بودجه های پژوهشی دستگاه‌های دولتی به سمت دانشگاه‌های کشور هدایت شوند – شریف

بودجه های پژوهشی دستگاه‌های دولتی به سمت دانشگاه‌های کشور هدایت شوند – شریف

به نقل از شریف: بودجه های پژوهشی دستگاه‌های دولتی به سمت دانشگاه‌های کشور هدایت شوند

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در مراسم دیدار رییس جمهور با جمعی از اساتید و همچنين پزشکان تصریح کرد: امسال حداقل ۲ هزار میلیارد تومان بودجه پژوهشی در دستگاه‌های دولتی قابل شناسایی است که اینها قابل هدایت به دانشگاه‌های کشور است تا پایان‌نامه‌ها و همچنين پروژه‌ها و همچنين فعالیت‌های پژوهشی آنها معنادار مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سلیمی که در این مراسم به نمایندگی از استادان دانشگاه ها و همچنين موسسات آموزشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری سخن می گفت، با طرح سه پيشامد جديد اصلی خاطرنشان کرد: نقطه اول در مورد مفهوم هادی ما در آموزش عالی کشور است. ما در دوره‌ای سعی کردیم مفهوم دانشگاه کارآفرین را به عنوان مفهوم هادی جدید خود در مسیر پیشبرد مسائل آموزش عالی انتخاب کنیم ولی با توجه به اینکه دانشگاه کارآفرین به معنای جدیدش بیرون آمده از فضای اقتصاد سرمایه‌داری است که در درون آن هم سرمایه‌گذاران معین در حوزه دانش‌بنیان و همچنين در قسمت و بخش خصوصی وجود دارند.
رییس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به کارکردهای متغاير و متفاوت دانشگاه در جامعه ایران اظهار داشت: پیشنهاد من این است که مفهوم دانشگاه معرفت آفرین و همچنين تاثیرگذار اجتماعی را جایگزین مفهوم دانشگاه کارآفرین کنیم. البته مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري به ذکر است که کارآفرینی نیز در این مفهوم وجود دارد. همچنين و علاوه بر کارآفرینی، حوزه دانش بنیان نیز در این مفهوم حضور دارد؛ ولي بايد توجه داشت در جامعه فعلی نیاز ضروری، نیاز به دانشگاه معرفت آفرین است.
وی در ادامه افزود: دانشگاه ما تنها و فقط محدود به حوزه تکنولوژی و همچنين علوم پایه نیست. البته این سخن به معنای بی نیازی به این حوزه ها نیست. در شرایط کنونی جامعه ما، توجه به معرفت‌افزایی در زمینه حوزه هایی که در بنیاد فرهنگی جامعه وجود دارد مثل ادبیات، تاریخ، حقوق و همچنين زمینه‌های دیگر مورد نیاز است. ما نیاز به دانشگاهی داریم که هم معرفت بیافریند که ما برای درس ادبیات و همچنين تاریخ خود حتی تاریخ بعد از انقلاب اسلامی نیازمند متون خارجی نباشیم و همچنين هم تاثیر‌گذاری اجتماعی بکند.
دکتر سلیمی در ادامه سخنان خود با اشاره به نقطه دوم در خصوص “مفهوم تاثیرگذاری اجتماعی دانشگاه‌ها” اظهار داشت: به یاد دارم جناب آقای دکتر روحانی، پنج سال شمسي و همچنين اندی پیش که بنده مسئولیت دانشگاه علامه طباطبایی را قبول کردم، حضرت‌عالی مطالبه‌ای از دانشگاه داشتید مبنی بر آنکه چرا دانشگاه ها برای حل مسائل کشور وارد نمی‌شوند؟ امروز به نظرم این خبر خوش برای جامعه ما وجود دارد که دانشگاه‌ها تمام قد و همچنين با تمام قدرت خود در این زمینه وارد شده‌اند. همکاران تو در دانشگاه ها اعم از اساتید که همواره پشت تو و همچنين حکومت تو خواهند بود و همچنين مسئولان دانشگاه‌ها علی‌رغم تمام مضیقه‌هایی که داشته‌اند یکی از سریع‌ترین نرخ‌های رشد دانشگاهی را در تاریخ دانشگاه‌های کشور به وجود آورده‌اند، چه در حوزه سخت‌افزاری و همچنين چه در حوزه ساخت و همچنين ساز.
رییس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه برخی از دانشگاه‌های کشور مانند علامه طباطبایی که قبلاً مثل یک بیابان بودند، امروز بخشی از آن هم به زیباترین دانشگاه‌های منطقه بدل شده خاطرنشان کرد: در شرایطی که دانشگاه ها در مضیقه مالی قرار داشتند و همچنين بدون آنکه پول بیشتری از حکومت طلب کنند، برای حل بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات کشور آستین بالا زدند و همچنين به میدان آمدند. امروز از استحصال چاه‌های نفتی تا حل معظلات و مسائل و مشکلات صنایع متنوع و گوناگون و مختلف – تا بعد از جلسه‌ای که با دکتر جهانگیری داشتیم حل مسائل اقتصاد کلان کشور که هم اکنون خوشه‌هایی تشکیل شده است- راه حل ارائه داده‌اند و همچنين برای حل مسائل و همچنين معضلات اساسی کشور همچون مسائل پولی و همچنين بانکی کشور، پيشامد جديد سرمایه اجتماعی و همچنين راه‌های بازسازی آن هم و همچنين فضای مجازی و همچنين دهها مسائل دیگر به میدان آمده‌اند.
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد: در اجلاس آینده روسای دانشگاه‌ها که با حضور وزیران برگزار می مي شود، بتوانیم میدان وسیع‌تری را برای حل معظلات و مسائل و مشکلات اجتماعی بگشاییم. امروز دانشگاه‌های ما چه به لحاظ بازسازی سرمایه انسانی خود و همچنين چه به لحاظ تولید پژوهشی خود تقریباً به قله‌ای رسیده‌اند که در تاریخ دانشگاه‌های کشور بی‌سابقه است.
دکتر سلیمی تصریح کرد: ما احتیاج به پشتیبانی در چند زمینه داریم؛ نخست در زمینه بازطراحی و همچنين پیکربندی جدید در بودجه کشور. در این زمینه، خواهشمندیم هزاران میلیارد بودجه پژوهشی که در دستگاه‌های دولتی وجود دارد به سمت دانشگاه‌های کشور هدایت شوند. امسال حداقل ۲ هزار میلیارد تومان قابل شناسایی است که اینها قابل هدایت به دانشگاه‌های کشور است که پایان نامه ها و همچنين پروژه ها و همچنين فعالیت های پژوهشی آنها معنادار مي شود.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان سخنان خود و همچنين در زمینه نیاز به پشتیبانی خاطرنشان کرد: نیاز دوم ما این است که در شرایط کنونی که بسیاری از دانشگاه‌ها برای حضور در فضای جهانی احتیاج به پشتیبانی دارند، خودمان را محدود نکنیم.. دانش یک شبکه جهانی است و همچنين ما بسیار راحت امکان حضور در این فضا را داریم. تقاضا دارم با تمهیداتی که سنجیده می‌مي شود، امکان حضور در این فضای جهانی را بیشتر کنید. بارها در حضور مسئولان ارشد اجرایی کشور عرض کرده‌ام اجازه دهید که دانشگاه‌های کشور برای تو فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنند نه مثل تو.
ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

بودجه های پژوهشی دستگاه‌های دولتی به سمت دانشگاه‌های کشور هدایت شوند در تاریخ ۱۳ March 1398 | 11:30 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *