لزوم وارد شدن بنیاد علمی اکو به حوزه‌های اجرای پروژه‌های مشترک، انتقال فناوری، تبادل دانشمندان و همچنين دانشجویان/ ضرورت بهره‌مندی از تجارب سایر نهاد‌های منطقه‌ای و همچنين به‌کارگیری آن هم در زمینه‌های بومی – منطقه ای – شریف

لزوم وارد شدن بنیاد علمی اکو  به حوزه‌های اجرای پروژه‌های مشترک، انتقال فناوری، تبادل دانشمندان و همچنين دانشجویان/ ضرورت بهره‌مندی از تجارب سایر نهاد‌های منطقه‌ای و همچنين به‌کارگیری آن هم در زمینه‌های بومی – منطقه ای – شریف

به نقل از شریف: لزوم وارد شدن بنیاد علمی اکو به حوزه‌های اجرای پروژه‌های مشترک، انتقال فناوری، تبادل دانشمندان و همچنين دانشجویان/ ضرورت بهره‌مندی از تجارب سایر نهاد‌های منطقه‌ای و همچنين به‌کارگیری آن هم در زمینه‌های بومی – منطقه ای

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در اجلاس بنیاد علمی اکو که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، بر لزوم وارد شدن بنیاد علمی اکو به حوزه‌های اجرای پروژه‌های مشترک، انتقال فناوری، تبادل دانشمندان و همچنين دانشجویان و همچنين بهره‌مندی از تجارب سایر نهاد‌های منطقه‌ای و همچنين به‌کارگیری آن هم در زمینه‌های بومی – منطقه‌ای تأکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این اجلاس اظهار داشت: بنیاد علمی اکو نهمین سال شمسي فعالیت‌های خود را پشت سر می‌گذارد. باعث خوشوقتی است که اعلام نمایم جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عضو اکو و همچنين میزبان نهاد همکاری اقتصادی (ECO) به همراه سایر کشورها به‌خصوص جمهوری اسلامی پاکستان، همکاری تنگاتنگی با بنیاد علمی اکو داشته و همچنين در حوزه‌های گوناگون علوم و همچنين فناوری، میزبانی یا حمایت کرده است. مایلم یک‌بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران و همچنين وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری را از بنیاد علمی اکو ابراز کنم.

وی تصریح کرد: منطقه اکو با جمعیت حدود ۴۹۰ میلیون فرد يا شخص، تولید ناخالص ملی (GDP) 6.3 تریلیون دلار و همچنين منابع طبیعی قابل‌توجه، ظرفیت مناسبی برای همکاری دارد. در جهانی که بی‌ثباتی، ناامنی و همچنين عدم اطمینان ناشی از دوران گذار بر آن هم سایه افکنده، همکاری‌های منطقه‌ای به‌خصوص میان کشورهای همسایه، راه‌حلی پایدارتر و همچنين کم‌هزینه‌تر برای توسعه و همچنين پیشرفت است. همکاری در حوزه علوم، فناوری و همچنين نوآوری در جهانی که هر روز شکاف میان کشورهای توسعه‌یافته با کشورهای درحال‌توسعه و همچنين کمتر توسعه‌یافته بیشتر می‌مي شود، یکی از بهترین و همچنين پایدارترین مسیرهای حرکت منطقه‌ای است.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: دراین‌باره توجه تو را به چند نقطه در مورد همکاری‌های علمی و همچنين فناوری اکو جلب می‌کنم: اول؛ آن هم‌گونه که جمهوری اسلامی ایران در جلسات قبل هیئت‌امنا تأکید کرده، بنیاد علمی اکو و همچنين در سطحی گسترده ترمنطقه اکو، نیازمند نقشه راهی جامع برای همکاری درزمینهٔ علوم و همچنين فناوری است. اینکه علوم و همچنين فناوری منطقه در کجای جهان امروز قرار دارد؟ بایستی در کدام مسیر حرکت کند و همچنين در میان‌مدت و همچنين بلندمدت به چه جایگاهی برسد، نیازمند یک نقشه راه مشترک در بستر زمانی مناسب است. هرچند طی سال شمسي‌های قبل حوزه‌های اولویت‌دار برای همکاری‌های علمی و همچنين فناوری بنیاد علمی اکو تعیین‌شده که باید از دست‌اندرکاران آن هم قدردانی کرد.

وی افزود: نقطه دوم؛ بنیاد علمی اکو طی سال شمسي‌های قبل فعالیت‌های قابل‌توجهی انجام داده که شایسته تقدیر است. بااین‌حال، کشورهای منطقه نیازمند وارد شدن به حوزه‌های جدیدتر و همچنين جدی‌تری از همکاری‌های علمی و همچنين فناوری مشترک خواهند بود. در کنار برگزاری سمینارها، کارگاه‌های آموزشی و همچنين کنفرانس‌های بین‌المللی که فعالیت‌های مفیدی خواهند بود پیشنهاد می‌مي شود که بنیاد علمی اکو وارد حوزه‌های جدی‌تری مانند اجرای پروژه‌های مشترک، انتقال فناوری، تبادل دانشمندان و همچنين دانشجویان مي شود. بهره بري و استفاده از تجارب سایر نهاد‌های منطقه‌ای و همچنين به‌کارگیری آن هم در زمینه‌های بومی – منطقه‌ای، در این زمینه حائز اهمیت است.

دکتر غلامی بیان کرد: نقطه سوم؛ همه کشورهای منطقه ازجمله کشور ما ایران، کمابیش با معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. تحریم‌های ظالمانه و همچنين ضد حقوق بشری ایالات‌متحده آمریکا دشواری‌های موجود را بیشتر کرده است. هرچند معتقدیم که دانش، علم و همچنين فناوری تحریم کردنی نیست و همچنين ایران شرایط دشوار امروز را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت، ولی ما و همچنين منطقه اکو نیازمند برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دقیق‌تر، بر اساس ظرفیت‌ها و همچنين توانایی‌های موجود و همچنين درک مناسب از چالش‌ها و همچنين دشواری‌ها پیش رو هستیم. همکاری‌های علوم، فناوری و همچنين نوآوری در منطقه اکو، بایستی با در نظر گرفتن جنبه‌های اقتصادی و همچنين عوائد و همچنين منافع اقتصادی آن هم‌ها برای منطقه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مي شود. حال که تبادلات مالی با معظلات و مسائل و مشکلات اجرایی مواجه شده، مناسب است از ظرفیت‌های جایگزین کشورهای عضو همچون ارائه بورس، ارائه فرصت مطالعاتی و همچنين طرح‌هایی مانند اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با اساتید مشترک و همچنين … بهره‌برداری نمائیم.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با جمعیت دانشجویی ۴.۳ میلیون فرد يا شخص که حدود یک‌میلیون فرد يا شخص آن هم‌ها در تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند، بر اساس ایندکس‌های مهم ISI و همچنين Scopus ، بیشترین رشد در تولیدات علمی دنیا را طی ۱۰ سال شمسي اخیر داشته است. ایران با ۴۱ پارک علم و همچنين فناوری و همچنين ۲۹ دانشگاه بزرگی که بر اساس رتبه‌بندی تایمز جز دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته است، با تمامی ظرفیت‌های خود از بنیاد علمی اکو حمایت و همچنين پشتیبانی می‌نماید.
ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

لزوم وارد شدن بنیاد علمی اکو به حوزه‌های اجرای پروژه‌های مشترک، انتقال فناوری، تبادل دانشمندان و همچنين دانشجویان/ ضرورت بهره‌مندی از تجارب سایر نهاد‌های منطقه‌ای و همچنين به‌کارگیری آن هم در زمینه‌های بومی – منطقه ای در تاریخ ۱۸ April 1398 | 10:50 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *