لزوم پرداختن هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها به مسائل کلان آموزش عالی – شریف

لزوم پرداختن هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها به مسائل کلان آموزش عالی – شریف

به نقل از شریف: لزوم پرداختن هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها به مسائل کلان آموزش عالی

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست یک‌روزه روسای کمیسیون‌های دائمی هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی گفت: تلاش داریم در مجموعه آموزش عالی کشور، هیئت‌های امنا را در چارچوب وظایف کلان‌شان و همچنين رسیدگی به این موارد به‌پیش ببریم. موارد غیر کلان دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی را نیز می‌قدرت در سایر شوراهای دانشگاهی مورد بررسی و همچنين رسیدگی قرار داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نشست که صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور دکتر عبدالرضا باقری، قائم‌مقام وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز هیئت‌های امنا و همچنين هیئت ممیزه مرکزی، معاونان و همچنين مشاوران وزیر علوم در این وزارت خانه برگزار شد، اظهار داشت: همه اعضا و همچنين روسای کمیسیون‌های دائمی سابقه درخشانی در دانشگاه‌ها و همچنين آموزش عالی کشور دارند و همچنين حضور آنها به انتقال تجربیات ارزشمند در راستای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌های مؤثر در پیشرفت و همچنين ارتقای قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهشی کشور کمک شایانی می‌کند.
وزیر علوم افزود: شرایط ویژه کشور در زمان حاضر، نظرات و همچنين درخواست‌ها را از مجموعه علمی کشور افزایش داده و همچنين مراکز آموزش عالی با اقبال گسترده‌ای در این خصوص مواجه شده‌اند.
دکتر غلامی با بیان اینکه “این مطالبه جامعه درخصوص ارتقای آموزش عالی کشور باید به یک درخواست دوسویه تبدیل مي شود”، تصریح کرد: در این راستا مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌ها و همچنين ارائه برنامه جذاب و جالب و خوب‌های راهبردی خود تلاش بیشتری کرده، تا در جهت تحول مثبت آموزش عالی کشور، تحول و همچنين بازنگری بهینه‌ای صورت گیرد.
وی افزود: تلاش مسئولان آموزش عالی کشور در تمام دوره‌ها بر این بوده که دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی وضعیت بهتری داشته باشند و همچنين با بهترین شیوه اداره شوند و همچنين شکل‌گیری هیئت‌های امنا هم در همین راستا بوده، تا هماهنگی‌های کلان در سطح آموزش عالی کشور به وقوع بپیوندد.
دکتر غلامی با اشاره به وضعیت اداره دانشگاه‌ها در اوایل پیروزی انقلاب اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، هماهنگی‌های فراوانی در مسیر توسعه و همچنين انسجام مراکز آموزش عالی گرفته شده است. در ابتدا اکثر مراکز آموزش عالی کشور به قوانین مصوبه و همچنين اجرایی در دانشگاه تهران استناد می‌کردند ولی با ایجاد هیئت‌های امنا در دانشگاه‌ها، فضای آموزش عالی کشور از یک قوام و همچنين نظام مطلوبی برخوردار شد و همچنين انجام مسائل و همچنين تصمیم‌گیری‌ها در فضای مطابق و يکدست‌تری صورت گرفت و همچنين توانستیم در تشکیلاتی با استانداردهای مطلوب آموزش عالی به انجام مسائل بپردازیم.
وی افزود: قانون هیئت‌های امنا در مجموعه اجرایی کشور ظرفیت مناسبی است که در سایر دستگاه‌ها کمتر دیده می‌مي شود. هیئت‌های امنا هم ظرفیت‌ها و همچنين اختیارات قانونی مناسبی دارند و همچنين هم به‌کارگیری شایسته این ظرفیت‌ها در چارچوب قوانین و همچنين مقررات به ما کمک می‌کند که در فضای اجتماعی کشور مورد نقد و همچنين تهاجم‌های غیرمنصفانه قرار نگیریم.
وزیر علوم بابیان اینکه “احکام دائمی قانون برنامه جذاب و جالب و خوب‌های توسعه کشور به ما کمک کرده تا در ذیل این احکام از ظرفیت موجود هیئت‌های امنا در انجام بهینه مسائل کمک بگیریم”، گفت: البته قوانین تصويب شده و مصوب قانون درخصوص حدود اختیارات هیئت‌های امنا، اجرای موارد بسیاری از مسائل دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی ازجمله موارد استخدامی، مالی و همچنين معاملاتی را منوط به تصویب و همچنين اخذ مجوز در هیئت‌های امنا کرده، ولی شاید بتوان بررسی موارد جزئی مطروحه در دانشگاه‌ها را به شورای دانشگاه و همچنين یا هیئت‌رئیسه دانشگاه منتقل کرد تا هیئت امنا فرصت کافی داشته باشد با پرداختن و همچنين بررسی مسائل کلان آموزش عالی کشور، در راستای رشد و همچنين گسترش دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی قدم‌های مؤثرتری بردارد.
دکتر غلامی افزود: کمیسیون‌های دائمی، کار اصلی هیئت‌های امنا را انجام می‌دهند و همچنين کارهای کارشناسی در این کمیسیون‌ها صورت می‌گیرد و همچنين برون‌دادهای مصوبات این کمیسیون‌ها باید به‌خوبی تعریف شوند تا در جلسات هیئت‌های امنا کم‌ترین بحث در این خصوص صرف مي شود.
وی با اشاره به پیشرفت‌ها و همچنين تحولات اساسی در مراکز آموزش عالی جهان اظهار داشت: در شرایط فعلی به تحول جدی در حوزه علوم و همچنين تحقیقات نیاز داریم؛ در جهان نیز در قسمت و بخش آموزش و همچنين تحقیقات در چارچوب قوانین، برنامه جذاب و جالب و خوب‌های گسترده‌ای انجام می‌مي شود و همچنين ارتباط این مراکز علمی با قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف جوامع گسترش یافته است.
وزیر علوم تصریح کرد: نباید وقت را از دست بدهیم و همچنين از این تحولات به دور باشیم و همچنين در صورتي که قرار باشد در جهت رشد آموزش عالی کشور کار کنیم، حتماً باید با تحولات علمی جهان سازگار بوده و همچنين مطابق و يکدست پیش برویم.
وی بابیان اینکه در حوزه بین‌الملل ارتباطات مناسبی با مراکز آموزش عالی جهان داریم، گفت: لازمه تحول در آموزش عالی کشور، گسترش این ارتباطات علمی بین‌المللی است و همچنين هیئت‌های امنا مراکز جدی و همچنين قانونی جهت افزایش این ارتباطات و همچنين انجام تحول در آموزش عالی کشور خواهند بود.
دکتر غلامی در پایان سخنان خود با تشکر از روسا و همچنين اعضای هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها و همچنين موسسات پژوهشی و همچنين فناوری کشور گفت: اکثر روسای کمیسیون‌های دائمی هیئت‌های امنا از روسای دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌ها بوده و همچنين یا در سال شمسي‌های قبل این سمت‌ها را داشته‌اند و همچنين از تجربه کافی در اداره مسائل مراکز آموزش عالی برخوردار خواهند بود و همچنين باید توجه داشته باشند که مسائل دانشگاه‌ها حتماً باید با حفظ چارچوب قوانین و همچنين مصوبات مربوطه مورد بررسی قرار گیرند.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

لزوم پرداختن هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها به مسائل کلان آموزش عالی در تاریخ ۱۱ April 1398 | 11:51 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *