانیان، مشاور معاونت آموزشی وزارت علوم با تأکید بر اینکه برای اثرگذاری موضوعی جدید در دانشگاه‌ها باید این مفهوم به کف دانشگاه برسد اظهار داشت: در صورتي که مطلبی به کف دانشگاه‌ها برسد می‌فهمیم که توانسته است اثرگذار باشد و همچنين در صورتي که نرسد به این معناست که به نتیجه نخواهد رسید. کف دانشگاه‌ها یعنی دانشجو، استاد و همچنين کارمند. در این زمینه می‌قدرت اقدامات جزئی ولي بايد توجه داشت اثرگذار را مثال زد. یکی از نمونه‌ها در این زمینه می‌تواند بحث محدود کردن بهره بري و استفاده از کاغذ باشد. چرا باید همچنان به وجود رساله‌های چاپی در دانشگاه‌ها اصرار داشته باشیم؟ همه این رساله‌ها می‌توانند به‌وسیله ورژن و نسخه pdf ذخیره و همچنين آرشیو شوند.
وی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود افزود: یکی دیگر از این نمونه‌ها این است که می‌توانیم از دانشگاه‌ها بخواهیم که ۱۰% پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی خود را متقاضی‌محور کنند. ممکن است گفته مي شود که ۱۰%زیاد است. می‌توانیم از ۲% شروع کنیم. رساله‌های ما باید به سمت متقاضی‌محور شدن بروند. با بهره بري و استفاده از این‌گونه مثال‌ها است که نگاه اقتصاد مقاومتی به کف دانشگاه‌ها می‌رسد.
در ادامه دکتر حسن‌زاده، دبیر ستاد مسائل رفاهی اعضای هیئت علمی وزارت علوم و همچنين عضو کارگروه اقتصاد مقاومتی با پیشنهاد طرح «ایجاد دبیرخانه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در وزارت علوم» در جهت ارتقای بهره‌وری در دانشگاه‌های کشور خاطرنشان کرد: وزارت علوم در این زمینه امکانات و همچنين توانمندی‌های بسیاری در اختیار دارد. اراضی متعلق به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، ساختمان‌ها و همچنين تأسیسات موجود و همچنين دارايي ها منقول و همچنين تجهیزات و همچنين ماشین‌آلات ازجمله این ظرفیت‌ها است.
به گفته وی، از دیگر اقدامات می‌قدرت به ایجاد بانک فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين ایده اشاره کرد؛ در این راستا می‌قدرت ایده‌ها و همچنين پیشنهادهای جامعه دانشگاهی را دریافت کرده و همچنين آن هم‌ها را به بازار ارائه داد. از دیگر امکانات موجود می‌قدرت به برندسازی و همچنين نیز رویدادهای علمی و همچنين نمایشگاهی اشاره کرد.
دکتر حسن‌زاده در ادامه با اشاره به اقدامات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري جهت پیشبرد طرح افزود: تشکیل دبیرخانه متمرکز در وزارت علوم و همچنين دبیرخانه‌های جانبی در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی با بهره بري و استفاده از ظرفیت‌ها و همچنين نیروی انسانی فعلی با روش ساختاری و همچنين تشکیلاتی، ایجاد سامانه متمرکز اطلاع‌رسانی و همچنين بانک اطلاعات به‌منظور ایجاد ارتباط ستاد و همچنين مراکز و همچنين بالعکس و همچنين ارتباط با بازارهای داخلی و همچنين بین‌المللی، تهیه تقویم و همچنين رویداد سالیانه برای هریک از مراکز دانشگاهی و همچنين تدوین تقویم ملی رویدادها و همچنين فراخوان جهت دریافت اطلاعات مرتبط به املاک، واحدها، تأسیسات، ماشین‌آلات، امکانات سخت‌افزاری و همچنين نرم‌افزاری ازجمله این اقدامات خواهند بود.
به گفته وی، از دیگر اقدامات در این زمینه می‌قدرت به تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی، برگزاری سالیانه همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری به‌منظور ارائه بسته‌های سرمایه‌گذاری و همچنين بررسی، اصلاح، تدوین و همچنين تصویب قوانین مرتبط با مشارکت، واگذاری و همچنين تأمین سرويس ها و خدمات اشاره کرد.
دکتر اسماعیلی، مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم نیز در این نشست اظهار داشت: یکی از مصادیق پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی بحث مدیریت سبز دانشگاه‌ها است. ما بایستی درزمینهٔ مدیریت سبز موضوع مصرف انرژی را در اولویت کارها قرار دهیم.
وی تصریح کرد: کشور ما مشکلاتی دارد که دانشگاه‌ها قدرت حل آن هم‌ها را دارند. بایستی تحقیقات و همچنين پژوهش‌های ما به سمت حل معظلات و مسائل و مشکلات پیش برود. یکی از نمونه‌های چنین دانشگاهی، دانشگاه زابل است. این دانشگاه با خشک شدن هامون، هامونک را ساخت. قسمت و بخش مهمی از طراوت شهرستان زابل به کمک دانشگاه این شهرستان ایجاد شده است.
دکتر اسماعیلی تصریح کرد: به تا حال حدود ۶۰ دانشگاه نقل از کسب و کار خود را درزمینهٔ اقتصاد مقاومتی ارائه داده‌اند و همچنين باید این نقل از‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند.
ه.ع.۷۳/ل.م۵۴/ع.ع۵۷

بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های روابط عمومی در فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها در تاریخ ۲۱ March 1398 | 2:00 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *