طراحی و همچنين ساخت سیستم جمع‌آوری داده‌ها به‌وسیله مجموعه لینک بورد برای پروژه آشکارساز میونی توسط محققان دانشگاه دامغان – شریف

طراحی و همچنين ساخت سیستم جمع‌آوری داده‌ها به‌وسیله مجموعه لینک بورد برای پروژه آشکارساز میونی توسط محققان دانشگاه دامغان – شریف

به نقل از شریف: طراحی و همچنين ساخت سیستم جمع‌آوری داده‌ها به‌وسیله مجموعه لینک بورد برای پروژه آشکارساز میونی توسط محققان دانشگاه دامغان

طرح پژوهشی «سیستم جمع‌آوری داده‌ها توسط مجموعه لینک بورد برای پروژه آشکارساز میونی CMS» به همت پژوهشگران دانشگاه دامغان انجام و همچنين به‌عنوان یکی از طرح‌های برگزیده دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم معرفی گردید.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، هدف از انجام این پروژه، طراحی و همچنين ساخت مجموعه ارتقا یافته از سیستم‌های الکترونیک به نام «لینک سیستم » است که از آنها به منظور جمع‌آوری و همچنين پردازش سیگنال‌های خروجی آشکارسازهای RPC واقع در آشکارساز میونی(CMS) Muon بهره بري و استفاده خواهد شد.
در مجموع بیش از ۱۵۰۰ برد در سیستم آشکارساز CMS در سال شمسي ۲۰۲۱ نصب خواهند گردید. مجموعه لینک سیستم از بردهای لینک بوردMaster ، لینک برد Slave و همچنين کنترل برد به همراه نرم‌افزار رابط کاربری که تنظیمات اولیه، عملیات نظارت و همچنين خطایابی را به دست خواهد داشت تشکیل شده است. کارفرمای اصلی این پروژه مرکز تحقیقات اتمی اروپا است و همچنين هزینه اجرای آن هم نیز توسط پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تامین شده است. تامین بخشی از نیروی فنی متخصص پروژه نیز به عهده دانشگاه دامغان می‌باشد.
دستیابی به جدیدترین تکنولوژی‌های موجود در سیستم‌های الکترونیک روز دنیا، آشنایی با چگونگی مدیریت و همچنين اجرا پروژه‌های بسیار پیچیده گران‌قیمت و همچنين چند ملیتی، حصول به جدیدترین روش‌های آشکارسازی تابش‌های ناشی از برخورد یون‌های سنگین با یکدیگر و همچنين به دنبال آن هم چگونگی شکل‌گیری ذرات بنیادی و همچنين معرفی توانمندی فنی و همچنين تکنولوژی ایران به کشورهای اروپایی و همچنين آمریکایی از دستاوردهای ویژه این طرح می‌باشد.
بعد از ساخت نمونه‌های اولیه و همچنين اطمینان از صحت عملکرد سیستم، تولید نمونه انبوه بردهای الکترونیک (۱۵۰۰ برد) به کمک امکانات و همچنين توانمندی قسمت و بخش صنعتی داخل کشور انجام خواهد گرفت. این پروژه در ۵ فاز؛ِ مطالعه اولیه و همچنين تدوین نقل از طراحی فنی، طراحی و همچنين ساخت نمونه اولیه، مرحله تست اولیه، مرحله پیش تولید و همچنين تست نمونه نهایی و همچنين مرحله تولید انبوه، نصب در آشکارساز GMS و همچنين بهره‌برداری به اجرا در خواهد آمد.
گفتنی است هم‌اکنون فاز اول پروژه به اتمام رسیده و همچنين فاز دوم یعنی طراحی و همچنين ساخت نمونه اولیه در حال اجرا می‌باشد.
م. ف ۷۷/ ل. م ۵۴
 

طراحی و همچنين ساخت سیستم جمع‌آوری داده‌ها به‌وسیله مجموعه لینک بورد برای پروژه آشکارساز میونی توسط محققان دانشگاه دامغان در تاریخ ۱۸ March 1398 | 1:14 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *