جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی ثبت شد – شریف

جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی ثبت شد – شریف

به نقل از شریف: جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی ثبت شد

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از کمیسیون ملی یونسکو در ایران، حجت الله ایوبی که برای شرکت در اجلاس کمیته میراث جهانی به باکو سفر کرده است، با اعلام این خبر اظهار داشت: دومین اثر پهناور و بزرگ طبیعی در چهل‌و همچنين‌سومین اجلاس کمیته میراث جهانی در باکو با اکثریت آرا در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.

وی با تبریک این مهم به شهروندان و مردم شهر ایران عنوان کرد: جنگل‌های هیرکانی در قسمت و بخش‌هایی از ۵ استان قرار گرفته که به شهروندان و مردم شهر این استان‌ها بابت ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی تبریک می‌گویم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تصریح کرد: با ثبت جنگل‌های هیرکانی، یونسکو برای بیست‌و همچنين‌چهارمین بار به جهانی بودن میراث‌های تاریخی و همچنين طبیعی ایران ادای احترام کرد.

دکتر ایوبی با بیا اینکه از شهروندان و مردم شهر می‌خواهم در نگهداری از میراث جهانی این سرزمین کوشا باشند گفت: از هنرمندان کشور که با برگزاری نمایشگاه عکس و همچنين فیلم هیرکانی برای نخستین بار در فرآیند ثبت میراث جهانی ایران نقش آفرین بودند تشکر و همچنين قدردانی می‌نمایم.

وی یادآور شد: بازرسان یونسکو با شرکت در نمایشگاه عکس هیرکانی که ۳۰ مهر ۱۳۹۷ از سوی کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد توجه انظار و افکار عمومی به این میراث پهناور و بزرگ را تایید کردند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تاکید کرد: هنرمندان فیلم‌ساز نیز در جشنواره وارش با فیلم‌های کوتاه در این فرآیند نقش‌آفرینی کردند.

دکتر ایوبی اعلام کرد: به زودی کمیسیون ملی یونسکو در ایران و همچنين نهاد میراث فرهنگی، جشن ثبت هیرکانی را برگزار و همچنين از دست‌اندرکاران و همچنين شامل از هنرمندان تقدیر خواهد شد.

جنگل‌های هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و همچنين عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد.

در زمان حاضر جنگل‌های هیرکانی، زیست‌بوم ۲۹۶ گونه پرنده و همچنين ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و همچنين بوته‌ای (مانند شمشاد و همچنين انجیلی) نیز در آن هم یافت می‌مي شود. چهل‌وسومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو تا ۱۰ جولای (۱۹ تیرماه) ادامه خواهد داشت.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی ثبت شد در تاریخ ۱۴ April 1398 | 3:25 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *