آیین تکریم و همچنين معارفه سرپرست دانشگاه یزد برگزار شد – شریف

آیین تکریم و همچنين معارفه سرپرست دانشگاه یزد برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: آیین تکریم و همچنين معارفه سرپرست دانشگاه یزد برگزار شد

آیین تکریم دکتر محمد صالح اولیا رئیس پیشین دانشگاه یزد و همچنين معارفه دکتر قاسم بریدلقمانی سرپرست دانشگاه با حضور نماینده وزارت علوم و همچنين‌رئیس کمیسیون دائمی آن هم دانشگاه، نماینده ولی‌فقیه در استان و همچنين امام و پيشوا‌جمعه یزد، استاندار یزد، روسای ادوار دانشگاه یزد، مسئولان، اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و همچنين کارکنان دانشگاه، امروز (یکشنبه) در تالار دکتر جلیل شاهی دانشگاه یزد برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در این مراسم با ابلاغ تشکر وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به دکتر اولیا و همچنين آرزوی موفقیت برای دکتر بریدلقمانی در سمت جدید گفت: دکتر اولیا در زمان خدمت در تداوم برنامه جذاب و جالب و خوب جامع دانشگاه، پروژه‌های عمرانی مخصوصاً مدیریت سبز و همچنين همچنین ارتقای شاخص‌های دانشگاه یزد تلاش کرده و همچنين موفق بودند. 
وی افزود: شاخص نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه ۳۱بود و همچنين هدف‌گذاری تا سال شمسي ۱۳۹۹ نزدیک شدن به شاخص ۲۲ بود؛ خوشبختانه دانشگاه یزد در سال شمسي ۱۳۹۸ به این عدد نزدیک شد و همچنين قطعاً با فعالیت بیشتر، این برنامه جذاب و جالب و خوب تداوم خواهد داشت. 
به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، برنامه جذاب و جالب و خوب دیگری که در زمان ریاست دکتر اولیا اتفاق افتاد، ارتقای جایگاه علمی دانشگاه یزد در بین دانشگاه‌های کشور بود.
وی با تأکید بر اینکه روسای ادوار دانشگاه یزد برای پیشرفت این دانشگاه زحمت کشیده‌اند تصریح کرد: راهبری دانشگاه یزد در آموزش عالی استان کاملاً مشهود است. فعالیت بین‌المللی دانشگاه یزد به لحاظ موقعیت مکانی و همچنين تاریخی استان می‌تواند بسیار مؤثر باشد و همچنين بدون شک دکتر لقمانی نیز در همین مسیر گام بر خواهند داشت.

 

مدیریت مبتنی بر عملکرد به‌عنوان مقدمه‌ای برای بهبود فعالیت‌هاست
دکتر محمد صالح اولیا دست يار تحقیقات و همچنين منابع انسانی وزارت نیرو و همچنين رئیس پیشین دانشگاه یزد نیز با تأکید بر اینکه وزارت علوم همیشه همراه و همچنين یاور دانشگاه یزد بوده است گفت: سیاست‌های راهبردی دانشگاه یزد باید مورد بررسی قرار گرفته و همچنين در صورتي که ضعفی دارد بازنگری مي شود و همچنين هرکجا که سیاست درست است باقوت ادامه یابد.

وی به فعالیت‌های گرفته شده در دوران تصدی ریاست دانشگاه اشاره کرد و همچنين افزود: تعامل با جامعه و همچنين اثربخشی در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف جامعه در قالب مکانیزم‌های متنوع و گوناگون و مختلف، تشکیل شورای فناوری استان، شورای هماهنگی آموزش عالی، همچنین تشکیل کانون‌های فکر کردن و انديشيدن به‌عنوان پل ارتباطی دانشگاه با صنعت و همچنين جامعه از اتفاقات خوب در دانشگاه یزد بود. در حوزه فناوری نیز می‌قدرت به ایجاد پردیس پژوهش و همچنين فناوری و همچنين شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد.
دکتر اولیاء با تأکید بر پنج برابر شدن بودجه پژوهشی خاطرنشان کرد: خروجی فعالیت‌های پژوهشی می‌تواند به ارتقای شاخص‌های دانشگاه کمک کند. همچنين و علاوه بر این تلاش کردیم تا با برگزاری همایش‌ها و همچنين کنفرانس‌های متنوع و گوناگون و مختلف به این مهم کمک کنیم به‌گونه‌ای که به‌روش متوسط هر روز خدا ۷٫۱ رویداد در دانشگاه داشتیم. درزمینهٔ روابط بین‌الملل در پذیرش دانشجویان خارجی تحرک داشتیم و همچنين البته نیازمند فعالیت بیشتر هستیم.
ریاست پیشین دانشگاه یزد افزود: جذب هیئت‌علمی جوون به‌مثابه یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در دستور کار بود به‌گونه‌ای که در ۵ سال شمسي اخیر ۱۴۰عضو هیئت‌علمی جدید و همچنين جوون به کار گرفته شدند. در جذب دانشجویان استعدادهای درخشان نیز فعالیت‌های خوبی گرفته شده است. در این زمینه همچنین حساسیت زیادی در خصوص تخلفات و همچنين سوءاستفاده‌های علمی وجود داشته است و همچنين تلاش شده در موارد محدودی که ديدن کردیم ضمن حفظ حرمت‌ها و همچنين بدون جنجال‌آفرینی، موضوع پیگیری مي شود.
وی بازنگری طرح جامع عمرانی، ایجاد پارک صنعتی و همچنين باغ کتاب را ازجمله فعالیت‌های عمرانی دانشگاه برشمرد و همچنين گفت: مدیریت مبتنی بر عملکرد به‌عنوان مقدمه‌ای برای بهبود فعالیت‌هاست و همچنين امیدواریم در همه قسمت و بخش‌های دانشگاه به کار گرفته مي شود.

 

همه باید برای ارتقای شاخص‌های دانشگاه یزد تلاش کنند
دکتر قاسم برید لقمانی سرپرست دانشگاه یزد نیز در این مراسم گفت: نهال نوپای دانشگاه که بهمن‌ماه سال شمسي ۱۳۶۷ در یزد غرس شد، امروز بعد از ۳۰ سال شمسي تبدیل به درخت تنومندی شده که زیر سایه آن هم تعداد زیادی از جوانان کسب دانش کرده و همچنين در حال خدمت به کشور خواهند بود. این مهم حاصل زحمات همه مسئولان سابق استان و همچنين روسای ادوار دانشگاه، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، کارکنان، دانشجویان، دانش‌آموختگان، بازنشستگان و همچنين همه افرادی است که دغدغه پیشرفت دانشگاه دارند. در صورتي که خوش‌فکری و همچنين همت مسئولان استان طی ۳۰ سال شمسي قبل نبود این اتفاق رخ نمی‌داد.
دکتر قاسم برید لقمانی رسالت دانشگاه‌های نسل چهارم را خدمت به منطقه و همچنين حل معضلات جامعه عنوان کرد و همچنين گفت: برای داشتن شهری آباد باید دانشگاهی پیشرفته داشته باشیم. پرآوازه شدن نام دانشگاه یزد منجر به پرآوازه شدن شهرستان یزد به‌عنوان میراث جهانی خواهد شد. از مسئولان استان، امام و پيشوا‌جمعه محترم و همچنين بیت معزز شهید محراب آیت‌الله صدوقی درخواست دارم همچون همیشه یار و همچنين همراه دانشگاه و همچنين دانشگاهیان باشند تا بتوانیم باهم درراه ارتقای دانشگاه گام برداریم.
دکتر بریدلقمانی به فعالیت‌های گرفته شده طی سال شمسي‌های قبل اشاره کرد و همچنين گفت: امیدواریم بتوانیم در آینده سرويس ها و خدمات بهتری ارائه کنیم.
وی برنامه جذاب و جالب و خوب‌های پیشنهادی برای آینده را در قالب معاونت‌های آموزشی، دانشجویی و همچنين اداری مالی برشمرد. توجه به دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌آموزی، جذب بیشتر دانشجویان خارجی، اهتمام به حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی، تلاش برای ارتقای کیفیت مقالات پژوهشی، تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، توجه به امکانات رفاهی کارکنان و همچنين اعضای هیئت‌علمی، تکمیل مدل بودجه‌بندی قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف، اهتمام برای پر کردن زمان بيکاري و اوقات تفريح با دوره‌های مهارتی، ورزشی و همچنين تفریحی و همچنين همچنین تولید محتوای فرهنگی برای فضای مجازی، تدوین منشور اخلاقی دانشجویان و همچنين اهتمام جدی برای پیشگیری از تخلف در آثار علمی ازجمله برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی بود که دکتر لقمانی عنوان کرد.
سرپرست دانشگاه یزد با اشاره به اینکه دانشگاه نقاط نيرو خوبی دارد اظهار امیدواری کرد همه برای ارتقای شاخص‌های دانشگاه یزد تلاش کنند.

 

شاخصه مدیریتی دکتر اولیاء آرامش حاکم بر فضای دانشگاه بود 
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه یزد در این آیین، با اشاره به تلاش دکتر اولیا در راه خدمت به کشور گفت: شاخصه مدیریتی دکتر اولیا، آرامش حاکم بر فضای دانشگاه بود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی حرزاده افزود: قبول مسئولیت یک نوع جهاد است جهادی که باید در آن هم با سختی ها جنگید. امام و پيشوا خمینی (ره) نیز تاکید نموده اند که صلاح و همچنين فساد یک مملکت به دست دانشگاهیان آن هم است. در صورتي که دانشگاه مستقل و همچنين سالم باشد، جامعه سالمی نیز خواهیم داشت. حضرت امام و پيشوا مهم‌ترین ویژگی دانشگاه را عدم وابستگی می‌دانستند و همچنين  معتقد بودند در دانشگاه، علم در عالی‌ترین مراتب آن هم باشد و همچنين اخلاق در آن هم موج بزند، با حوزه وحدت داشته باشد و همچنين به جامعه خدمت کند.

 

فکر کردن و انديشيدن و همچنين دین باوری دو بال برای رسیدن به توسعه حقیقی است
نماینده ولی فقیه در استان و همچنين امام و پيشوا جمعه یزد با تاکید بر اینکه امروزه در دوره حساسی قرار داریم گفت: دشمنان نمی‌توانند این تحولی که به وسیله ایران در دنیا ایجاد شده را بپذیرند. شکل حرکتی دنیا، حالت استکباری و همچنين استعماری و همچنين زورگویی قدرتمندان است. ولي بايد توجه داشت ایران به عنوان یک کشور مستقل و همچنين کشوری که بندگی غیر خداوند تبارک و تعالي را نمی‌پذیرد در مقابل این زورگویی ایستاده و همچنين به همین دلیل استکبار با آن هم مبارزه می‌کند؛ تحریم‌ها یکی از نمونه‌های این مبارزه است.
آیت الله ناصری افزود: در شرایط فعلی تحریم باید به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن پیشرفت علمی در زمینه تحقیقات و همچنين نوآوری باشیم. دشمن نباید با تحریم ما را بترساند؛ در طول سال شمسي‌ها ما باید به نقطه‌ای می‌رسیدیم که بتوانیم دیگران را تحریم کنیم. سال شمسي‌هاست دانشگاه، صنایع و همچنين مدیران ما در تمام سطوح در این زمینه تلاش می‌کنند ولي بايد توجه داشت شاید باید به بلوغ بیشتری برسیم. باید با مدیریت قوی دوشادوش حرکت دنیای امروز پیش برویم تا بتوانیم در مقابل هجمه‌های دشمن مقاومت کنیم. در این راه به مدیران جهادی احتیاج داریم.
امام و پيشوا جمعه یزد توجه بیشتر به دانش افزایی، تولید علم و همچنين فناوری و همچنين توجه به علوم پایه را خواستار شد و همچنين گفت: در سیستم آموزشی ما، به دانش‌آموز یاد داده‌اند که بخوان، حفظ کن و همچنين نمره بگیر در صورتی که در این نوع آموزش، فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين اندیشه و همچنين نوع‌آوری نیست. باید به دانش‌آموز و همچنين دانشجو بیاموزیم که بخواند و همچنين فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کند و همچنين نظر بدهد، تا بتواند تحول ایجاد کند. جامعه دانشگاهی باید تلاش کند تا به جوانان اقتدار و قدرت فکر کردن و انديشيدن و همچنين تعقل بدهد دو نیروی بزرگی که خداوند نیز در قرآن بارها بر آن هم تاکید کرده است. 
آیت الله ناصری با انتقاد از عدم به کارگیری استعدادهای جوون گفت: این باور غلطی است که تصور می کنیم فلان تکنولوژی تنها و فقط در اختیار یک کشور خاص است ما در کشور استعدادهایی داریم که می توانیم این تکنولوژی‌ها را تولید کنیم. باید جوانان را باور کنیم همچنين و علاوه بر این علم را با دین عجین کنیم در این صورت است که می‌توانیم دنیا را تحت تأثیر قرار دهیم.

 

دانشگاه یزد می‌تواند در فرآیند توسعه استان نقش مهمی داشته باشد 
استاندار یزد نیز در این مراسم اظهار داشت: دکتر اولیا عملکرد بسیار خوبی در دانشگاه یزد داشتند و همچنين فراتر از مسئولیت دانشگاه، در این سال شمسي‌ها همکاری خوبی نیز با مسئولان استان داشتند. به واسطه این همکاری قدم‌های روشنی نیز در مسیر توسعه استان برداشته شد.
دکتر محمدعلی طالبی ادامه داد: دانشگاه یزد خاستگاه و همچنين قدمت خوبی دارد. در استان نیز اعتماد خوبی نسبت به دانشگاه یزد وجود دارد به گونه‌ای که می‌تواند در فرآیند توسعه و همچنين مشارکت در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی استان نقش موثری داشته باشد.
استاندار یزد با تاکید بر اینکه دکتر اولیا نسبت به مسائل دانشگاه و همچنين استان بسیار دغدغه‌مند بود گفت: شاید مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري باشد این دغدغه به یک مرام و همچنين منش در دانشگاه یزد تبدیل مي شود تا مجموعه دانشگاه در خدمت پیشرفت دانشگاه یزد باشد.
دکتر طالبی افزود: باید تلاش کنیم تا دانشگاه یزد را به جایگاهی که در خور نام استان هست برسانیم. ما در کنار تو هستیم تا با تعامل و همچنين همگرایی در راه رسالت مشترک‌مان که پیشرفت استان است گام برداریم.
در پایان این مراسم ضمن تقدیر از سرويس ها و خدمات ارزشمند دکتر محمد صالح اولیاء، حکم سرپرستی دانشگاه یزد به دکتر برید لقمانی اعطا شد
ل.م۵۴/ع.ع۵۷

آیین تکریم و همچنين معارفه سرپرست دانشگاه یزد برگزار شد در تاریخ ۹ April 1398 | 5:45 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *