وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت خبر داد: قراردادهای صنعت و همچنين دانشگاه سه برابر شده است – شریف

وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت خبر داد: قراردادهای صنعت و همچنين دانشگاه سه برابر شده است – شریف

به نقل از شریف: وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت خبر داد: قراردادهای صنعت و همچنين دانشگاه سه برابر شده است

وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت گفت: قراردادهای امضا شده بین دانشگاه و همچنين صنعت بر اساس آمار در سال شمسي‌های ۹۲ تا ۹۶، سه برابر شده، ولي بايد توجه داشت رقم این قراردادها تنها ۹۵۲ میلیارد تومان است که عدد پایینی به نظر می رسد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رضا رحمانی امروز دوشنبه در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه‌ها با موضوع تحریم، با تاکید بر اینکه باید روی تولیدات داخلی وارد شدن جدی تر داشته باشیم، گفت: در شرایط تحریم، راهکار نجات ما رونق تولید فناوری و همچنين صادرات است که امسال در محور فناوری، چهار برنامه جذاب و جالب و خوب در وزارت صنعت اجرایی شد.

وی با بیان اینکه اقدامات وزارت صنعت، معدن و همچنين تجارت در سال شمسي رونق تولید حول هفت محور مرتبط با دانشگاه هابرنامه ریزی شده است، افزود: این هفت محور با ۳۵ برنامه جذاب و جالب و خوب سیاستی برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی شد که عبارتند از توسعه تولید و همچنين تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه معادن و همچنين صنایع معدنی، توسعه فناوری و همچنين شرکت‌های دانش بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژ به نوآوری، مدیریت بازار و همچنين ساماندهی لجستیک تجاری، بهبود فضای کسب و همچنين کار، تأمین منابع مالی و همچنين توسعه سرمایه گذاری.

وزیر صنعت، معدن، تجارت با بیان اینکه دانشگاه، فناوری و همچنين پژوهش مثل هوایی است که تنفس می‌کنیم، اظهار کرد: دانشگاه در تمام فعالیت‌ها باید خود را نشان دهد. تمام این محورها الزاماً یک ساله نیستند، ولي بايد توجه داشت شروع همه آنها از امسال است.

دکتر رحمانی با اشاره به محور نخست با عنوان توسعه تولید و همچنين تعمیق ساخت داخل، اظهار کرد: ذیل این محور ۱۰ برنامه جذاب و جالب و خوب دیده شده است و همچنين امسال بیشتر از سایر محورها آن هم را مطرح کردیم. بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری که تاکید کردند صنعت نیازها را به دانشگاه اعلام کند، ما هم نیازها را روی میز آورده‌ایم.

وی تاکید کرد: محور توسعه تولید و همچنين تعمیق ساخت داخل به حضور و همچنين نقش دانشگاهیان نیاز دارد. از قسمتهاي آخر سال شمسي قبل این حرکت با عنوان ساخت داخل شروع شد؛ معظلات و مسائل و مشکلات ساخت داخل با بهره بري و استفاده از توانمندی که شاه بیت آن هم دانشگاه است، حل می‌مي شود.

به گفته وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت، بسیاری از اهداف ترسیم شده در نظام از خودکفایی تا قطع وابستگی ارزی، اقتصاد و همچنين اشتغال از این محور تأثیر می‌پذیرند.

دکتر رحمانی با اشاره به نمایشگاه قطعه سازی که روز قبل در تبریز برگزار شد، گفت: در این نمایشگاه پارک‌های علم و همچنين فناوری هم حضور داشتند و همچنين بر اساس آماری که دریافت کردم، ۶۲ قرارداد بین پارک‌ها و همچنين صنعت منعقد شد. وی تاکید کرد: حتی در صورتي که یک قطعه باقی مانده باشد، این نهضت را ادامه می‌دهیم و همچنين از قدرت علمی دانشگاه‌ها بهره بري و استفاده می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت با اشاره به دانشگاه‌های طرف این قراردادها، اظهار کرد: پنج دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و همچنين صنعت و همچنين صنعتی اصفهان حضور فعال‌تری دارند؛ البته ظرفیت این دانشگاه‌ها بیشتر از این قراردادها است.

دکتر رحمانی تاکید کرد: همه این محورها نیاز به حضور دانش، فناوری و همچنين استارتاپ ها دارد و همچنين در وزارت خانه هم برنامه جذاب و جالب و خوب‌های سیاستی و همچنين ساختاری با نظر تمام در حال انجام است.

وی با اشاره به طرح ملی تاپ، گفت: یکی از این چهار برنامه جذاب و جالب و خوب، طرح ملی تاپ با عنوان توانمندسازی تولید و همچنين توسعه اشتغال پایدار است. در قبل بارها گفته‌ایم که ارتباط دانشگاه با صنعت راضی کننده نیست؛ صنعتگران و همچنين دانشگاهیان در قبل از این ارتباط رضایت نداشتند.

وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت با بیان اینکه امروزه بخشی از صنایع ما امکان رقابت ندارند، تاکید کرد: معظلات و مسائل و مشکلات برخی واحدهای صنعتی که زیر ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، به روز نبودن محصولات فناوری آنها است.

دکتر رحمانی وظیفه اصلی طرح ملی تاپ را ارتباط بین دانشگاه و همچنين صنعت دانست و همچنين خاطرنشان کرد: امروز مهمترین وظیفه این طرح، تبدیل ارتباط صنعت و همچنين دانشگاه به یک ارتباط ارگانیک است که ذیل آن هم برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مختلفی تدارک دیده شده است.

وی تاکید کرد: در این زمینه به یک پارادایم شیفت اساسی نیاز داریم و همچنين باید به یک فهم مشترک ببین صنعت و همچنين دانشگاه برسیم.

دکتر رحمانی افزود: امسال و همچنين سال شمسي‌های آتی حداقل یک میلیون فرد يا شخص به عرصه صنعت پای می‌گذارند که ۷۰ قسمت و بخش را دانش آموختگان تشکیل می‌دهند. بنابراین باید طرح تاپ را جدی بگیریم و همچنين فرصت‌های مطالعاتی در واحدهای صنعتی ایجاد مي شود.

وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت در ادامه با اشاره به وارد شدن استادان به قسمت و بخش صنعت، گفت: وارد شدن استادان به واحدهای صنعتی، کار نوپایی است که به مرور زمان باید فرهنگ سازی مي شود. واحدهای صنعتی هم واقف شدند که این پيشامد جديد به نفع شأن است.

دکتر رحمانی اظهار کرد: برخی پیش بینی نموده اند که رشد اقتصادی ایران منفی می‌مي شود، در حالی که به جرأت می گویم در صورتي که در تمام رشته‌های دانشگاهی، تولید داخل را افزایش دهیم رشدمان منفی نمی‌مي شود.

وزیر صنعت، معدن و همچنين تجارت خبر داد: قراردادهای صنعت و همچنين دانشگاه سه برابر شده است در تاریخ ۱۷ April 1398 | 4:44 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *