حکومت بیش از هر زمان دیگر به نقش دانشگاه‌ها در عبور از بحران‌ها و همچنين گردنه‌های سخت باور دارد – شریف

حکومت بیش از هر زمان دیگر به نقش دانشگاه‌ها در عبور از بحران‌ها و همچنين گردنه‌های سخت باور دارد – شریف

به نقل از شریف: حکومت بیش از هر زمان دیگر به نقش دانشگاه‌ها در عبور از بحران‌ها و همچنين گردنه‌های سخت باور دارد

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم ، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی با بیان اینکه “حکومت اکنون بیش از هر زمان دیگر به نقش و همچنين سهم دانشگاه‌ها در عبور از بحران‌ها و همچنين گردنه‌های سخت باور دارد” تصریح کرد: نشست روسای دانشگاه‌ها فرصت مهمی برای تحقق ایده‌هایی است که سالیان سال شمسي در قالب ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت و همچنين جدیداً ارتباط و همچنين تعامل دانشگاه و همچنين جامعه مطرح است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آیین افتتاح نشست روسای دانشگاه ها، مراکزآموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری سراسر کشور که با حضور دست يار اول رئیس جمهور، صبح امروز (دوشنبه) در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه اکنون در طلیعه دهه پنجم انقلاب اسلامی قرار گرفته ایم، اظهار داشت: هم اکنون به مدد تلاش صادقانه و همچنين جوانمردانه همه کسانی که دل در گرو رشد و همچنين تعالی این کشور دارند، توشه و همچنين انبانی قابل اعتنا از تجربه و همچنين دستاورد های علمی و همچنين پژوهشی را در عرصه های متنوع و گوناگون و مختلف در اختیار داریم.

وزیر علوم افزود: همانگونه که در دهه اول و همچنين دوم انقلاب و همچنين در دوران جنگ تحمیلی، دانشگاه با تمام قوا به میدان آمد و همچنين نیازهای دفاعی کشور را تأمین کرد، در دهه سوم و همچنين چهارم انقلاب نیز با اهتمامی مثال زدنی در رفع نیازهای فناورانه صنایع دفاعی و همچنين بازسازی سایر صنایع از پای ننشست.

دکتر غلامی با تقدیر از روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری کشور برای تلاش در حوزه آموزش، پژوهش و همچنين فناوری و همچنين خدمت به جوانان این مرز و همچنين بوم گفت: بی شک تلاش مجاهدانه تو مأجور حضرت باری تعالی است. ما همه خود را وابسته و همچنين دلبسته ایران عزیز می¬دانیم و همچنين برای اعتلای آن هم از هر نوع مجاهدت فروگذار نخواهیم کرد.

وی با اشاره به فعالیت مسئولان، محققان و همچنين پژوهشگران دانشگاهی در چهل سال شمسي قبل و همچنين بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تلاش های تو عزیزان در چهل سال شمسي قبل، ایران عزیز ما را در جایگاه عزتمندانه ای از نظر علم و همچنين فناوری در میان کشورهای جهان قرار داده است. این جایگاه رفیع هنوز قابل ارتقا است و همچنين انشاالله در ۱۰ سال شمسي آینده با برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های منسجم و همچنين هدفمند، کشورمان در رده ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر تولید و همچنين نشر علم قرار خواهد گرفت.

وزیر علوم با بیان اینکه ما نباید به یافته های خود قانع باشیم، گفت: آنچه در ۴۰ سال شمسي قبل انجام شده، بی شک معادل ۱۰۰ سال شمسي تلاش بوده و همچنين ترسیم قله ها و همچنين هدف گیری جایگاه رفیع و همچنين تدوین آرزوها یک راهکار واقعی برای حصول نتایج پهناور و بزرگ است.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه همگی از ابتدا تا به امروز شاهد نقش بی‌بدیل دانشگاهیان در بسترسازی، پیروزی و همچنين تداوم این انقلاب بوده‌ایم، اظهار داشت: در صورتي که به دانشگاه و همچنين کنش‌گران اصلی آن هم در بستر تاریخی ایران نظر کنیم، درخواهیم یافت که حافظه تاریخی‌جغرافیای ایران زمین گواه آن هم است که دانشگاه بویژه در بزنگاه‌ها در قبال جامعه و همچنين مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات آن هم دغدغه داشته و همچنين احساس مسئولیت کرده است.

وی افزود: اذهان مردمان این سرزمین به یاد دارند که نخبگان دانشگاهی‌اش همگام با آنان در حل مسائل اجتماعی و همچنين سیاسی جامعه حضور و همچنين مشارکت داشته‌اند و همچنين نقطه عطف این حضور در تاریخ معاصر این کشور، خود را در انقلاب اسلامی ایران نمایان ساخت.

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در این نشست بیان کرد: بعد از پیروی انقلاب اسلامی دانشگاه‌ها وظایف مهم و همچنين گسترده‌ای به عهده داشتند و همچنين در هر مرحله توانستند، ایده‌ها و همچنين راهکارهایی را مطرح کنند، ولي بايد توجه داشت بدنه نیروی انسانی نیاز به تجربه و مهارت بالا فنی و همچنين دانشی داشت به همین خاطر ما با شیب نسبتاً تندی سعی بر افزایش این تجربه و مهارت بالا‌ها داشتیم و همچنين تربیت نیروی انسانی را در سطح ملی و همچنين منطقه ای گسترش دادیم به طوری که در دهه ۷۰ قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف اجرایی و همچنين کارشناسایی به لحاظ جذب نیروی انسانی دانشگاهی به مرز اشباع رسید و همچنين در دهه ۸۰ دانشگاهیان می بایست اثرگذاری بیشتری ارائه می‌کردند.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها به خوبی با پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی به سمت انجام تحقیقات حرکت کردند. دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی ما توانستند به خوبی خود را نشان دهند و همچنين در منطقه جایگاه اول و همچنين در غرب آسیا جایگاه اول و همچنين دوم را به دست آورند و همچنين این مطلبی است که می‌قدرت به عنوان دستاورد دانشگاه‌ها از آن هم یادکرد. توجه به مسائل اجتماعی، حل مسائل اقتصادی، اشتغال و همچنين تولید به تدریج مورد توجه قرار گرفت.

دکتر غلامی با اشاره به تاسیس پارک های علم و همچنين فناوری و همچنين مراکز رشد در دهه نود اظهار داشت: با تاسیس این مراکز در دهه نود شکل گیری وحرکت به سمت تبدیل ایده به محصول و همچنين تبدیل علم به ثروت با اشتغال جمع کثیری از دانش آموختگان دانشگاهی در این مراکز تحقیقاتی به سمت توسعه همه جانبه کشور رفتیم.

وزیر علوم در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط جدید کشور و همچنين تحمیل جنگ اقتصادی گفت: در شرایط کنونی نیز باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنیم و همچنين با رصد و همچنين احصای معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی کشور به صورت همه جانبه وارد میدان عمل شویم و همچنين از فرصت به وجود آمده حداکثر بهره بري و استفاده را ببریم و همچنين سعی کنیم بیشتر فعالیت‌های علمی در سطح پایان‌نامه‌ها و همچنين پژوهش‌ها، تقاضا محور باشند.

دکتر غلامی افزود: در شرایط کنونی کشورباید بتوانیم از عرصه سخت‌افزار، نرم‌افزار و همچنين نیروی انسانی دانشگاهی در مقابله با تروریسم اقتصادی که به ملت پهناور و بزرگ ایران تحمیل شده، بهره‌برداری کنیم و همچنين این تهدید بالقوه را به فرصتی برای ملت عزیزمان تبدیل کنیم.

وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه امروز بیش از هر زمان دیگر، دانشگاه های کشور بر مبنای تعهد و همچنين الزامی که نسبت به امر مسئولیت پذیری اجتماعی دارند پای کار خواهند بود، اظهار داشت: متقابلاً حکومت نیزاکنون بیش از هر زمان دیگر به نقش و همچنين سهم دانشگاه ها در عبور از بحران ها و همچنين گردنه های سخت باور دارد و همچنين این فرصت مهمی برای تحقق ایده هایی است که سالیان سال شمسي در قالب ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت و همچنين جدیداً ارتباط و همچنين تعامل دانشگاه و همچنين جامعه مطرح است.

وی افزود: در زمینه این همکاری مشترک می قدرت به مواردی از قبیل امضا قرار داد با وزارت منزل و خانه های صمت و همچنين جهاد کشاورزی در خصوص کارآموزی و همچنين کارورزی دانشجویان و همچنين اساتید جدید دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی در قسمت و بخش های متنوع و گوناگون و مختلف این وزارت خانه ها اشاره کرد.

دکترغلامی بیان کرد: از بتدای ۱۳۹۸ اعزای هیات علمی که استخدام می‌شوند باید به مدت شش ماه در صنعت دوره بگذارند و همچنين بعد درخواست خود را مطرح کنند. ما همچنین بازنگری در آیین نامه ارتقا را مطرح کردیم که برای بررسی به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و همچنين در این آیین نامه، قسمت و بخش امتیازدهی در فعالیت‌های علمی به پروژه‌های کاربردی نیز نقش موثری می‌تواند ایفا کند.

وی همچنین برگزاری این نشست را بر آمده از ایده تقویت ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت و همچنين همچنین ارتباط و همچنين تعامل دانشگاه و همچنين جامعه دانست و همچنين گفت: وقتی سخن از دانشگاه مؤثر می رود، دیگر ایده های “دانشگاه در خود” و همچنين ” دانشگاه برای خود” عیار و همچنين اعتبارخود را از دست می دهند و همچنين ایده دانشگاه برای جامعه و همچنين کشور جایگزین این ایده ها می مي شود.

وزیر علوم افزود: نشست «هم‌اندیشی دانشگاه و همچنين حکومت در شرایط تحریم» و همچنين طرح مباحثی همچون بررسی سیاست‌های تولید ملی و همچنين اشتغال و همچنين تحلیل وضعیت اجتماعی، فرهنگی و همچنين ارتباط آن هم با تحریم، حکایت از رویکرد جديد و تو و تازه اهتمام و همچنين اعتنای جدی دانشگاه به مسائل و همچنين موضوعات روز دارد که قالب‌های سنتی نشست¬های قبلی رؤسای محترم دانشگاه¬ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين پارک¬های علم و همچنين فناوری را شکسته است.

دکتر غلامی اظهار امیدواری کرد: در این نشست بتوانیم سیاست¬ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب¬های مؤثر برای ارتقای نقش اجتماعی دانشگاه¬ها در شرایط جدید را به نتیجه برسانیم.

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در پایان سخنان خود با آرزوی توفیق برای روسای دانشگاه ها، مراکزآموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری کشور در عمل به تعهد ملی و همچنين میهنی خود گفت: قطعاً آنچه که هست دانش بومی و همچنين حاصل فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين اندیشه محققان و همچنين دانشمندان داخل است. در شرایط فعلی دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند بیش از قبل حضور خود را توسعه دهند، رجای واثق دارم که دستیابی به اقتدار ملی، توانمندی و همچنين اقتدار و قدرت بیشتر در گرو بهره مندی و همچنين مسلح شدن به دانش و همچنين فناوری های نوین است و همچنين این مهّم نیازمند همفکری، عزم جدی و همچنين بسیج همه امکانات است که امیدوارم به همت تو عزیزان فراهم آید.

نشست روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری با موضوع «هم‌اندیشی دانشگاه و همچنين حکومت در شرایط تحریم» با حضور دکتر اسحاق جهانگیری دست يار اول رئیس جمهور، وزیران علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، کشور، کار و همچنين رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و همچنين تجارت برگزار می مي شود.

همچنین در این نشست رؤسای دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات آموزشی، پژوهش و همچنين فناوری، رؤسای مراکز آموزش عالی غیردولتی پهناور و بزرگ کشور، رؤسای مؤسسات آموزشی و همچنين پژوهشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، اعضای اصلی اتاق بازرگانی ایران، معاونان پژوهش و همچنين فناوری دانشگاه‌های پهناور و بزرگ، رؤسای کمیسیون‌های آموزش و همچنين تحقیقات، فرهنگی، صنایع و همچنين معادن، اقتصادی و همچنين اجتماعی مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، تعدادی از رؤسای انجمن‌های علمی مرتبط با موضوع نشست و همچنين تعدادی از صاحبان صنایع پهناور و بزرگ کشور نیز حضور دارند.

وزیر علوم در بدو وارد شدن به دانشگاه الزهرا (س) با حضور دریادمان شهدای گمنام این دانشگاه، با خواندن و قرائت فاتحه و همچنين اهدای شاخه های گل بر مقام شامخ این بزرگواران ادای احترام کرد.

ر. ب ۴۵/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

حکومت بیش از هر زمان دیگر به نقش دانشگاه‌ها در عبور از بحران‌ها و همچنين گردنه‌های سخت باور دارد در تاریخ ۱۷ April 1398 | 11:16 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *