شایستگی‌های مدیریتی؛ از مهم‌ترین ویژگی‌‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري مدیریت در دانشگاه‌ها – شریف

شایستگی‌های مدیریتی؛ از مهم‌ترین ویژگی‌‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري مدیریت در دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: شایستگی‌های مدیریتی؛ از مهم‌ترین ویژگی‌‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري مدیریت در دانشگاه‌ها

قائم مقام وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز هیئت‌های امنا و همچنين هیئت‌های ممیزه مرکزی در آئین معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان، شایستگی‌های مدیریتی را شامل مهم‌ترین ویژگی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري مدیریت در دانشگاه‌ها دانست و همچنين این ویژگی‌ها را برشمرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر باقری در این مراسم ضمن گرامی‌داشت یاد و همچنين خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و همچنين شهدای دانشگاه صنعتی اصفهان، از حضور در یکی از سه دانشگاه صنعتی مهم کشور ابراز خرسندی کرد و همچنين گفت: دکتر سیدمحمود مدرس هاشمی که امروز این مسئولیت را به همکار توانمند دیگری می‌سپارند به عنوان یکی از مدیران گرانقدر آموزش عالی و همچنين یکی از سرمایه‌های مهم کشور در این حوزه، دارای سرويس ها و خدمات ارزنده‌ای در این دانشگاه بوده‌اند و همچنين در سایه تلاش‌های ایشان امروز این دانشگاه به توفیقات مهمی دست یافته است.

وی با اشاره به ویژگی‌های مدیریت در آموزش عالی افزود: مدیریت در حوزه آموزش عالی و همچنين بخصوص مدیریت در دانشگاه‌ها، به دلایلی همچون نقش و همچنين مأموریت‌های دانشگاه در جامعه و همچنين اهمیت نقشی که دانشگاه‌ها در سرنوشت کشور ایفا می‌کنند، دشوارترین مدیریت نسبت به سایر نهاد‌ها است. هدایت درست دانشگاه به سمت پاسخگویی به نیازهای جامعه، مدیریت بر اعضای هیئت علمی به عنوان نخبگان جامعه و همچنين همینطور دانشجویان به عنوان آینده‌سازان کشور همگی از اهمیت این موضوع است.

قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه در محدوده مرزهای جغرافیایی یک استان نمی‌گنجد، به نقش ملی و همچنين رسالت‌های بین‌المللی دانشگاه اشاره کرد وگفت: همه نهاد‌ها به فراخور نقش و همچنين مسئولیتی که در جامعه دارند مهم خواهند بود ولي بايد توجه داشت دانشگاه نه تنها یک نهاد اثرگذار ملی، بلکه دارای اثرگذاری‌های بین‌المللی است.

دکتر باقری در ادامه به بیان دیگر ویژگی‌‌های مدیریت در آموزش عالی پرداخت و همچنين افزود: شخصیت فردی رئیس دانشگاه، اعتماد به نفس بالا برای حل معضلاتی که امروز وجود دارد، نگرش مثبت به مسائل، برخورداری از هوش و همچنين ذکاوت بالا، سلامت نفس، انعطاف‌پذیری در مواجهه با معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين مسائل، گذشت از منافع شخصی و همچنين رعایت احترام دیگران و همچنين به‌ویژه هیئت علمی و همچنين دانشجویان به عنوان سرمایه‌های اجتماعی دانشگاه شامل این ویژگی‌ها است.

به گفته وی، مدیر دانشگاه باید نسبت به سرنوشت همه اعضای هیئت علمی و همچنين دانشجویان حساس باشد و همچنين وقت خود را مصروف کارکرد مناسب آنها و همچنين همچنین ارتقای کمی و همچنين کیفی دانشگاه نماید.

قائم مقام وزیر علوم، فکرکردن به جای شتابزده عمل کردن در دانشگاه را بسیار مهم دانست و همچنين بیان کرد: آن هم چیزی که امروز در دانشگاه صنعتی اصفهان از آن هم برخوردار هستیم، برخورداری از برنامه جذاب و جالب و خوب راهبردی دانشگاه است که حاصل اندیشه‌ورزی و همچنين خرد جمعی استادان این دانشگاه محسوب می‌مي شود و همچنين طبیعتاً این برنامه جذاب و جالب و خوب می‌تواند به‌عنوان یک سند در اختیار رئیس بعدی دانشگاه قرار گیرد و همچنين دانشگاه را در مسیر درست هدایت نماید.

وی دانش مدیریتی، سامان‌دهی، ضابطه‌مند کردن فعالیت‌ها و همچنين مدیریت هوشمندانه بر دانشگاه برای بهره بري و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود را از دیگر خصوصیات مدیران موفق در آموزش عالی عنوان کرد و همچنين افزود: داشتن فکر کردن و انديشيدن راهبردی، برخورداری از فکر کردن و انديشيدن خلاق و همچنين سیستمی، مدیریت بهینه منابع، مدیریت زمان و همچنين نظارت و همچنين ارزیابی مستمر فعالیت‌هارا از دیگر ویژگی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای مدیریت بر دانشگاه دانست.

دکتر باقری، شایستگی رهبری در دانشگاه، جسارت در تغییر و همچنين تحول، اهل مشورت بودن و همچنين اقتدار و قدرت تأثیر و همچنين نفوذ را از دیگر ویژگی‌های مهم مدیریت در آموزش عالی دانست و همچنين گفت: مدیریت در دانشگاه زمانی موفق است که از همه انظار و افکار برای کارکرد بهتر دانشگاه بهره بري و استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه شنیدن نظرات مخالف و همچنين تحمل نظرات دیگران در دانشگاه معنا می‌یابد، بر ایجاد فضای نقد و همچنين گفت‌وگو برای ارائه نظرات سازنده تأکید کرد و همچنين افزود: رعایت اخلاق حرفه‌ای، مسئولیت‌پذیری، پاسخ‌گویی، تعهد سازمانی بالا، انضباط رفتارها و همچنين باورها و همچنين رعایت ارزش‌های انسانی و همچنين اخلاقی و همچنين دینی در دانشگاه از دیگر موارد و نکات مهم در این زمینه برشمرد.

قائم مقام وزیر علوم، داشتن تجربه و مهارت بالا‌های ارتباطی را شامل مهم‌ترین ویژگی‌های مدیریت در دانشگاه عنوان کرد و همچنين گفت: باتوجه به نقش مهمی که دانشگاه در حوزه ملی و همچنين استانی دارد، مدیریت دانشگاه بایستی با توسعه ارتباطات دانشگاه با جامعه شرایط را برای فراهم نمودن بستر کار و همچنين تحقیق و همچنين پژوهش برای استادان فراهم نماید.

دکتر باقری با بیان اینکه در دوره فعلی نیازمند بهره بري و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در دانشگاه بدون توجه به سلایق سیاسی هستیم، گفت: این موضوع یکی از مهم‌ترین سیاست‌های آموزش عالی در طول دو سال شمسي قبل بوده که ثمرات آن هم قابل ديدن است به طوری که امروز اغلب محیط‌های دانشگاهی ضمن برخورداری از نشاط و همچنين پویایی، دارای بستری آرام برای توسعه فعالیت‌های علمی است و همچنين استمرار این وضعیت نیازمند همکاری همه دلسوزان و همچنين علاقمندان به توسعه علمی کشور است.

وی با تأکید بر اینکه آقای دکتر مدرس هاشمی با دارا بودن بسیاری از این ویژگی‌ها، یکی از موفق‌ترین رؤسای دانشگاه‌ها در دوره اخیر خواهند بود، افزود: رضایت دانشگاهیان در دانشگاه صنعتی اصفهان نشان‌دهنده این ویژگی‌ها است و همچنين امیدواریم بعد از استراحتی کوتاه، بتوان از توانایی‌های ایشان در سایر سطوح آموزش عالی بهره بري و استفاده کرد.

دکتر باقری در ادامه با اشاره به تجربه مناسب مدیریتی دکتر ابطحی در مسئولیت‌های گوناگون دانشگاهی در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف، به ویژه تجربه موفق ایشان در توسعه مشاغل دانش‌بنیان گفت: حوزه فناوری یکی از دغدغه‌های مهم آموزش عالی برای رفتن به دانشگاه‌های ارزش آفرین و همچنين جامعه محور است و همچنين با استقبالی که اعضای هیئت علمی از آقای دکتر ابطحی دارند و همچنين اجماع نظری که در این خصوص وجود داشت، امیدواریم با پشتیبانی همه بزرگواران شاهد توفیقات وی در این دوره مسئولیتی باشیم.

دکتر باقری در پایان مراسم به نمایندگی از وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با اهدای لوح تقدیر از سرويس ها و خدمات ارزنده آقای دکتر مدرس هاشمی تقدیر و همچنين حکم انتصاب آقای دکتر ابطحی را به ایشان اهدا نمود.

ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

شایستگی‌های مدیریتی؛ از مهم‌ترین ویژگی‌‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري مدیریت در دانشگاه‌ها در تاریخ ۲۰ March 1398 | 10:28 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *