قدردانی وزیرعلوم از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی – شریف

قدردانی وزیرعلوم از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی – شریف

به نقل از شریف: قدردانی وزیرعلوم از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با صدور پیامی از دستگاه‌‌های متنوع و گوناگون و مختلف به دلیل ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی پیام تشکر و همچنين قدردانی کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر منصور غلامی در این پیام آورده است: در چهل و همچنين سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، جنگل های هیرکانی ایران که یکی از ارزشمندترین میراث طبیعی بشر با گونه های گیاهی و همچنين جانوری بی مانند است به ثبت جهانی رسید. این میراث بی نظیر، جلوه ای دیگر از شکوه و همچنين عظمت غرورآفرین ایران عزیز و همچنين تاریخی است. سرزمینی که گنجینه والاترین آثار تاریخی و همچنين فرهنگی و همچنين طبیعی و همچنين میراث ملموس و همچنين ناملموس تمدن بشری است. ایران گذرگاه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين فرهنگ، هنر و همچنين اندیشه و همچنين تاریخ و همچنين علم و همچنين ادب و همچنين عرفان است. فرهیختگان و همچنين اهالی فرهنگ جهان این جایگاه بلند را به رسمیت شناخته و همچنين آن هم را گرامی می دارند.
در ادامه پیام وزیر علوم آمده است: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به عنوان بیست و همچنين چهارمین اثر تاریخی و همچنين طبیعی ایران را به ملت پهناور و بزرگ ایران اسلامی تبریک می گویم. این موفقیت مرهون تلاش ستودنی و همچنين ارزشمند مهندسين و متخصصين و همچنين مدیران پرتلاش دستگاه های متنوع و گوناگون و مختلف است. از همه این اشخاص به ویژه دست اندرکاران خدوم، نهاد میراث فرهنگی صنایع دستی و همچنين گردشگری، نهاد جنگل ها، مراتع و همچنين آبخیرداری، نهاد حفاظت محیط زیست، نمایندگی ایران در یونسکو، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مسئولان و همچنين کارشناسان استان ها نهایت سپاس و همچنين تشکر را دارم.
روز قبل، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی خبر داد.

جنگل‌های هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و همچنين عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد.

در زمان حاضر جنگل‌های هیرکانی، زیست‌بوم ۲۹۶ گونه پرنده و همچنين ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و همچنين بوته‌ای (مانند شمشاد و همچنين انجیلی) نیز در آن هم یافت می‌مي شود. چهل‌وسومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو تا ۱۰ جولای (۱۹ تیرماه) در باکو ادامه دارد.

قدردانی وزیرعلوم از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در تاریخ ۱۵ April 1398 | 1:22 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *