جشنواره ملی هنرهای دیجیتال؛ زمینه‌ساز بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی – شریف

جشنواره ملی هنرهای دیجیتال؛ زمینه‌ساز بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی – شریف

به نقل از شریف: جشنواره ملی هنرهای دیجیتال؛ زمینه‌ساز بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی

دکترغلامرضا غفاری، دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزیر علوم در نشست خبری نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال که امروز سه شنبه ۲۱ خردادماه در محل معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، بر نقش برگزاری این جشنواره در جلوگیری از رفتارهای پر خطر و همچنين حل آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غفاری با اشاره به این که جشنواره ملی هنرهای دیجیتال با همکاری معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، دانشگاه هنر و همچنين نهاد اجتماعی وزارت کشور برگزار می‌مي شود گفت: با توجه به پیچیدگی‌های مسائل اجتماعی برای تمام کسانی که در این عرصه وارد شدن کرده و همچنين نقش دارند، این اصل پذیرفته شده که مسائل اجتماعی باید به شکل چند لایه‌ای حل مي شود و همچنين پیوند دستگاه‌های سیاسی و همچنين فرهنگی و همچنين علمی نقش موثری در این فرآیند ایفا می‌کند.
وی در ادامه افزود: این جشنواره کار بسیار جدیدی است؛ یک‌سال شمسي است مقدمات آن هم آغاز شده و همچنين نشانگر مجموعه‌ای چندگانه شامل دانشگاه هنر، وزارت علوم و همچنين شورای اجتماعی وزارت کشور است و همچنين تاکید بر این اصل دارد که دستگاه‌ها به این نقطه توجه دارند که مسائل‌شان را به دانشگاه‌ها واگذار کنند و همچنين اجازه دهند تا دانشگاه‌ها در حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور کمک کنند.
دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم با اشاره به جدید بودن جشنواره ملی هنرهای دیجیتال گفت: ما با برگزاری این جشنواره تلاش داریم تا از هنر دیجیتال برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی بهره بري و استفاده کنیم و همچنين در این عرصه که شاهد هستیم قسمت و بخش زیادی از زیست روزمره دانشجویان در قسمت و بخش دیجیتال و همچنين فضاهای مجازی می‌گذرد برآن هستیم تا از ظرفیت‌های پژوهشگران دانشگاه هنر بهره بري و استفاده کنیم و همچنين به این جشنواره غنای بیشتری ببخشیم.
وی تصریح کرد: در برگزاری این جشنواره دانشگاه هنر و همچنين وزارت کشور بر ضرورت همکاری تاکید داشتند و همچنين ارتباط بسیار خوبی میان دستگاه‌ها در حل آسیب های اجتماعی  درجامعه ایجاد شده است و همچنين هم معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم و همچنين هم دانشگاه‌ها در پی آن هم خواهند بود که از کلیه قدرت و همچنين ظرفیت خود جهت توسعه فرهنگی و همچنين اجتماعی جامعه، جلوگیری از رفتارهای پر خطر و همچنين آسیب‌های اجتماعی بهره بري و استفاده کنند.

 

آغاز فعالیت جشنواره هنر دیجیتال از ۲۵ خردادماه/ لزوم معرفی ابزارهای جدید به جامعه هنری

دکتر سید حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر با اعلام اینکه جشنواره هنر دیجیتال از ۲۵ خردادماه در فرهنگستان هنر آغاز خواهد شد، بر لزوم معرفی ابزارهای جدید به جامعه هنری تاکید کرد.
وی با بیان اینکه فعالیت جشنواره دیجیتال از حدود ۱ سال شمسي پیش آغاز شده است، گفت: تعهدات دانشگاه هنر و همچنين وظایف آموزشی، پژوهشی و همچنين اجتماعی آن هم سبب برپایی این جشنواره شد، زیرا مسئولیت اجتماعی ما می‌طلبد تا ابزارهای جدید را به جامعه هنری معرفی کرده و همچنين بر روی این فناوری‌ها کار کنیم.
دکتر سلطانی درخصوص زمان برگزاری این جشنواره، افزود: جشنواره هنر دیجیتال از ۲۵ خردادماه در فرهنگستان هنر با پنل‌ها و همچنين سخنرانی‌های پیش‌بینی شده آغاز خواهد شد و همچنين مجموعه آثاری که بعد از فراخوان به دست ما رسیده حدود هزار و همچنين ۶۲۴ اثر است که از این تعداد حدود هزار و همچنين ۱۰۳اثر در قسمت و بخش آزاد و همچنين در قسمت و بخش آسیب‌های اجتماعی نیز۵۲۱ اثر دریافت شده است.
وی با اشاره به تعداد شرکت‌کنندگان این جشنواره مطرح کرد: به روش کلی حدود ۸۲۰ فرد يا شخص در جشنواره هنر دیجیتال شرکت کردند که ۶۴.۷درصد آن هم‌ها آقایان و همچنين ۳۲.۶درصد خانم‌ها بودند که آثار خود را ارسال کردند.
 رئیس دانشگاه هنر با تأکید بر وجود نگاه سخت‌گیرانه در بررسی آثار ارسال شده به منظور ارائه تعاریف دقیق از هنر دیجیتال، اظهار داشت: ۵۵ اثر در مرحله پایانی داوری‌ها در حال بررسی دقیق‌تر خواهند بود تا بتوان نفرات برگزیده را به‌صورت شایسته معرفی کنیم.
وی با بیان اینکه ۳۰ خردادماه مراسم اختتامیه جشنواره برگزار و همچنين برگزیدگان معرفی می‌شوند، گفت: وقتی فناوری جدیدی وارد عرصه هنر می‌مي شود، معمولا هنرمندان در بهره بري و استفاده از آن هم با احتیاط عمل می‌کنند، بر همین اساس به نظر می‌آمد که در فضای هنری کشور شناخت دقیق از هنر دیجیتال وجود ندارد لذا به عنوان یک تعهد آکادمیک مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري دانستیم تا در این عرصه حضور پیدا کرده و همچنين در سطح دانشگاه‌ها این هنر را به جامعه معرفی کنیم.
دکتر سلطانی همچنین در پایان به تعداد مقالات ارسال شده به جشنواره هنر دیجیتال اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: اکنون ۶۰  مقاله به این جشنواره ارسال شده است و همچنين ۲۰ استاد درحال بررسی آن هم‌ها خواهند بود و همچنين تلاش خواهیم کرد تا در زمینه نشر مقالات اتفاقاتی رخ دهد.
س.س۵۲/ز.ح ۷۴/ل.م۵۴

جشنواره ملی هنرهای دیجیتال؛ زمینه‌ساز بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل آسیب‌های اجتماعی در تاریخ ۲۱ March 1398 | 4:12 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *