رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: نقش مؤثر دانشگاه‌ها برای برون رفت از بحران‌های ناشی از تحریم – شریف

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: نقش مؤثر دانشگاه‌ها برای برون رفت از بحران‌های ناشی از تحریم – شریف

به نقل از شریف: رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: نقش مؤثر دانشگاه‌ها برای برون رفت از بحران‌های ناشی از تحریم

دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بر نقش مؤثر دانشگاه‌ها در برون رفت از بحران‌های ناشی از تحریم در جامعه تاکید کرد و همچنين گفت: دانشگاه‌ها علی‌رغم اینکه در وضعیت نامناسب بودجه‌ای به حیات خود ادامه می‌دهند می‌توانند با ارائه راهکارهای علمی، منطقی و همچنين مبتنی بر عقلانیت، معظلات و مسائل و مشکلات ناشی از تحریم را در کشور به حداقل برسانند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر سلیمی به اهمیت نشست اجلاس پیش روی رؤسای دانشگاه‌ها با موضوع راهکارهای مقابله با تحریم اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: به نظر می‌آید در شرایطی که کشور در یک مقطع حساس و همچنين یک دگرگونی تاریخی قرار گرفته است رویکرد دستگاه‌های اجرایی به دانشگاه و همچنين نهاد دانشگاه بسیار قابل توجه است. در چنین شرایطی حساس، ممکن است تصمیم گیران از دانشگاه‌ها رویگردان شوند و همچنين به سمت تيم‌های اجرایی ارائه دهنده راه حل‌های کوتاه و همچنين مقطعی روی بیاورند.
وی ادامه داد: عرصه مدیریتی کشور نسبت به دانشگاه‌ها یک رویکرد جدید دارد و همچنين این رویکرد درست در شرایطی است که عده‌ای در فضای مجازی و همچنين از حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف پر هیاهو به دنبال بی اعتبار کردن قسمت و بخش مهمی از فضای دانشگاه خواهند بود؛ در حالی که دانشگاه‌ها در این فضای پرهیاهو شأنیت خود را حفظ کرده و همچنين سعی می‌کنند در حل چالش‌های عمده کشور حضور فعال داشته باشند.
دکتر سلیمی در ادامه با بیان اینکه شاهد شکل گیری بلوغ عقلایی در روابط دانشگاه‌ها و همچنين دستگاه‌های اجرایی هستیم، تصریح کرد: به نظر من نشست رؤسای دانشگاه‌ها نماد پیوند و همچنين بلوغ روابط بین دانشگاه‌ها و همچنين دستگاه‌های اجرایی است. زیرا در این نشست هم مسئولین اجرایی کشور تلاش دارند مسائل خود را برای نهاد دانشگاه مطرح کنند و همچنين از آنها راه حل بگیرند و همچنين هم رؤسای دانشگاه می‌توانند مسائل خود را به مسئولین متنوع و گوناگون و مختلف اجرایی منعکس کنند. از این جهت، برگزاری این اجلاس و همچنين این تعامل در شرایط خاص تاریخی رویکردی است که در صورت تداوم می‌تواند برای جامعه تبريک و مبارک باشد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به ارتباط مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات دانشگاه‌ها و همچنين دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های دولتی نیز به تبع مشکلاتی که در دستگاه‌های حکومت به وجود می‌آید دچار مشکل می‌شوند زیرا این مراکز به صورت مستقل در تأمین نیازهای اصلی خود دچار معظلات و مسائل و مشکلات فراوان خواهند بود.
وی ادامه داد: ما در شرایطی قرار داریم که هزینه‌های رفاهی دانشجویان حدود دو تا سه برابر افزایش یافته در حالیکهبودجه رفاهی آنها عملاً کاهش یافته است. همچنین در این شرایط ساختمان‌ها و همچنين تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌ها فرسوده شده و همچنين بودجه تعمیرات این مراکز کاهش یافته است. ضمن اینکه ما در مناسبات بین‌المللی خود نیاز به ارز داریم که عدم تأمین آن هم ما را دچار مشکلاتی کرده و همچنين این معظلات و مسائل و مشکلات سطح مناسبات بین‌المللی دانشگاه‌ها را کاهش داده است. البته این معظلات و مسائل و مشکلات عام دستگاه‌های اجرایی است که با همکاری بدنه دانشگاهی و همچنين همچنین دستگاه‌های اجرایی قابل حل است.
دکتر سلیمی یادآور شد: یکی از معظلات و مسائل و مشکلات خاص دانشگاه‌ها در شرایط تحریم این است که فشار اجتماعی ممکن است باعث رشد عصبیت‌ها و همچنين یا تلاش برای بحران سازی‌ها در فضای عمومی جامعه مي شود، البته این تلاش برای بحران سازی مطمئناً به حوزه دانشگاه‌ها نیز نفوذ خواهد یافت. یعنی دانشگاه‌هایی که آرام آرام مسیر رشد علمی خود را طی می‌کنند به صورت دائمی با بحران‌هایی که منشأ آن هم خارج از دانشگاه است در فضای اجتماعی، سیاسی و همچنين … مواجه می‌شوند و همچنين این بحران‌ها بدنه و همچنين ساختار دانشگاه را با معظلات و مسائل و مشکلات متعدد مواجه می‌کند. به گونه‌ای که ما شاهد هستیم گاه این مسائل کوچک تبدیل به یک بحران می‌مي شود و همچنين دانشگاه را در ادامه مسیر با چالش مواجه می‌مي شود.
به گفته وی، وقتی که جامعه دچار بحران‌ها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی و همچنين اجتماعی متغاير و متفاوت است طبیعتاً این موضوع به فضای دانشگاه نیز منتقل خواهد شد. با این حال دانشگاه‌ها در شرایط فعلی نشان داده‌اند که به آن هم بلوغ و همچنين پختگی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري رسیده‌اند که بتوانند هم بحران‌های ادواری را کنترل کنند و همچنين این مراکز هر یک یا دو ماه ممکن است با یک فضاسازی و همچنين یا بحران تصنعی مواجه شوند ولي بايد توجه داشت بدنه دانشگاه‌ها شامل استادان، دانشجویان و همچنين دستگاه‌های اداری به بلوغ رسیده‌اند و همچنين می‌توانند خود را با این شرایط منطبق کنند و همچنين اجازه ندهند خدشه‌ای به عملکرد آنها وارد مي شود.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: امیدواریم که در اجلاس‌هایی نظیر اجلاس روز دوشنبه یک ارتباط ساختاری بین نهادهای بیرون از دانشگاه و همچنين دانشگاه به وجود بیاید که هم بتواند در مدیریت بحران‌های ادواری ساختگی برای دانشگاه‌ها کمک کند و همچنين هم به کاهش احتمال پیدایش بحران‌های جدید و همچنين یا دستیابی به یک مدل جدید برای مدیریت بحران و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات متنوع و گوناگون و مختلف در دانشگاه‌ها کمک کند.
دکتر سلیمی به انتظارات دستگاه اجرایی از دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنين گفت: دستگاه‌های اجرایی از حدود یک سال شمسي پیش یک رویکرد جدیدی به دانشگاه‌ها دارند و همچنين به نظر می‌رسد در این زمینه با نقطه عطف تاریخی مواجه هستیم زیرا دستگاه‌های اجرایی متنوع و گوناگون و مختلف در درون حکومت به این آگاهی رسیده‌اند که عقلانیت متمرکز در درون دانشگاه‌ها می‌تواند در شناخت مسائل و همچنين یافتن راه حل برون رفت از معظلات و مسائل و مشکلات کمک کند و همچنين نفس دستیابی به این آگاهی اتفاق خوبی است که می‌تواند جریان سیاست گذاری در دانشگاه‌های کشور را دگرگون کند. یعنی دانشگاه‌ها به جای اینکه تنها و فقط محل آموزش و همچنين یا تولید مقالات غیر کاربردی باشند تبدیل به دستگاه‌هایی شوند که آموزش، پژوهش و همچنين پایان‌نامه‌های خود را بر مبنای حل معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر قرار دهند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: ما فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنیم که در شرایط فعلی مشکلاتی به وجود آمده است که دانشگاه‌ها می‌توانند این معظلات و مسائل و مشکلات را به درستی تشخیص دهند و همچنين راه حل‌های آن هم را پیدا کنند. مثلاً اینکه حرکت دنیا در عرصه روابط بین‌الملل و همچنين نظام جهانی تغییر کرده و همچنين ممکن است با الگوهای ۳۰ یا ۴۰ سال شمسي پیش نتوان به مدیریت بحران‌های بین‌المللی پرداخت. لذا ما نیاز به شناخت جدید از نظام جهانی داریم و همچنين نیازمند ارائه الگوهای جدید برای مدیریت بحران‌های بین‌المللی هستیم، زیرا ممکن است کسانی که در متن بدنه اجرایی دائماً به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه خواهند بود نتوانند به این مهم دست یابند در چنین شرایطی دانشگاه‌ها می‌توانند این معضلات را در عرصه‌های متنوع و گوناگون و مختلف اعم از مسائل پولی و همچنين بانکی، آب، محیط زیست، سرمایه اجتماعی، ارائه الگوهای مدیریت و همچنين غیره رفع کنند.
دکتر سلیمی همچنین تاکید کرد: دانشگاه‌ها می‌توانند با کمک تکنولوژی یک راه حل بنیادین برای کمک به صنعت خودرو پیدا کنند تا ما از دور باطل این صنعت که خروجی آن هم بیشتر از یک جنگ قربانی می‌گیرد، خارج شویم.
وی همچنین تاکید کرد: در صورتي که نقش دانشگاه‌ها برای رفع معظلات و مسائل و مشکلات حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف، جدی گرفته مي شود و همچنين مراکز علمی به عنوان مرکز ثقل حل معظلات و مسائل و مشکلات مورد بهره بري و استفاده قرار گیرند ما می‌توانیم یک شرایط جدیدی را در رفع معظلات و مسائل و مشکلات ایجاد کنیم و همچنين مشکلاتی که به دلیل تحریم‌ها در کشور ایجاد شده با کمک دانشگاه‌ها به یک سکوی پرش و همچنين نقطه جهش برای حل مسائل بدل مي شود. به عبارت دیگر می‌توانیم تهدیدات ناشی از تحریم را به فرصت تبدیل کنیم تا یک تغییر و همچنين دگرگونی و همچنين حرکت رو به جلو داشته باشیم و همچنين بتوانیم مسائل خود را به صورت بنیادی حل کنیم.
رییس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها نشان دادند علی رغم اینکه منابع آنها به حداقل ممکن رسیده و همچنين در شرایط بحران منابع به حیات خود ادامه می‌دهند؛ در شرایطی که فضای بیرون از دانشگاه هر چند وقت یک بار با بحران جدیدی مواجه می‌مي شود تا این مراکز را بی اعتبار کند این قدرت را در خود حفظ کردند تا به معظلات و مسائل و مشکلات کشور وارد شدن کرده و همچنين برای آن هم راه حل پیدا کنند. امیدوارم همانطور که همواره عقلانیت دانشگاهی جامعه را در عبور از معظلات و مسائل و مشکلات کمک کرده این بار نیز کمک کننده باشد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: نقش مؤثر دانشگاه‌ها برای برون رفت از بحران‌های ناشی از تحریم در تاریخ ۱۶ April 1398 | 9:31 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *