ضرورت توجه به پژوهشهای اجتماعی و همچنين فرهنگی قسمت و بخش صنعت/ لزوم ارتباط بین دانشگاه، جامعه و همچنين صنعت – شریف

ضرورت توجه به پژوهشهای اجتماعی و همچنين فرهنگی قسمت و بخش صنعت/ لزوم ارتباط بین دانشگاه، جامعه و همچنين صنعت – شریف

به نقل از شریف: ضرورت توجه به پژوهشهای اجتماعی و همچنين فرهنگی قسمت و بخش صنعت/ لزوم ارتباط بین دانشگاه، جامعه و همچنين صنعت

دکتر برات قبادیان دست يار آموزش، پژوهش و همچنين فناوری وزارت صنعت، معدن و همچنين تجارت ضمن بازدید از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی، در جمع اعضای هیئت علمی این پژوهشکده حضور یافت.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی، دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی در ابتدای این نشست، بعد از معرفی ظرفیت‌ها و همچنين پتانسیل‌های این پژوهشکده، بر لزوم ارتباط بین دانشگاه، جامعه و همچنين صنعت تاکید کرد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به پژوهشهای اجتماعی و همچنين فرهنگی قسمت و بخش صنعت توجه به ارزیابی تاثیر اجتماعی را قبل، حین و همچنين بعد از انجام پروژه های صنعتی بسیار مهم دانست که از آن هم غفلت شده است و همچنين ضروری است تا علوم اجتماعی در متن صنعت دیده مي شود نه در حاشیه آن هم.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی از جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی به عنوان فرصتی یاد کرد که می مي شود جایزه ویژه تحقیقات کاربردی را چنانچه وزارت صمت حمایت کند در حوزه مربوطه امسال مد نظر قرارداده و همچنين تقدیر از آثار را هدفمندتر کرد.
در ادامه دکتر قبادیان با تأیید این نقطه که این جلسات می‌تواند ما را به نتایج ملموس‌تر و همچنين واقعی‌تر نزدیک کند گفت: ما باید همزمان هم به وضع موجودمان و همچنين هم به تحولات آتی انقلاب صنعتی چهارم که از سال شمسي ۲۰۱۲ آغاز شده است توجه داشته باشیم. درخصوص وضع موجود، واقعیت این است که وضع‌مان در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه و همچنين همچنین اداره علمی قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف تخصصی کشور چندان مطلوب نیست.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال؛ چرا چهار میلیون دانشجو تربیت مي شود؟ چرا این مقدار ۱۰ میلیون یا کمتر نباشد؟ این مقدار دانشجو براساس کدام تقاضا و همچنين خواست گرفته شده است؟ ما در این زمینه خطاهایی داشته‌‌ایم. تا در حال حاظر ما کشور را براساس درآمدهای نفتی بدون محدودیت اداره کردیم ولي بايد توجه داشت دیگر نمی‌توانیم. شاید تنها در عرصه پزشکی آن هم‌هم بدان دلیل که با سلامتی ما در ارتباط است از علم بهره بري و استفاده می‌کنیم و همچنين وضعمان خوب است.
دکتر قبادیان درخصوص برنامه جذاب و جالب و خوب ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه گفت: از سال شمسي قبل بهره بري و استفاده از توانمندی‌های داخلی و همچنين بی‌نیازی از خارج را شروع کرده‌ایم و همچنين برای این کار در سال شمسي جاری، ۱۰ برنامه جذاب و جالب و خوب کلیدی برای وزارت صمت تعریف کرده‌ایم که یکی از این کارها طرح تاپ (توانمندسازی تولید و همچنين توسعه اشتغال پایدار) است. طبق این طرح، از طریق طرف تقاضا (بنگاه‌های صنعتی، معدنی و همچنين تجاری)، تقاضاهای علمی و همچنين فناورانه حوزه صمت ثبت می‌مي شود و همچنين از سوی دیگر، طرف عرضه (پژوهشگران و همچنين فناوران) متناسب با آن هم تقاضاها، قدم بعد را برمی‌دارند.
وی افزود: در راستای این ارتباط، هدف ما در گام اول تقاضامحور کردن پایان‌نامه‌ها و همچنين رساله‌ها به منظور حل معضلات و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات علمی و همچنين فنی موجود و همچنين دانش‌بنیان کردن تولید کالاها و همچنين عرضه سرويس ها و خدمات است. در گام بعد، ایجاد واحدهای تحقیق و همچنين توسعه در بنگاه‌ها و همچنين گام نهادن در مسیر اهداف انقلاب صنعتی چهارم و همچنين ایجاد اشتغال پایدار و همچنين زایشی است.
دست يار آموزش، پژوهش و همچنين فناوری وزارت صمت گفت: ما نتوانسته‌ایم علم را در کشور همچون جوامع پیشرفته جا بیاندازیم و همچنين آن هم را تقاضا‌محور کنیم. در قسمت و بخش صنعت ما هیچگاه نیامده‌ایم یک آمایش صنعتی- سرزمینی انجام دهیم و همچنين بر اساس آن هم صنایع‌مان را در استان‌های متنوع و گوناگون و مختلف پایه‌ریزی کنیم. حتی در جانمایی صنایع پهناور و بزرگ نیز دچار خطاهای استراتژیک شده‌ایم؛ چنان‌که صنایع انرژی‌بر و همچنين آب‌بر را در فلات مرکزی ایران تأسیس کرده‌ایم.
وی با اشاره به انقلاب صنعتی چهارم که دنیا را متحول کرده است گفت: ما خودمان را برای این انقلاب آماده نکرده‌ایم و همچنين معتقدم پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی می‌تواند در این راستا کمک شایانی داشته باشد. ما باید شئون این انقلاب را بدانیم و همچنين خیلی سریع تبعات و همچنين نحوه مواجهه با آن هم را فرا بگیریم. برای این کار مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است بعد از عقد تفاهم‌نامه با پژوهشکده، همکاری‌هایی را آغاز کنیم.
دکتر قبادیان خاطرنشان کرد: اساساً صنعت به پژوهش و همچنين پژوهشکده نیاز دارد؛ مبادا دیر مي شود و همچنين انقلاب صنعتی چهارم به صورت یک سونامی ما را غافلگیر کند و همچنين به یک‌باره اقتصاد، حکومت و همچنين کشور را به قهقرا ببرد و همچنين نتوانیم حتی ادامه حیات دهیم.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا به خصوص ابعاد فرهنگی و همچنين اجتماعی، صنعت و همچنين تجارت توسط پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی با حمایت وزارت صمت افق‌های جدیدی را درنوردد.
دکتر رضا ماحوزی دست يار پژوهشی و همچنين آموزشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی نیز با معرفی برخی از فعالیت‌های این پژوهشکده، به برخی از زمینه‌های همکاری پژوهشی و همچنين آموزشی مشترک با وزارت صمت اشاره کرد.
آمایش آموزش عالی متناسب با نیازهای وزارت صمت، بررسی زمینه‌های عقب‌ماندگی‌های صنعتی در منطقه ها و مناطق محروم، تعهدات وزارت صمت و همچنين وزارت عتف در قبال محیط زیست و همچنين تحولات سبک زندگی در منطقه ها و مناطق صنعتی از زمره موارد پیشنهادی توسط دکتر ماحوزی بود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

 

ضرورت توجه به پژوهشهای اجتماعی و همچنين فرهنگی قسمت و بخش صنعت/ لزوم ارتباط بین دانشگاه، جامعه و همچنين صنعت در تاریخ ۸ March 1398 | 11:08 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *