رئیس دانشگاه صنعتی شریف: راهکارهای خنثی کردن تاثيرات و همچنين اثرات تحریم‌ها طی نامه‌ای به جهانگیری و همچنين لاریجانی اعلام شد – شریف

رئیس دانشگاه صنعتی شریف: راهکارهای خنثی کردن تاثيرات و همچنين اثرات تحریم‌ها طی نامه‌ای به جهانگیری و همچنين لاریجانی اعلام شد – شریف

به نقل از شریف: رئیس دانشگاه صنعتی شریف: راهکارهای خنثی کردن تاثيرات و همچنين اثرات تحریم‌ها طی نامه‌ای به جهانگیری و همچنين لاریجانی اعلام شد

رئیس دانشگاه صنعتی شریف در مورد هم‌اندیشی حکومت و همچنين دانشگاه‌ها برای عبور از تحریم‌ها گفت: راهکارهای خنثی کردن و همچنين کم‌اثرکردن تاثيرات و همچنين اثرات تحریم‌ها را طی نامه‌ای به جهانگیری و همچنين لاریجانی اعلام کردیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایلنا، دکتر محمود فتوحی فیروزآباد با اشاره به هم‌اندیشی حکومت و همچنين دانشگاه‌ها برای عبور از تحریم‌ها و همچنين به نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در حل معظلات و مسائل و مشکلات کشور اشاره کرد و همچنين گفت: یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه‌ها اثربخشی اجتماعی و همچنين حل مسائل کشور است، صرف‌نظر از هرگونه شرایطی که کشور داشته باشد، دانشگاه باید رسالت خودش را در این حوزه انجام دهد؛ یعنی بتواند در اجتماع اثربخشی داشته باشد.

وی ادامه داد: این اثربخشی به دو شکل ممکن است؛ اول تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف در کشور است که توسط دانشگاه‌های فنی مهندسی با تربیت راهبران صنعتی کشور و همچنين یا دانشگاه‌های حوزه علوم انسانی، پزشکی و همچنين دیگر تيم‌ها صورت می‌گیرد. بسیاری از پیشرفت‌هایی که در حال حاضر در کشور شاهد آن هم هستیم، حاصل تلاش فارغ‌التحصیلان و همچنين خروجی دانشگاه‌ها است که توانستند، این نقش آفرینی را در کشور داشته باشند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف توضیح داد: راه دیگر اثربخشی از طریق پروژه‌هایی صورت می‌گیرد که به دانشگاه‌ها معرفی می‌مي شود. در این میان ایده‌های جدید و همچنين نوعی هم مطرح می‌مي شود که باید تبدیل به محصول مي شود. دانشگاه می‌تواند قراردادهایی را هم با صنعت جهت حل مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات داشته باشد، زیرا ایده‌های جدید برای بهبود صنایع کشور دارند.

دکتر فتوحی با اشاره به شرایط حساسی که کشور در آن هم قرار دارد، گفت: شرایطی که در حال حاضر کشور با آن هم مواجه شده یک شرایط خاص است به هر حال تحریم‌های ظالمانه اقتصادی از طرف حکومت آمریکا وجود دارد که قاعدتاً بنیان‌های اقتصادی و همچنين صنعتی کشور را هدف قرار داده است.

 

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه بسیاری از صنایع کشور در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف برای تأمین تجهیزات، قطعات و همچنين مواد اولیه‌شان و همچنين حتی داشتن تجهیزات فنی و همچنين نرم‌افزار به منابع خارجی متکی خواهند بود طبیعی است که این تحریم‌ها می تواند تنگناهای قابل توجهی را در صنایع و همچنين بنگاه‌های اقتصادی کشور ایجاد کند و همچنين به یک نحوی هزینه عملیات اقتصادی را در کشور بالا ببرد. اینجاست که نقش دانشگاه‌ها پررنگ می‌مي شود و همچنين دانشگاه‌ها باید برای خنثی کردن یا حتی کم‌اثرتر کردن این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها راهکارهای خلاقانه‌ای که مبتنی بر دانش است، داشته باشند تا معظلات و مسائل و مشکلات تولید داخلی حل مي شود.

دکتر فتوحی، دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان یک دانشگاه پیشرو در حوزه صنعتی کشور دانست و همچنين گفت: دانشگاه صنعتی شریف همواره تلاش کرده در راستای کمک به کشور این وظیفه مهم را انجام دهد. یکی از اقداماتی که برای این امر انجام داده‌ایم، این بوده که طرحی با عنوان “پویش دانش بنیان حمایت از صنعت داخلی در مقابله با تاثيرات و همچنين اثرات تحریم ” آمده کردیم و همچنين نامه‌ای را خدمت دکتر جهانگیری دست يار اول رئیس‌جمهور و همچنين همچنین دکتر لاریجانی ریاست مجلس فرستادیم.

وی افزود: طی این نامه ما اعلام کردیم که دانشگاه صنعتی شریف آماده است تا در شرایط حساسی که کشور با آن هم رو به رو شده و همچنين در سال شمسي رونق تولید بتواند این تهدیدها را به حداقل برساند و همچنين از طرفی بتواند در توسعه اثربخشی که دانشگاه‌ها می‌توانند در گسترش کسب و همچنين کار کشور ایجاد کنند، کمک کند.

دکتر فتوحی در ادامه بیان کرد: دانشگاه صنعتی شریف تجربه‌های زیادی را در پروژه‌های کلان کشور شامل در صنایع مخابرات، فناوری اطلاعات، صنایع نیروگاهی، آب و همچنين فاضلاب، صنایع ریلی و همچنين خودرو، نفت و همچنين پتروشیمی و همچنين همچنین در حوزه مدیرت و همچنين اقتصاد و همچنين… دارد. ما هم اطمینان داریم که در صورتي که صنعت کشور به دانشگاه‌ها تکیه کنند، امکان برداشتن گام‌های بزرگی در جهت توسعه صنعت کشور و همچنين کاهش وابستگی کشور به واردات و همچنين رفع نیازهای کشور بر مبنای تولیدات داخلی امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اهداف طرح پویش دانش‌بنیان حمایت از صنعت داخلی در مقابله با تاثيرات و همچنين اثرات تحریم‌ها گفت: شامل اهدافی که برای این طرح در نظر گرفتیم کمک به واحدهای فنی، صنعتی، بنگاه‌های خدماتی و همچنين اقتصادی کشور است که بتوانند تدوین دانش فنی مورد نیاز را برای ساخت و همچنين تأمین تجهیزاتشان داشته باشند و همچنين به رفع گلوگاه‌های تولیدی واحدهای صنعتی کمک کنند.

 

رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: همچنین به آنها راهکارهای فنی، مالی، حقوقی، مدیریتی و همچنين آموزش‌های دانش بنیان مورد نیاز را ارائه می‌دهیم. در نامه‌ای که به دکتر جهانگیری فرستادیم راهکارهایی را هم ارائه کردیم به عنوان مثال اول اینکه ما بتوانیم سامانه‌ای ایجاد کنیم که این سامانه بتواند ثبت معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين نیازهای واحد‌های صنعتی و همچنين اقتصادی کشور را در خود داشته باشد، بطوریکه هر صنعتی بتواند نیاز یا مشکل خودش را در آن هم سامانه ثبت کند تا به آن هم رسیدگی کند.

وی تاکید کرد: برای انجام این کار باید بتوانیم نظامی را ایجاد کنیم که سرويس ها و خدمات مشاوره‌ای و همچنين راه‌حل برای واحدهای صنعتی که دچار تنگناهای ناشی از تحریم‌ها شده‌اند، ایجاد کند. همچنین از طریق آن هم تیم‌های تخصصی را به واحدهای صنعتی اعزام و همچنين دانشجویان و همچنين اعضای هیأت علمی را به شرکت در این پویش تشویق و همچنين ترغیب کنیم. همچنین بتوانیم یک همکاری استراتژیک و همچنين تشکیل یک زنجیره تأمین برای حل مسائل صنعتی کشور داشته باشیم. امیدواریم این طرح یک قدم مثبت در جهت کم‌اثرکردن تحریم ها باشد.

دکتر فتوحی در مورد بهره بري و استفاده از ظرفیت نخبگان کشور در حل معظلات و مسائل و مشکلات کنونی گفت: همین طرحی که توضیح دادم توسط اساتید و همچنين دانشجویان صورت خواهد گرفت و همچنين اتفاقاً دانشگاه صنعتی شریف دانشگاهی است که تجمع نخبگان کشوری اعم از استاد و همچنين دانشجو در این دانشگاه وجود دارد. در صورتي که بتوانیم به یک نحوی اعتماد صنعت نسبت به دانشگاه را جلب کنیم قاعدتاً این نیروها و همچنين نخبگانی که تو گفتید جذب خواهند شد و همچنين اثرگذاری خوبی خواهند داشت.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پایان تاکید کرد: من فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنم در صورتي که مجلس شواری اسلامی و همچنين حکومت در راستای طرح پویش با ما همکاری کند به صورت مستقیم و همچنين غیرمستقیم از پتانسیل نخبگان بهره بري و استفاده کامل خواهد شد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف: راهکارهای خنثی کردن تاثيرات و همچنين اثرات تحریم‌ها طی نامه‌ای به جهانگیری و همچنين لاریجانی اعلام شد در تاریخ ۱۵ April 1398 | 9:54 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *