دکتر جهانگیری مطرح کرد: سطح بالای اعتماد عمومی شهروندان و مردم شهر به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری/ شهروندان و مردم شهر دانشگاه را باور دارند – شریف

دکتر جهانگیری مطرح کرد: سطح بالای اعتماد عمومی شهروندان و مردم شهر به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری/ شهروندان و مردم شهر دانشگاه را باور دارند – شریف

به نقل از شریف: دکتر جهانگیری مطرح کرد: سطح بالای اعتماد عمومی شهروندان و مردم شهر به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری/ شهروندان و مردم شهر دانشگاه را باور دارند

دکتر اسحاق جهانگیری دست يار اول رئیس جمهور با اشاره به سطح بالای اعتماد عمومی شهروندان و مردم شهر به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری تاکید کرد:
در موضوع سیلاب اخیر در کشور این بحث پیش آمده که نقل از را به کدام نهاد غیردولتی بدهیم که شهروندان و مردم شهر باور کنند و همچنين رئیس جمهور تصمیم گرفت این مسئولیت را به دانشگاه‌ها واگذار کند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در نشست روسای دانشگاه ها و همچنين موسسات پژوهشی و همچنين فناوری که با موضوع هم اندیشی دانشگاه و همچنين حکومت در شرایط تحریم در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، با تاکید بر اینکه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی تعامل و همچنين گفتگو و همچنين در عین حال دفاع قاطعانه از حقوق ملت ایران است، گفت: کشور‌های طرف قرارداد در برجام از فرصت ۶۰ روزه تا شروع گام سوم کاهش تعهدات از سوی ایران بهره بري و استفاده کنند نه اینکه مانند دو گام قبل بعد از اتمام زمان تعیین شده، فرصت مجدد بخواهند.

وی با اشاره به خروج یک جانبه آمریکا از برجام و همچنين وضع تحریم ها علیه ایران اظهار داشت: آمریکایی ها اجازه ندادند که ملت ایران از دستاوردهای برجام بهره مند شوند و همچنين بعد از خروج از برجام تحریم های سنگینی را علیه ایران وضع کردند.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه تحریم های اعمال شده علیه کشورمان در سالهای ۹۰ و همچنين ۹۱ تفاوت فاحشی با تحریم های جاری دارد، افزود: آمریکایی ها در تحریم های جدید تمام اقتدار و قدرت و همچنين قدرت خود را بکار گرفته و همچنين با حضور و همچنين پیگیری در کشورهای منطقه و همچنين کشورهای اروپایی به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی واقعی علیه ملت ایران به راه انداخته اند. وی ادامه داد: یکی از اهداف اصلی آمریکایی ها در تحریم ها اعمال فشار بر شهروندان و مردم شهر و همچنين ایجاد تنگنای اقتصادی در کشور است تا از این طریق شهروندان و مردم شهر را علیه نظام بشورانند و همچنين منجر به فروپاشی نظام و همچنين یا حداقل فروپاشی اقتصاد کشور مي شود.

دست يار اول رییس جمهور افزود: آمریکایی ها همزمان با جنگ اقتصادی، جنگی روانی نیز علیه ملت ایران آغاز کردند که متاسفانه شاید در این قسمت و بخش تا حدی فضا را از دست دادیم ولي بايد توجه داشت خوشبختانه به فضل الهی امروز هم در قسمت و بخش اقتصادی و همچنين هم در قسمت و بخش روانی وضعیت کشور تثبیت شده و همچنين شرایط برای مقابله با تحریم ها مهیا است.

وی ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است ولي بايد توجه داشت طرف مقابل که پنج کشور پهناور و بزرگ خواهند بود کمترین قدمی در راستای اجرای تعهدات برجام برنداشته اند و همچنين طبیعی است که ایران در مقطعی از خود عکس العمل نشان دهد چرا که هم دوره ای دارد.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام مطابق مواد ۲۶ و همچنين ۳۶ برجام است، اظهار داشت: ایران می تواند برخی تعهدات نظیر افزایش ذخایر اورانیوم را غنی شده در کشور بیش از ۳۰۰ کیلوگرم و همچنين قسمت و بخش غنی سازی اورانیوم نیز از ۳.۶۷ افزایش دهد ولي بايد توجه داشت همواره تاکید کرده ایم که کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام درصورت پایبندی طرف مقابل به تعهدات، قابل بازگشت است.

دست يار اول رییس جمهور اضافه کرد: اخیراً در مذاکراتی که برخی روسای جمهور کشورهای طرف قرارداد برجام با رییس جمهور انجام داده اند از ایران درخواست کرده اند تا پیش از شروع گام دوم کاهش تعهدات، یک هفته فرصت به آنان داده مي شود و همچنين این در حالی است که در ۱۴ ماه قبل هیچ اقدام عملی انجام نداده اند و همچنين حالا یک هفته فرصت می خواهند.

وی در ادامه با اشاره به شرایط حساس منطقه و همچنين نیز همدستی عربستان و همچنين رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران، گفت: از نخبگان و همچنين صاحبنظران کشور انتظار می رود مسائل منطقه را با دقت رصد کنند و همچنين هشدارهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را به موقع اعلام نمایند.

دکتر جهانگیری افزود: در شرایط خطیر پیش رو به صورت توأمان هم با محدودیت و همچنين هم با فرصت هایی روبرو هستیم که این محدودیت ها و همچنين فرصت ها تاثیرجدی و همچنين تعیین کننده ای بر همه نهادهای کشور و همچنين بخصوص دانشگاه ها دارد و همچنين نقش و همچنين عملکرد آنها تحت تأثیر این شرایط قرار خواهد گرفت.

دست يار اول رییس جمهور ادامه داد: در شرایط جدید پیش رو هیچ منظومه ای صاحب نظرتر و همچنين متخصص تر از جمع دانشگاهیان وجود ندارد و همچنين هیچکس برای ارائه راهکارهایی در جهت برون رفت کشور از شرایط پیش رو ذیصلاح تر از دانشگاهیان نیست چرا که آنها هم از بیماریهای مزمن قبل آگاهی دارند و همچنين هم ظرفیت ها و همچنين تنگناهای کشور را به خوبی می شناسند.

وی با بیان اینکه تجربه تاریخی در ادوار قبل نشان می دهد که حل مسائل سیاسی، اجتماعی و همچنين اقتصادی با اعتماد به دانشگاه ها قابل انجام است، گفت: البته باید این را در نظر داشته باشیم که ضرورت ها، تنگناها و همچنين اولویت های دانشگاه ها در واقع ضرورت ها، تنگناها و همچنين اولویت های ملی و همچنين مرتبط به کل کشور و همچنين حکومت است و همچنين نباید این مسائل را مختص به نهاد دانشگاه در نظر بگیریم چرا که آینده کشور در دانشگاه ها رقم می خورد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه عقل نقاد جامعه و همچنين نهاد زنده و همچنين پویایی است که پیوند عمیقی با جامعه دارد، گفت: دانشگاه نهادی نیست که نتوان به آن هم نزدیک شد و همچنين آن هم را نقد کرد. دانشگاه یک فرمانبر سیاست نیست که بتوان هر دستوری را به آن هم تحمیل کرد بلکه یک نهاد علمی است که مسائل را با اندیشه و همچنين فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن مورد بررسی قرار داده و همچنين برای حل معظلات و مسائل و مشکلات راهکار ارائه می دهد.

دست يار اول رییس جمهور اضافه کرد: برای اینکه دانشگاه بتواند عقل نقاد جامعه باشد نیازمند استقلال علمی، آزادی های آکادمیک، التزام اجتماعی و همچنين حاکمیت اصول و همچنين هنجارهای اخلاق علمی است و همچنين در درون دانشگاه نیز باید از استقلال علمی دانشگاه ها حفاظت و همچنين حراست مي شود و همچنين این مسئولیتی است که بر دوش روسای دانشگاه ها قرار دارد.

وی افزود: در راستای حفاظت و همچنين حراست از آزادی های آکادمیک و همچنين اصول و همچنين هنجارهای اخلاق علمی در دانشگاه ها، اخیراً آیین نامه ای در حکومت برای شناسایی و همچنين برخورد با تقلب در پایان نامه ها و همچنين کارهای علمی و همچنين تحقیقاتی تصویب شده که البته این آیین نامه تکمله ای دارد که در کمیسیون علمی حکومت با پیگیری های وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری تصویب خواهد شد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه دانشگاه ها می توانند در زمینه خلاقیت و همچنين نوآوری که نیاز جدی امروز کشور است، گام های اساسی بردارند، اظهار داشت: ایفای این نقش از سوی دانشگاه ها مستلزم شجاعت و همچنين مسئولیت پذیری روسای دانشگاه ها است تا بتوانند این مسئولیت مهم و همچنين کلیدی را ایفا نمایند.

دست يار اول رییس جمهور افزود: البته برای تحقق این امر، حمایت حکومت و همچنين همه نهادهای حاکمیتی نیز مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است و همچنين باید نسبت به دانشگاه حسن ظن وجود داشته باشد و همچنين حقوق و همچنين جایگاه دانشگاه به رسمیت شناخته مي شود چرا که امنیتی و همچنين سلیقه ای کردن دانشگاه ها باعث منفعل شدن و همچنين ناکارآمدی دانشگاه ها خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری چند جلسه با روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور در خصوص حل مسائل کشور خاطرنشان کرد: این دانشگاه ها در همین راستا کارگروه هایی را تشکیل داده اند و همچنين نظرات و همچنين راهکارهایی را به حکومت ارائه کردند که این نظرات دستور کار برخی کمیسیون های حکومت شده است که امیدوارم این گونه تشکل های غیررسمی به سایر دانشگاه ها نیز تسری پیدا کند.

دکتر جهانگیری با اشاره به وقوع سیلاب و همچنين تخریب های ناشی از آن هم در ابتدای سال شمسي جاری، گفت: در جریان این اتفاقات یکبار دیگر حضور یکپارچه و همچنين ملت بودن شهروندان و مردم شهر ایران به نمایش گذاشته شد و همچنين به پیشنهاد رییس جمهور دانشگاه به دلیل برخورداری از سرمایه علمی و همچنين سرمایه اجتماعی به عنوان نهادی تعیین شد تا در خصوص سیلاب و همچنين حضور شهروندان و مردم شهر نقل از دقیقی تهیه و همچنين ارائه دهد.

دست يار اول رییس جمهور با تاکید بر نقش دانشگاه ها در توسعه علمی کشور، افزود: دانشگاه ها پیش نیاز و همچنين زمینه ساز توسعه پایدار کشور خواهند بود ولي بايد توجه داشت نقش دانشگاه محدود به توسعه علمی نیست بلکه در همه زمینه های عام توسعه نقش دارد و همچنين می تواند سرمشق و همچنين پیشران باشد.

وی افزود: باید کاری کنیم که مشارکت عمومی در همه زمینه ها شکل گیرد و همچنين پیش نیاز این امر مهم این است که دانشگاه ها در همه مسائل کشور مشارکت داشته باشند و همچنين تنها و فقط نظاره گر نباشند و همچنين دانشجویان نیز دچار یأس نسبت به آینده نشوند.

دکتر جهانگیری یکی از مهمترین رسالت ها در مقطع فعلی را افق گشایی نسبت به آینده برشمرد و همچنين خاطر نشان کرد: در صورتي که بی تفاوتی، ناامیدی و همچنين یأس در جامعه ایجاد مي شود و همچنين شهروندان و مردم شهر سرنوشت خود را از نظام جدا بدانند این موضوعی خطرناک است و همچنين در صورتي که این اتفاق در درون دانشگاه ها رخ دهد خطرناک‌تر و همچنين مخرب‌تر خواهد بود.

دست يار اول رییس جمهور گفت: لازمه تحرک در توسعه ملی و همچنين توسعه علمی کشور بالا بردن حس تعلق، همبستگی، اعتماد و همچنين مشارکت نخبگان جامعه در همه قسمت و بخش ها و همچنين زمینه ها است.

وی در ادامه به نقش آفرینی دانشگاه ها در شرایط پیش روی کشور و همچنين اجرای راهبرد انتخاب شده در این مقطع اشاره کرد و همچنين گفت: مقام معظم رهبری مواکداً در سخنرانی های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنين بخصوص در سخنرانی سالگرد ارتحال امام و پيشوا خمینی (ره) تاکید کردند که راهبرد امروز جمهوری اسلامی ایران مقاومت است و همچنين به نظر می رسد که برای اجرای این راهبرد راهی جز بالا بردن تاب آوری سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و همچنين مدیریتی کشور نداریم چرا که یکی از اهداف آمریکایی ها فشار بر طبقات متنوع و گوناگون و مختلف جامعه و همچنين ایجاد نارضایتی در آنها بوده است.

دکتر جهانگیری با اشاره به شرایط دشوار زندگی شهروندان و مردم شهر گفت: معیشت قسمت و بخش وسیعی از شهروندان و مردم شهر کشور امروز به سختی می گذرد و همچنين حتماً یکی از مولفه ها در تاب آوری اقتصادی این است که چه کنیم تا شهروندان و مردم شهر بتوانند این شرایط را تحمل کنند که در این زمینه نقش دانشگاه ها و همچنين راهکارهایی که به حکومت پیشنهاد می کنند بسیار تأثیر گذار و همچنين مهم است.

دست يار اول رییس جمهور در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تدوین بودجه سال شمسي ۹۸ کل کشور از سوی حکومت و همچنين تذکر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بودجه باید به گونه ای باشد که شرایط تحریم از آن هم استنباط مي شود، گفت: بعد از تاکید ایشان، بودجه مورد بازنگری قرار گرفت و همچنين به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و همچنين این رقمی بود که نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه آن هم را به عنوان رقمی اعلام کرد که دیگر نباید کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: بعد از این بازنگری توسط حکومت، مجلس شورای اسلامی بودجه را به ۴۴۷ هزار میلیارد تومان افزایش داد و همچنين بعد از آن هم مقام معظم رهبری تکلیف دیگری را بر عهده حکومت قرار دادند تا بودجه با حداقل اتکاء به درآمدهای نفتی اصلاح مي شود که بعد از این بازنگری بودجه به عدد ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافت که در شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه به تصویب رسید و همچنين مقام معظم رهبری نیز آن هم را تایید کردند.

دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: در حال حاضر برای اداره کشور دو راهکار پیش رو داریم که یکی خلق منابع جدید بدون اتکاء به منابع نفتی و همچنين دیگری صرفه جویی در هزینه ها است.

دست يار اول رییس جمهور با یادآوری اینکه ایران کشوری ثروتمند است که از ذخایر و همچنين منابع عظیم نفت و همچنين گاز برخوردار است، تصریح کرد: دخل و درآمد سالانه ما از قسمت و بخش نفت حدود ۱۵۰ میلیارد دلار در سال شمسي بوده است و همچنين هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند می تواند برای دو سه سال شمسي آینده نفت ایران را پیش خرید کند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه جذاب و جالب و خوب کاهش هزینه ها و همچنين صرفه جویی باید در همه قسمت و بخش های کشور در دستور کار قرار گیرد گفت: نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه برنامه جذاب و جالب و خوب اصلاح ساختاری اقتصادی بودجه کشور را بر روی سایت اطلاع رسانی خود قرار داده که از دانشگاه ها و همچنين صاحب نظران کشور تقاضا داریم این برنامه جذاب و جالب و خوب را مطالعه و همچنين در خصوص آن هم اظهار نظر کنند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه باید در قسمت و بخش تاب آوری سیاسی و همچنين اجتماعی به حد قابل قبولی از اعتماد و همچنين امید دست پیدا کنیم گفت: نباید به مسائل داخلی بی توجه باشیم و همچنين همه کسانی که به ایران علاقمند خواهند بود باید امکان حضور در میدان کار و همچنين فعالیت پیدا کنند همانطور که مقام معظم رهبری در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال شمسي ۹۲ نیز اعلام کردند که در صورتي که نظام را هم قبول ندارید بخاطر ایران پای صندوق های رأی حاضر شوید.

دست يار اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت هم افزایی قوای سه گانه و همچنين افزایش تاب آوری مدیرتی، افزود: تاب آوری مدیریتی یعنی بتوانیم به موقع تصمیم گیری کنیم و همچنين همه شهروندان احساس کنند که نظام می تواند ایران را از این شرایط عبور دهد.

وی افزود: باید به گونه ای برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کنیم که در شرایط تحریم که کشور با مشکلاتی روبروست، روند توسعه علمی کشور دچار وقفه نشود و همچنين این رسالتی مهم بر دوش دانشگاه های کشور است که در روند توسعه علمی کشور توقف بوجود نیاید.

دکتر جهانگیری ادامه داد: ما باید از سرمایه های علمی، اساتید و همچنين محققان کشور حراست و همچنين حفاظت کنیم و همچنين وضعیت معیشتی آنها را مورد توجه قرار دهیم تا این سرمایه ها در معرض بی آیندگی و همچنين خروج از کشور قرار نگیرند.

دست يار اول رییس جمهور ضرورت ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت را مورد تاکید قرار داد و همچنين با اشاره به تجربه موفق وزارت نفت در بهره بري و استفاده از توانمندی دانشگاه ها در پیشبرد برنامه جذاب و جالب و خوب های صنعت نفت کشور گفت: امروز که گفته می مي شود ۱۴۰ هزار دستگاه خودرو به خاطر نبود برخی قطعات در پارکینگ های خودرو سازان متوقف شده اند، مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است دانشگاه ها به میدان بیایند و همچنين نیاز صنعت و همچنين تولید کشور را مرتفع کنند.

وی خاطرنشان کرد: دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، مجموعه وزارت علوم و همچنين روسای دانشگاه ها، خوب پای کار ایستاده‌اند و همچنين شرایط امروز کشور را به خوبی درک کرده اند.

دکتر جهانگیری مطرح کرد: سطح بالای اعتماد عمومی شهروندان و مردم شهر به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری/ شهروندان و مردم شهر دانشگاه را باور دارند در تاریخ ۱۷ April 1398 | 2:18 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *