نقل از وزیر علوم در خصوص پبشرفت‌های آموزش عالی کشور بسیار امیدوارکننده است – شریف

نقل از وزیر علوم در خصوص پبشرفت‌های آموزش عالی کشور بسیار امیدوارکننده است – شریف

به نقل از شریف: نقل از وزیر علوم در خصوص پبشرفت‌های آموزش عالی کشور بسیار امیدوارکننده است

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين هیئت همراه با ایشان گفت: گزارشی را که وزیر محترم علوم از وضعیت و همچنين عملکرد آموزش عالی در کشور ارائه دادند، بسیار امیدوارکننده است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که صبح امروز سه شنبه انجام‌ شد، آیت الله ناصر مکارم شیرازی با بیان اینکه دانشگاه یکی از ارکان کشور است و همچنين بسیاری از مسائل کشور، حول محور دانشگاه رقم می‌خورد، اظهار داشت:مطلوب بودن دانشگاه، منوط به دو چیز است؛ اول اینکه علم به عنوان علم دنبال مي شود و همچنين نگاه درآمدی نداشته باشیم؛ در حوزه‌های علمیه این اتفاق رخ داده است و همچنين باید این فرهنگ در دانشگاه نیز جا بیفتد.
وی افزود: نقطه دوم این است که گردآوری زیاد ارزشی ندارد و همچنين باید به دنبال نوآوری باشیم، گردآوری علم و همچنين تجربه دیگران خوب است، ولی باید به دنبال نوآوری در علوم باشیم و همچنين به عنوان پیشرو در علوم شناخته شویم.
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: دانشگاه باید با نیازهای ملموس شهروندان و مردم شهر ارتباط داشته باشد؛ نباید این‌گونه باشد که دانشجویان خزینه‌ای از علم باشند ولی نتوانند مشکلی را از جامعه حل کنند. باید یک ارتباط و رابطه بین علوم دانشگاهی و همچنين حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه ایجاد و همچنين تقویت مي شود تا شهروندان و مردم شهر ضرورت وجود دانشگاه در جامعه را حس کنند.
وی تصریح کرد: دانشجویان نباید جناحی عمل کنند؛ باید رویکرد دانشجویان حمایت از نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنين انجام انتقادات سازنده در راستای پیشرفت کشور باشد؛ دانشجویان حق دارند در مسائل سیاسی وارد شدن کنند و همچنين انتقاد مستدل، منطقی و همچنين مودبانه داشته باشند ولی باید مراقبت مي شود تا حمایت‌ها جناحی نشوند.
آیت الله مکارم شیرازی افزود: ما کشور اسلامی هستیم و همچنين باید دانشجویان با مسائل اسلامی و همچنين اخلاقی آشنایی پیدا کنند؛ عدم آشنایی با مسائل اخلاقی باعث می‌مي شود برخی جوانان بعد از تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند و همچنين تعهدی به کشور خود نداشته باشند.
این استاد برجسته حوزه علمیه تاکید کرد: آشنایی با مسائل دینی و همچنين اخلاقی باعث می‌مي شود که توجه به مادیات و همچنين تعلقات دنیایی کاهش پیدا کند؛ باید دانشجویان با مباحث و همچنين مفاهیم قرآنی آشنا شوند تا درک درست‌تری از مسائل اجتماعی و همچنين اخلاقی داشته باشند.
وی گفت: معتقد هستیم که بر آمریکا پیروز خواهیم شد، زیرا رییس جمهور آمریکا دچار اوهام است و همچنين سرمایه او نیز دروغ است و همچنين با این اوهام قطعا شکست خواهد خورد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه مذاکره چند شرط دارد، عنوان کرد: اولین شرط مذاکره اعتماد متقابل است و همچنين با آمریکا که بدعهد است و همچنين به اصول و همچنين قرارداد خود پایبند نیست نمی‌مي شود مذاکره کرد. همچنین نمی‌مي شود با فشار آوردن، ایران را وادار به مذاکره کرد؛ تحریم، اسلحه انسان‌های ضعیف است و همچنين نشانه ضعف آمریکا است.
آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: مدت زیادی مذاکره انجام شد و همچنين نتیجه آن هم نیز برجام بود ولی آمریکا اعلام کرد که یک طرفه خارج می‌شوم؛ باید گفت به جهنم که خارج می‌شوید.
همچنین در این دیدار دکتر منصورغلامی،وزیر علوم ،تحقیقات و همچنين فناوری گزارشی از عملکرد وزارت علوم و همچنين پیشرفت‌های علمی کشور ارائه کرد.

 

وزیر علوم: تحصیل چهار میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور/ فعالیت ۲۵۰ کانون قرآن و همچنين عترت در دانشگاه‌ها

دکتر منصور غلامی روز سه‌شنبه در دیدار با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، بابیان اینکه قسمت و بخش مهمی از مجموعه آموزش عالی کشور در وزارت علوم متمرکز است، گفت: حدود ۴ میلیون دانشجو در رشته‌ها و همچنين مقاطع متنوع و گوناگون و مختلف در کشور مشغول تحصیل خواهند بود که نیمی از آن هم‌ها در دانشگاه‌های دولتی و همچنين مابقی در سایر دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند.
به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی با بیان اینکه به‌روش متوسط ۴۶ قسمت و بخش دانشجویان کشور دختر خواهند بود، اظهار داشت: ازنظر توزیع دانشگاه‌ها و همچنين دسترسی به مراکز علمی در وضعیت مناسبی قرار داریم.
وی با اشاره به طرح ساماندهی دانشگاه‌ها در کشور گفت: تقویت و همچنين مأموریت پیدا کردن دانشگاه‌های کوچک در شهرستان‌ها در دستور کار هست که فعالیت تخصصی آن هم‌ها آغاز شده است.
دکتر غلامی بابیان اینکه تيم‌های برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریز در حوزه تحول در علوم انسانی، جریان مستمری برای بهبود منابع درسی در کشور ایجاد نموده اند، گفت: در حوزه آموزش قرآن نیز رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف علوم قرآنی تا دوره دکترا در دانشگاه‌های کشور به‌صورت تخصصی تدریس می‌شوند.
وی با اشاره به ایجاد ۲۵۰ کانون قرآن و همچنين عترت در دانشگاه‌ها افزود: کانون مهدویت و همچنين هیئت‌های دانشجویی ازجمله نهادهای فعال در دانشگاه‌هاست که به دنبال تکمیل اوقات آزاد دانشجویان می‌باشند.
دکتر غلامی، بابیان اینکه وزارت علوم، ارتقای جایگاه علمی کشور را به‌پیش می‌برد، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همواره به افزایش تولید علم در کشور تأکید دارند که در این زمینه افزایش بودجه علمی و همچنين توجه به ارتقای شاخص‌های علمی کشور در دستور کار است.
وی بابیان اینکه جمهوری اسلامی ازنظر علمی در رتبه ۱۶ دنیا قرار گرفته است گفت: در رشته‌های جدید مانند نانو و همچنين زیست‌فناوری ایران به ترتیب در جایگاه ششم و همچنين هشتم دنیا قرار دارد و همچنين تمام این دستاوردها بعد از انقلاب اسلامی به‌دست‌آمده است.
دکتر غلامی، ساماندهی و همچنين ارتقای کیفی مراکز آموزشی، تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با جامعه و همچنين رفع نیازهای جامعه را به‌عنوان اولویت‌ها وزارت علوم دانست و همچنين گفت: رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی، رفع نیازهای اساسی جامعه، ایجاد ارتباط قوی با صنایع و همچنين عقد قرارداد میان دانشگاه‌ها و همچنين واحدهای صنعتی ازجمله اولویت‌های وزارت علوم است.
وزیر علوم بابیان اینکه اساتید دانشگاهی که به رفع نیاز صنعت و همچنين آسیب‌های اجتماعی توجه دارند، مورد تشویق و همچنين حمایت بیشتر قرار می‌گیرند، گفت: کاهش مشغله‌های دانشجویان، توجه به آموزش تجربه و مهارت بالا‌های شغلی به دانشجویان و همچنين دور ساختن مباحث تنش‌زای سیاسی ازجمله اموری است که در سال شمسي‌های اخیر وزارت علوم بر آن هم‌ها تکیه کرده است.
وی افزود: نشست‌ها و همچنين جلسات سخنرانی، مناظره و همچنين کرسی‌های آزاداندیشی در دو سال شمسي قبل، رشد بسیار چشمگیری در دانشگاه‌ها داشته است و همچنين این در حالی است که با مدیریت‌های گرفته شده، این جلسات با کمترین تنش برگزار شده است.

وزیر علوم به همراه جمعی از معاونان و همچنين مسئولان این وزارت خانه برای دیدار و همچنين گفت وگو با مراجع عظام تقلید صبح امروز به شهرستان قم سفر کرد.
ر.ب۴۵/ل.م۵۴/ع.ع۵۷

نقل از وزیر علوم در خصوص پبشرفت‌های آموزش عالی کشور بسیار امیدوارکننده است در تاریخ ۲۸ March 1398 | 11:56 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *