دانشگاهیان پای میثاقی که با بنیانگذار انقلاب بسته‌اند، ایستاده‌اند – شریف

دانشگاهیان پای میثاقی که با بنیانگذار انقلاب بسته‌اند، ایستاده‌اند – شریف

به نقل از شریف: دانشگاهیان پای میثاقی که با بنیانگذار انقلاب بسته‌اند، ایستاده‌اند

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با تاکید به ایستادن دانشگاهیان پای میثاقی که با بنیانگذار انقلاب بسته‌اند، خاطرنشان کرد: هدف امام و پيشوا خمینی(ره) چیزی جز تحقق اسلام نیست و همچنين دانشگاهیان و همچنين فرهیختگان کشور نیز در مسیر تحقق این خواسته بنیانگذار کبیر انقلاب گام برمی دارند. امام و پيشوا از دانشگاهیان قول رفع ظلم، کمک به مظلوم و همچنين مقابله با ظالم را گرفته است و همچنين ما نیز پای این قول ایستاده‌ایم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آستانه سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار پهناور و بزرگ انقلاب اسلامی ایران، جمعی از مسئولان وزارت علوم، وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی به همراه جمعی از دانشگاهیان و همچنين جهادگران جهاد دانشگاهی، پیش از ظهر امروز، شنبه، ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸ با حضور در مرقد مطهر امام و پيشوا خمینی (ره) با آرمان‌های بنیانگذار رهبر کبیر انقلاب و همچنين مقام معظم رهبری تجدید میثاق کردند.
دکتر غلامی با تاکید بر لزوم حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی اظهار داشت: امروزه در شرایطی هستیم که انواع تهاجمات و همچنين دسیسه‌ها در جهت کم رنگ کردن تاثيرات و همچنين اثرات انقلاب صورت می‌گیرد. دانشگاهیان وظیفه دارند در جهت حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی، به آرمان‌های امام و پيشوا (ره) وفادار بوده و همچنين در این مسیر به روش مستمر و همچنين عمیق اندیشه بورزند و همچنين عمل کنند.
وی در ادامه افزود: ما امروزه با پدیده تغییر نسل‌ها مواجه هستیم. با توجه به این مهم، وظیفه ما این است که بتوانیم این امانت را از طریق استادان، دانشمندان و همچنين فرهیختگان به نسل‌های بعدی به درستی انتقال دهیم و همچنين این به عنوان یک وظیفه پهناور و بزرگ برای کسانی که دل‌های آنها برای انقلاب میتپد قرار داده شده است.
وزیر علوم با اشاره به گسترش روزافزون مراکز علمی گفت: دستاوردهای قابل عرضه زیادی در سطح جهان داشته و همچنين داریم. مقاومت شهروندان و مردم شهر ایران تا امروز توانسته اثرگذار باشد و همچنين دلیل آن هم نیز تکیه و همچنين اعتمادی است که به حوزه علم و همچنين دانش شده است. ما دانشگاهیان تک تک وظایف خود را با اقتدار و قدرت و همچنين با نگاه به آینده و همچنين گسترش مرزهای علم پیش برده‌ایم و همچنين تلاش داریم در این مسیر در جهت حل مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات پیش روی شهروندان و مردم شهر و همچنين جامعه حرکت کنیم.

 

مسئولان امانتدار دستاوردهای انقلاب اسلامی باشند
حجت‌الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این مراسم با اشاره به توصیفات شهید مطهری از شخصیت امام و پيشوا خمینی (ره) گفت: شهید مطهری در توصیف شخصیت امام و پيشوا خمینی (ره) تاکید می‌کند من چهار قسمت و بخش از ایمان را در ایشان دیدم. شامل ایمان به خداوند تبارک و تعالي و همچنين ایمان به راهی که انتخاب کرده بود؛ ایشان همچنین به مقاومت و همچنين حرکت در مسیر نورانی دین و همچنين تسلیم نشدن ایمان داشت. در واقع هدف امام و پيشوا در انقلاب یک هدف کوتاه مدت نبود و همچنين ایشان آینده بلندمدتی را برای انقلاب اسلامی ترسیم کرده است.
دکتر رستمی با اشاره به نقش مهم و همچنين سنگین مسئولین در حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار داشت: امام و پيشوا خمینی (ره) دانشگاهیان را محور تحولات جامعه می‌دانند. بر همین اساس باید از دستاوردهای انقلاب اسلامی در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده انقلاب امانتداری کنیم. در بدترین و همچنين سخت‌ترین شرایط که اوایل انقلاب با تحریم جدید نفتی، کاهش بودجه، خیانت مرتجعان منطقه و همچنين حضور رسمی نظام سلطه در جنگ نیز امام و پيشوا خمینی (ره) لحظه‌ای از آرمان‌های خود دست نکشیدند و همچنين حتی در پیام‌هایی که قبل از صدور قطعنامه و همچنين بعد از آن هم تاکید کردند عنوان می‌کنند که ما دنبال این هستیم که از ناقوس کلیساها فریاد مردن و مرگ بر آمریکا شنیده مي شود.
وی در ادامه افزود: امام و پيشوا خمینی (ره) همواره بر امانتداری مسئولان نسبت به نظام و همچنين شهروندان و مردم شهر تاکید داشتند و همچنين انقلاب اسلامی را امانتی پهناور و بزرگ در اختیار مسئولان می‌دانستند که مسئولان باید به این امانت پهناور و بزرگ واقف باشند. شهروندان و مردم شهر نیز از دیدگاه امام و پيشوا خمینی (ره) ولی نعمت مسئولان خواهند بود. به همین جهت امانتداری سنگین‌ترین وظیفه مسئولان امروز است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع فرهنگ و همچنين پایه‌گذاری آن هم به عنوان یکی از محورهای اصلی پیام امام و پيشوا خمینی (ره) گفت: امام و پيشوا همواره بر تقویت فرهنگ مبتنی بر هویت دینی در جامعه تاکید دارد و همچنين این دین‌مداری با توجه به مردن و مرگ معنویت در جهان امروز از اهمیت بالایی برخوردار است. به گونه‌ای که امام و پيشوا معنویت در ایران را زنده و همچنين همه مسلمانان را به بازگشت به دین دعوت می‌کند. امام و پيشوا همواره جوانان را به حرکت در مسیر علم و همچنين دانش دعوت می‌کند و همچنين این محور اصلی مسئولیت دانشگاهیان می‌باشد.

 

میثاق‌نامه دانشگاهیان
در ادامه مراسم، طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به خواندن و قرائت میثاق‌نامه دانشگاهیان پرداخت. در متن این میثاق‌نامه آمده است:
«سلام بر تو ای روح خداوند تبارک و تعالي، ای عبد صالح، ای پیرو راستین حضرت رسول (ص) و همچنين آل رسول (ص)
سلام بر تو ای ابراهیم زمان، ای یگانه دوران، سلام بر تو ای امام و پيشوا
اکنون که در این ماه تبريک و مبارک رمضان در محضرتان ایستاده‌ایم، چهل سال شمسي است که از پیروزی و همچنين غلبه استقلال و همچنين آزادی بر وابستگی و همچنين خفقان می‌گذرد. پیروزی و همچنين موفقیتی که در سایه عنایت حضرت حق و همچنين رهبری و همچنين هدایت تو و همچنين همراهی شهروندان و مردم شهر سرافراز ایران اسلامی به دست آمده و همچنين تا امروز ادامه یافته است.
ای پهناور و بزرگ معمار عزت و همچنين افتخار ملت ایران، هرچند که سی سال شمسي از سفر ملکوتی‌تان می‌گذرد، ولي بايد توجه داشت همانطور که خلف صالح‌تان و همچنين رهبر فرزانه‌مان فرموده‌اند، راه نورانی‌تان را مو به مو دنبال کرده‌ایم و همچنين از این پس هم دنبال خواهیم کرد و همچنين در راه سربلندی جمهوری اسلامی، این میراث گرانقدرتان بیش از پیش تلاش خواهیم کرد.
ولي بايد توجه داشت امروز ما دانشگاهیان همچون سال شمسي‌های قبل در این مکان مقدس با نيت و اراده قربت آمده‌ایم تا سند استواری خود را بر میثاق ابدی خویش با تو عرضه نمائیم. باشد که این حضور در این محفل الهی پذیرفته مي شود.
امروز مجدداً پیمان می‌بندیم که خط امام و پيشوا را آنگونه که بوده و همچنين هست و همچنين بدون تحریف و همچنين تغییر ادامه دهیم و همچنين یادآوری می‌شویم که:
۱. باور داریم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) فرزند راستین و همچنين جانشین برحق و همچنين شایسته شماست که اطاعت از او آن هم اطاعت از خداوند تبارک و تعالي و همچنين رسول خداست و همچنين این اطاعت سرانجامی زيرا و به درستي که خیر و همچنين سعادت برای ما و همچنين ایران عزیزمان نخواهد داشت. از همین رو رهنمودهای آن هم فرزانه حکیم را در همه حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و همچنين اقتصادی سرلوحه کار خویش قرار داده و همچنين با بازخوانی تجربه‌های ارزشمند چهل سال شمسي گام اول انقلاب اسلامی و همچنين تدوین و همچنين تدریس راه‌های چگونگی طی کردن راه اعتلای کشور در محیط علمی دانشگاه‌ها مسیر استقلال ملت عزیزمان را سرعت و همچنين اقتدار و قدرت خواهیم بخشید.
۲. باور داریم یگانه راه پیشرفت و همچنين عزت ایران اسلامی همچون که به محک تجربه آموخته‌ایم، راه اتکا به خداوند متعال و همچنين اتکا به توانمندی خود و همچنين ظرفیت‌های بی‌شمار ایران پهناور و بزرگ است که در کلمه مقدس «مقاومت» تبلور می‌یابد و همچنين راه‌های دیگر همواره سرابی بیش نبوده و همچنين نیست و همچنين تجربه اخیر برجام به خوبی نشان می‌دهد که استکبار جهانی اعم از آمریکا و همچنين اروپا غیرقابل اعتماد و همچنين عهدشکن و همچنين زیاده‌خواه بوده و همچنين خواهند بود که هیچ‌گاه نخواسته‌اند حقوق ملت پهناور و بزرگ ایران اسلامی را به رسمیت بشناسند. برجام یک توافق بین‌المللی است که توسط حکومت آمریکا نقض شده و همچنين توسط حکومت‌های اروپایی در حد یک توافق روی کاغذ باقی مانده است. از این رو با اقتدار و قدرت در کنار حکومت ایران اسلامی می‌ایستیم و همچنين با تمام قدرت تلاش می‌کنیم تا سلاح تحریم دشمن را با افزایش شتاب علمی کشور و همچنين رونق اقتصاد دانش بنیان، کم‌اثر و همچنين به حول و همچنين قوه الهی بی‌اثر کنیم.
۳. باور داریم همانطور که در بیانیه گام دوم توسط رهبر حکیم نظام اسلامی خلف صالح تو تصریح شده است، «دانش آشکارترین وسیله عزت و همچنين اقتدار و قدرت یک کشور است». از این رو همت می‌گماریم تا در راستای تحقق نخستین مطالبه ولی فقیه در گام دوم انقلاب اسلامی، در عرصه علمی با احساس مسئولیت بیشتری نسبت به قبل، جهاد علمی را سرلوحه مسائل خود قرار دهیم و همچنين با رویکردی جهادی در زمینه علم و همچنين پژوهش، راه دانشمندان شهیدی همچون چمران، علی‌محمدی و همچنين شهریاری را با غرور و همچنين افتخار ادامه دهیم.
۴. باور داریم که در جهان امروز جنگ واقعی، جنگ اراده‌هاست و همچنين هر کس بتواند در دستگاه محاسباتی طرف مقابل اختلال ایجاد کند و همچنين اراده طرف مقابل را سست کند، پیروز میدان است. از این رو ما استادان دانشگاه و همچنين کارگزاران عرصه علم کشور که فرزندان معنوی پیر جماران و همچنين شاگردان درس «ما می‌توانیم» خمینی کبیر هستیم، پیمان می‌بندیم تا با تبیین دستاوردهای گران‌سنگ چهل ساله انقلاب اسلامی، در تحقق «ما می‌توانیم» روح امید و همچنين امیدواری و همچنين اعتمادبه‌نفس ملی را به عنوان شاه‌کلید جنگ اراده‌ها در دانشجویان و همچنين جوانان نسل سوم ایجاد و همچنين تعمیق ببخشیم.
۵. در آخر باور داریم که دانشگاه‌های ما ظرفیت آن هم را دارد که با تربیت انسان‌های الهی، آرزوهای خمینی کبیر و همچنين آرمان‌های خامنه‌ای عزیز را در پرورش جوانان انقلابی همچون حسن باقری‌ها و همچنين احمدی روشن‌ها و همچنين حججی‌ها به دست گیرند. از این رو در جوار معمار عزت و همچنين استقلال ایران اسلامی در عصر حاضر با خدای خود پیمان می‌بندیم که تمام هم و همچنين همت خویش را صرف پرورش جوانان انقلابی به عنوان محور تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی کنیم.
باشد تا به خواست الهی ملت شایسته‌مان طعم شیرین تحقق حکومت اسلامی و همچنين جامعه اسلامی را بچشد و همچنين به حول و همچنين قوه الهی به الگویی ستودنی برای همه ملت‌های عالم بدل مي شود.
والسلام علیکم و همچنين رحمه الله و همچنين برکاته»

مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري به ذکر است در این مراسم همراه با وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ابراهیم صالحی عمران، رئیس دانشگاه فنی و همچنين حرفه‌ای، دکتر زمانی رئیس دانشگاه پیام نور، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی، دست يار فرهنگی جهاد دانشگاهی و همچنين جمعی از مدیران، معاونان و همچنين دانشگاهیان دانشگاه‌های وزارت خانه‌های علوم، بهداشت و همچنين دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند. در پایان نیز، حاضران ضمن نثار گل با آرمان‌های معمار کبیر انقلاب، امام و پيشوا خمینی (ره) تجدید میثاق کردند.
ه. ع ۷۳/ ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

دانشگاهیان پای میثاقی که با بنیانگذار انقلاب بسته‌اند، ایستاده‌اند در تاریخ ۱۱ March 1398 | 4:12 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *