لزوم انتقال تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها – شریف

لزوم انتقال تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: لزوم انتقال تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها

دکتر منصور غلامی، در دومین نشست شورای ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با اشاره به لزوم همکاری دانشگاه‌ها در این قسمت و بخش گفت: بایستی هماهنگی‌های کافی با دانشگاه‌ها صورت بگیرد و همچنين تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها نیز انتقال داده مي شود تا بتوانیم تاثيرات و همچنين اثرات و همچنين کمک‌های فردی را به تاثيرات و همچنين اثرات جمعی و همچنين مدیریتی تبدیل کنیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نشست که در ستاد این وزارت خانه برگزار شد، با تأکید بر اینکه تجربیات دانشگاه‌های موفق درزمینهٔ مسائل حمایتی باید به دیگر دانشگاه‌ها آموزش داده مي شود، اظهار داشت: در زمینه وارد شدن قسمت و بخش خصوصی و همچنين اشخاص در مدیریت دانشگاه‌ها به شکل سهام‌دار، باید گفت که این موضوع به قانون نیاز دارد؛ ما همواره تلاش کرده‌ایم که از دانشگاه‌های قسمت و بخش غیردولتی حمایت کنیم به شرطی که این دانشگاه‌ها شاخص‌ها را رعایت کنند و همچنين آن هم را ارتقاء دهند. ازجمله دانشگاه‌های نمونه در این زمینه می‌قدرت به دانشگاه خاتم اشاره کرد.
وی با بیان اینکه باید تجربیات موفق حامیان آموزش عالی آموزش داده مي شود، تصریح کرد: می‌توانیم در نشست‌های روسای دانشگاه‌ها، نمایندگانی از بنیادهای حامی آموزش عالی داشته باشیم و همچنين حتی می‌قدرت نشست مستقلی در این زمینه برگزار کرد. در جریان چنین نشست‌هایی است که می‌قدرت تجربیات قبل‌ها را به جوانان انتقال داد.
وزیر علوم با مثبت ارزیابی کردن اقدامات بنیاد خیرین خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم درزمینهٔ موضوع مشارکت ۵۰درصدی خیرین تا قبل از شهریورماه امسال جلسه‌ای مشترک با نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب‌وبودجه و همچنين شخص دکتر نوبخت داشته باشیم و همچنين در آن هم نحوه همکاری‌ها با خیرین را بررسی کنیم.
دکتر غلامرضا غفاری، دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم نیز در این نشست با اشاره به اینکه هویت دینی و همچنين ملی ما با امر خیر گره‌خورده است، گفت: فرهنگ امر خیر، موضوعی است که دانشگاه‌ها می‌توانند در جامعه ترویج دهند. برای استمرار امر خیر باید از قسمت و بخش دانشجویی کمک گرفت. ما هم‌اکنون ۴هزار کانون دانشجویی فعال داریم و همچنين آمادگی این را داریم که در همه دانشگاه‌ها کانون خیرین را فعال کنیم.
در ادامه دکتر مجتبی صدیقی، دست يار وزیر و همچنين رئیس نهاد مسائل دانشجویان با ابراز امیدواری درخصوص تنوع اقدامات بنیاد خیرین اظهار داشت: درزمینهٔ تشکیل کمیته جوانان خیر باید به این موضوع اشاره کرد که در این زمینه خیلی به دنبال کمیت کمک‌ها نیستیم. همین‌که جوانان پای‌کار بیایند، خودش قدم بزرگی در این زمینه است. ما دنبال شور و همچنين نشاط جوانان و همچنين آشنایی آنان با این حوزه هستیم.
به گفته وی، معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، تجربه بالایی درزمینهٔ کانون‌های دانشجویی دارند و همچنين می‌قدرت از این ظرفیت  و همچنين تجربه در مسیر  مسائل خیرین دانشگاهی بهره‌مند شد.
دکتر حسین عسکریان، دبیر ستاد خیرین وزارت علوم نیز با اشاره به برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين اقدامات ستاد خیرین وزارت علوم اظهار داشت: اقدامات گرفته شده در زیرگروه‌ها و همچنين حوزه‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند. بخشی از این اقدامات را تحت عنوان تقویت بنیادهای خیریه و همچنين نیکوکاری به‌منظور کمک به توسعه علم و همچنين فناوری نام‌گذاری کرده‌ایم. ازجمله اقدامات گرفته شده در این قسمت و بخش می‌قدرت به تهیه و همچنين تدوین کتاب خیرین در جهان و همچنين ایران، تهیه و همچنين تدوین چاپ اول کتاب بنیادهای خیرین و همچنين تهیه و همچنين تدوین چاپ دوم معرفی خیرین و همچنين فعالیت‌های خیرین حامی علم و همچنين فناوری اشاره کرد.
به گفته وی، قسمت و بخش دوم این فعالیت‌ها تحت عنوان تنوع‌بخشی منابع مالی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهش و همچنين فناوری می‌باشد که اقدامات بنیاد در این قسمت و بخش شامل موضوعاتی همچون گسترش فعالیت بنیادها، تنوع‌بخشی بیشتر به فعالیت بنیادها درزمینهٔ سوددهی، گسترش فعالیت‌ها درزمینهٔ کارآفرینی و همچنين بررسی و همچنين ارزیابی اثربخشی مأموریت‌ها بوده است.
دکتر عسکریان در ادامه سخنان خود با اشاره به قسمت و بخش‌های دیگر اقدامات بنیاد خیرین خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت‌ها و همچنين فناوری اطلاعات و همچنين ارتباطات با بهره‌گیری از امکانات علمی از دیگر حوزه‌ها می‌باشد که در این قسمت و بخش اقداماتی همچون به‌روزرسانی اطلاعات خیرین و همچنين ایجاد سایت این بنیاد به زبان انگلیسی انجام‌شده است.
وی افزود: قسمت و بخش دیگری از این اقدامات شامل توسعه زیرساخت  حقوقی تسهیل‌کننده مشارکت قسمت و بخش عمومی و همچنين خصوصی در آموزش عالی است؛ در این قسمت و بخش، تجارب جهانی در زمینه‌هایی همچون معافیت‌های مالیاتی، قوانین و همچنين مقررات مرتبط به سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و همچنين قوانین نحوه سرمایه‌گذاری در مسائل فناوری بررسی‌شده است.
به گفته دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، ایجاد مدیریت‌های منطقه‌ای آموزش عالی باهدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و همچنين محلی در کمک به راهبردهای آموزش عالی و همچنين توسعه مشارکت و همچنين همکاری علمی و همچنين بین‌المللی از دیگر مواردی خواهند بود که می‌قدرت به آن هم‌ها اشاره کرد.
دکتر علیرضا عبداللهی نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم نیز در این نشست اظهار داشت: می‌قدرت پیوندی میان بنیاد حامیان آموزش عالی با انجمن‌هایی از نوع انجمن‌های فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها ایجاد کرد. برای پیشبرد اهداف این قسمت و بخش به شبکه‌سازی گسترده‌ای نیاز داریم.
وی تصریح کرد: بخشی از این شبکه‌سازی در مذاکرات و همچنين رایزنی‌ها صورت می‌گیرد ولي بايد توجه داشت قسمت و بخش دیگری از آن هم در رسانه‌ها و همچنين فضای مجازی ایجاد می‌مي شود و همچنين ما می‌توانیم از قدرت آن هم‌ها برای معرفی بنیاد حامی آموزش عالی و همچنين فرهنگ‌سازی در این زمینه بهره بري و استفاده کنیم.
در ادامه نشست عباس مصلی نژاد، از اعضای ستاد خیرین وزارت علوم اظهار داشت: برخی خیرین در پروژه‌های ۵۰درصدی سهم خود را به‌روش کامل می‌پردازند ولي بايد توجه داشت هنگامی که می‌بینند پروژه به دلیل پرداخت نشدن ۵۰درصد دیگر نصفه مانده است از انجام مسائل خیریه دیگر ممکن است دلسرد شوند. تقاضایی که داریم این است که سهم ۵۰ درصدی حکومت در این زمینه پرداخت مي شود تا چنین پروژه‌هایی زودتر به نتیجه برسند. همچنین پیشنهادی که دارم این است که به‌جای بهره بري و استفاده از عنوان موسسه‌های خیریه، از نام موسسه‌های حامی بهره بري و استفاده کنیم.
علی سعیدی، از دیگر اعضای ستاد نیز با اشاره به رویکرد اقتصاد مقاومتی کشور خاطرنشان کرد: امروزه اقتصاد کشور در شرایط خاصی قرار دارد. نگرانی ما از این است که در این شرایطی، بودجه‌های مرتبط به مسائل دانشگاهی حذف یا کم مي شود. از وزیر علوم تقاضا دارم در این راستا جامعه را بیش‌ازپیش درگیر بحث آموزش عالی کنیم. می‌توانیم با سهام‌دار کردن شهروندان و مردم شهر در دانشگاه‌ها، در این مسیر قدم برداریم. این موضوع نیز می‌تواند با سهام‌دار کردن خیرین آغاز مي شود. بر این اساس مسائل خیریه به‌جای کارهای گذرای دلبخواهی به کارهایی با درگیری مسئولانه از طرف خیرین تبدیل می‌مي شود.
ابراهیم جمیلی، عضو ستاد خیرین وزارت علوم نیز در این نشست با تأکید بر اینکه بایستی از تشکیل بنیادهای حامی به‌صورت غیرمتعارف جلوگیری کرد گفت: برای شناسایی میزان کارکرد بنیادها می‌قدرت گزارشی تهیه کرد و همچنين در آن هم به بررسی این موضوع پرداخت که خیرین تا پیش از تشکیل این بنیادها چه میزان کمک داشته‌اند و همچنين این میزان بعد از تشکیل آن هم‌ها به چه میزان رسیده است.
گفتنی است دومین جلسه شورای ستاد خیرین وزارت علوم، با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر غلامرضا غفاری، دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر مجتبی صدیقی، دست يار وزیر و همچنين رئیس نهاد مسائل دانشجویان، دکتر علیرضا عبداللهی نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین عسکریان، مشاور وزیر و همچنين دبیرستاد خیرین و همچنين جمعی از اعضای ستاد خیرین ازجمله عباس مصلی نژاد، علی سعیدی و همچنين ابراهیم جمیلی، در دفتر وزیر علوم برگزار شد.
ه.ع۷۳/ل.م۵۴/ع.ع۵۷

لزوم انتقال تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها در تاریخ ۲۶ March 1398 | 11:02 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *