لزوم گسترش همکاری‌های علمی بین‎‌المللی ایران و همچنين روسیه – شریف

لزوم گسترش همکاری‌های علمی بین‎‌المللی ایران و همچنين روسیه – شریف

به نقل از شریف: لزوم گسترش همکاری‌های علمی بین‎‌المللی ایران و همچنين روسیه

دکتر حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی با ولادیمیر شکارین دست يار استاندار ولگاگراد روسیه و همچنين نمایندگان دانشگاه فنی ولگاگراد دیدار و همچنين گفت‌وگو کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر سالار آملی درخصوص همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های کشور روسیه گفت: در زمینه همکاری‌های علمی و همچنين بین‌المللی، تعدادی کشورهای هدف را برگزیده‌ایم که با توجه به کیفیت علمی و همچنين فناوری کشور روسیه، این کشور یکی از کشورهای هدف ما در زمینه همکاری‌های بین‌المللی محسوب می‌مي شود.
وی، با تاکید بر اینکه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور روسیه از توانمندی‌های بالایی برخوردار خواهند بود، تصریح کرد: این فارغ‌التحصیلان در حال حاضر با قدرت علمی بالا مشغول تدریس در دانشگاه‌های ایران خواهند بود و همچنين سیاست جاری کشور ما مبتنی بر همکاری دانشگاه با دانشگاه و همچنين عمدتاً در زمینه تبادل استاد و همچنين دانشجو و همچنين اجرای پروژه‌های تحقیقاتی به‌خصوص در زمینه دریای خزر و همچنين کشورهای همسایه است.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل در ادامه افزود: این آمادگی را داریم که در تمام زمینه‌های مرتبط شامل ایجاد رشته‌ها و همچنين دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های کشور روسیه، بخصوص استان ولگاگراد همکاری کنیم.
دکتر سالار آملی با بیان اینکه آینده خوبی را برای همکاری‌های دو کشور همسایه ایران و همچنين روسیه پیش‌بینی می‌کنم، خاطر نشان کرد: در این راستا باید راه‌های عملیاتی و همچنين اجرایی شدن خاص خودمان را پیدا کنیم تا بستر همکاری‌های بیشتر میان دو کشور فراهم مي شود.
وی به فعالیت‌های گسترده علمی دانشگاه ولگاگراد تاکید کرد و همچنين گفت: بر اساس رتبه‌بندی تایمز ۲۹ دانشگاه ایران در سال شمسي ۲۰۱۹ در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند و همچنين یکی از سیاست‌های اصلی‌مان ارتباط دانشگاه با صنعت است؛ در این راستا تلاش داریم از میان این تعداد دانشگاه معتبر کشور، دانشگاهی را به عنوان نماینده مامور همکاری‌های علمی و همچنين بین‌المللی با دانشگاه ولگاگراد معرفی مي شود تا بعد از معرفی نماینده ایرانی، دانشمندان دو کشور به هم معرفی شده و همچنين بتوانند در مورد پروژه‌های مشترک و همچنين تبادل دانشجو همکاری‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را آغاز کنند.
در ادامه این نشست ولادیمیر شکارین دست يار استاندار ولگاگراد روسیه اظهار داشت: ولگاگراد، استان بزرگی است که از توانایی‌های علمی بالایی برخوردار است و همچنين امروز در کنار من دو نماینده از دانشگاه فنی ولگاگراد و همچنين مدیر کل اقتصادی استان ولگاگراد نیز حضور دارند.
وی افزود: برای دانشگاه فنی ولگاگراد، یکی از اهداف مهم تبادل دانشجو و همچنين اجرای پروژه‌های علمی مشترک است و همچنين هم‌اکنون بیش از ۱۵۰۰ دانشجوی خارجی از کشورهای مختلفی مانند هند، مالزی، مراکش و همچنين… در این دانشگاه مشغول تحصیل می‌باشند.
دست يار استاندار ولگاگراد روسیه خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حال تدارک فعالیت‌های مقدماتی برگزاری همایش گفت‌وگو در ولگا هستیم که رئیس آژانس فدرال نیز از اعضای هیئت رئیسه این همایش به شمار می‌روند. این همایش در اکتبر سال شمسي ۲۰۱۹ در ولگاگراد برگزار خواهد شد و همچنين از کشور ایران نیز دعوت می‌کنیم که در این همایش شرکت کنند.
در ادامه این نشست نماینده دانشگاه فنی ولگاگراد نیز در سخنانی گفت: دانشگاه فنی ولگا گراد از قدمتی ۹۰ ساله برخوردار است و همچنين یکی از پهناور و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های صنعتی در استان ولگای روسیه است که در حدود ۲۰ هزار دانشجو دارد که حدود ۱۵۰۰ فرد يا شخص از دانشجویان آن هم از ۳۰ کشور خارجی خواهند بود و همچنين دارای ۲۰۰پ روفسور، ۷۰۰ عضو هیئت علمی دکتری، ۱۴ دانشکده و همچنين حدود ۶۰ برنامه جذاب و جالب و خوب تحصیلی در زمینه‌های متنوع و گوناگون و مختلف می‌باشد.
وی افزود: یکی از نقاط نيرو ما در زمینه IT است و همچنين در سال شمسي چندین تحقیق علمی میان کشور ایران و همچنين روسیه در حال انجام است و همچنين ما امیدواریم دانشمندان استان ولگاگراد بتوانند پروژه‌های مشترکی را با دانشمندان ایرانی انجام دهند و همچنين در مسابقات علمی ما شرکت کنند زیرا دانشگاه فنی ولگاگراد نیز در رتبه‌بندی جهانی بین ۴۰ دانشگاه برتر قرار دارد.
گفتنی است دست يار استاندار ولگاگراد روسیه و همچنين هیئت همراه، به منظور شرکت در هجدهمین اجلاس شورای بین‌المللی همکاری تجاری، بازرگانی صنعتی کشورهای حاشیه خزر به ایران سفر نموده اند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع‌. ع ۵۷

لزوم گسترش همکاری‌های علمی بین‎‌المللی ایران و همچنين روسیه در تاریخ ۱۹ March 1398 | 3:00 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *