ترویج هنر اسلامی؛ زمینه‌ساز قرارگیری اندیشه‌های اسلامی در مسیر جهان اسلام – شریف

ترویج هنر اسلامی؛ زمینه‌ساز قرارگیری اندیشه‌های اسلامی در مسیر جهان اسلام – شریف

به نقل از شریف: ترویج هنر اسلامی؛ زمینه‌ساز قرارگیری اندیشه‌های اسلامی در مسیر جهان اسلام

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: ترویج هنر اسلامی سبب تعمیق نگاه، کسب معرفت و همچنين بینش اسلامی نسبت به جهان اطراف و همچنين اعتلای انسان و همچنين قرار گرفتن اندیشه‌های اسلامی در مسیر جهان اسلام می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه هنر اسلامی تبریز،  دکتر منصور غلامی پیش‌از‌ظهر امروز (پنجشنبه) در آیین افتتاحیه چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و همچنين نوآوری تبریز در هنرهای دستی و همچنين صنایع دستی، اظهار داشت: هنر تراوشات روحی و همچنين برون‌داد اعتلای فکری انسان در عالم حیات مسئولیت خطیری است، هنرمندان باید در کنار ارتزاق از هنر با بهره بري و استفاده از خلاقیت و همچنين توانمندی‌هایشان برای به گارگیری توانمندی‌های فنی، آشنایی با فناوری‌های مرتبط با این حوزه و همچنين خلق آثار جدید تلاش کنند.
دکتر غلامی هنر را معطوف به دو حوزه بهره بري و استفاده از صاحبان هنر و همچنين اندیشمندان هنری و همچنين آموزش و همچنين تعلیم و همچنين تربیت در این حوزه دانست و همچنين افزود: آموزش هنر نیز استاد شاگردی بوده و همچنين نسل به نسل منتقل شده است. امروزه دانشگاه‌ها نقش ویژه‌ای در تربیت نسل جدید داشته و همچنين دانشگاهی مثل دانشگاه هنر اسلامی تبریز در تربیت نیروی انسانی و همچنين توسعه خلاقیت نقش دارد.
وزیر علوم در ادامه بر ضرورت توجه به مباحث اسلامی در هنر در دانشگاه‌ها تاکید کرد و همچنين گفت: امیدواریم بتوانیم ضمن تبادلات فرهنگی، تبادلات هنری را هم با کشورهای جهان اسلام  ترویج دهیم و همچنين ارتباط بین نسل‌های دانش‌پژوه و همچنين هنردوستان را ترویج دهیم.
وی با بیان اینکه علاقه‌مند پذیرش استاد و همچنين دانشجوی خارجی برای توسعه هنرهای اسلامی هستیم، تاکید کرد: به منظور تبادل فرهنگی، می‌قدرت از این ظرفیت دانشگاه‌های هنر در سرتاسر کشور برای دعوت از دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان کشورهای اسلامی بهره بري و استفاده کرد.

 

هنر، زبان مشترک جوامع اسلامی برای رسیدن به جامعه توحیدی است

دکتر علی کی‌نژاد رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز تاکید کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، یقین پیدا کردیم نیت برآمده از جامعه توحیدی با زبان مشترک هنر بررسي کننده و پروهشگر می‌مي شود و همچنين وجود چهار میلیون هنرمند صنایع دستی کشور در ۳۶۰ رشته، کوتاه‌ترین و همچنين بهترین راه رسیدن به هدف مذکور است.
وی اظهار داشت: نیروی انسانی مستعد و همچنين کارآمد و همچنين زیربنای عمیق ایمانی کشورهای اسلامی مسیر حرکت به سمت تمدن قرآنی و همچنين دنیای آراسته با عدالت در سایه تربیت اسلامی را هموار می‌کند.
دکتر کی‌نژاد در ادامه با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و همچنين نوآوری تبریز با همکاری IRCICA افزود: نظر هنرمندان جهان اسلام به جایگاه رفیع ارسیکا بیش از پیش زمینه را برای ایجاد نظام صلح بین کشورها فراهم می‌کند.
رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز تصریح کرد: در سال شمسي‌های قبل ایجاد کتابخانه هنری جهان اسلام در تبریز به دلایل ناشی از تحریم بررسي کننده و پروهشگر نشد، ولي بايد توجه داشت به زودی با عبور از این شرایط خاص اقدام عملی خواهیم داشت و همچنين در تلاشیم تا همزمان با برگزارش ششمین دوره جشنواره بین‌المللی خلاقیت و همچنين نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و همچنين صنایع دستی این کتابخانه را در تبریز افتتاح کنیم.
دکتر کی‌نژاد در  پایان برای برگزارش جشنواره نیمه حضوری هنرمندان جهان اسلام در رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف با محوریت تنها دانشکده چند رسانه‌ای کشور اعلام آمادگی کرد.
در ادامه این مراسم همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری از تمبر این رویداد رونمایی شد.
ل.م۵۴/ع.ع۵۷

ترویج هنر اسلامی؛ زمینه‌ساز قرارگیری اندیشه‌های اسلامی در مسیر جهان اسلام در تاریخ ۲۳ March 1398 | 1:26 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *