وزیر علوم در یادداشت صفحه اول روزنامه "ایران" مطرح کرد: لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های مجموعه آموزش عالی کشور در راستای کاهش فشارهای حاصل از تحریم‌ها – شریف

وزیر علوم در یادداشت صفحه اول روزنامه "ایران" مطرح کرد: لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های مجموعه آموزش عالی کشور در راستای کاهش فشارهای حاصل از تحریم‌ها – شریف

به نقل از شریف: وزیر علوم در یادداشت صفحه اول روزنامه "ایران" مطرح کرد: لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های مجموعه آموزش عالی کشور در راستای کاهش فشارهای حاصل از تحریم‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در یادداشت صفحه اول امروز (یکشنبه) روزنامه ایران باعنوان “دانشگاه در زمانه جدید” آورده است: مجموعه نظام آموزش عالی کشور تمام اهتمام و همچنين تلاش خود را به کار گرفته تا از ظرفیت‌های خود در راستای کاهش فشارها و همچنين سختی‌های حاصل از تحریم‌ها بهره بري و استفاده نماید تا به مدد اقتدار و قدرت لایزال الهی همچنان نقش‌آفرینی خود را در شرایط و همچنين زمانه جدید داشته باشد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل یادداشت دکتر منصور غلامی به شرح زیر است:

پیوسته نزد اصحاب خرد در مقام نظر و همچنين عمل این اجماع و همچنين توافق وجود داشته و همچنين دارد که در پهنه حیات و همچنين مناسبات حاکم بر جوامع جدید نهاد دانشگاه نهادی تأثیرگذار و همچنين تغییرآفرین است. چرا که دانشگاه با تولید اندیشه و همچنين معرفت در عرصه‌های مادی و همچنين فرا مادی ذخایر فرهنگی را نيرو بخشیده و همچنين مبادی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را برای تمدن‌سازی فراهم می‌سازد.

بی‌جهت نیست که توانایی و همچنين قدرتمندی جوامع را در گرو دانایی و همچنين بهره‌مندی از دانش و همچنين فناوری دانسته‌اند. در شرایط امروز جامعه ایران که شرایطی خطیر و همچنين پرتغییر است نیل به اقتدار و قدرت و همچنين توانایی بیشتر و همچنين گذر از گردنه‌های سخت بیش از هر چیز محتاج امر تعامل بین نهادی و همچنين دستگاهی است؛ امری که موجد هم‌افزایی بیشتر می‌مي شود. به این سبب امروزه برای نظام آموزش عالی کشور تعامل و همچنين پیوند مناسب آن هم با حکومت و همچنين فضای اجتماعی در معنای عام آن هم رسالتی بس مهم است. دانشگاه هم به شناخت نیازهای جامعه و همچنين فراهم‌سازی و همچنين تولید دانش؛ و همچنين تجربه و مهارت بالا معطوف به پاسخگویی به این نیازها متعهد است و همچنين نیز نسبت به ابداع آینده و همچنين ساختن فردایی که کشتی جامعه را با سرعت و همچنين تعادل مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري هدایت و همچنين راهبری نماید تعهد و همچنين مسئولیت دارد.

بی تردید در صورتي که غایت دانشگاه تولید علم برای علم باشد این دانشگاه نمی‌تواند دانشگاه اجتماعی و همچنين مؤثر باشد چرا که این دانشگاه نهادی با شهروندان و مردم شهر و همچنين برای شهروندان و مردم شهر نخواهد بود. سرزندگی و همچنين پویایی دانشگاه بستگی به این مهم دارد که نسبت به مسائل، آلام و همچنين رنج‌های محیط پیرامون خود حساس باشد و همچنين درد جامعه و همچنين زمانه خود را داشته باشد. البته نقش اجتماعی، سیاست‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آموزشی و همچنين پژوهشی دانشگاه در جهان متغیر و همچنين سیال در وضع دائمی‌گذار و همچنين تغییر قرار دارد؛ به گونه‌ای که از یک سو دانشگاه در شکل کلاسیک و همچنين قدیمی خود نمی‌تواند باقی بماند و همچنين از سوی دیگر حاکمیت و همچنين جامعه بدون اراده و همچنين عزم راسخ نسبت به رجوع به دستاوردهای حوزه دانش و همچنين فناوری امکان پویایی و همچنين بالندگی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري و همچنين مورد انتظار را نخواهند داشت. افزون بر این بروز و همچنين ظهور پرشتاب فناوری‌های نوین که خود محصول فرآیند پربار و همچنين پویای حوزه دانش و همچنين پژوهش است پیوسته ارائه‌های نوینی را رقم می‌زند که تمامی عرصه‌های حیات اجتماعی را به فعالیت و همچنين تنظیمات جديد و تو و تازه‌ای وادار می‌کند که در این مسیر موضوع اشتغال نیروی انسانی و همچنين ایفای درست نقش حرفه‌ای دانش‌آموختگان مسأله‌ای کلیدی برای فرآیند توسعه و همچنين بهره‌گیری بهینه از سرمایه‌گذاری‌های آموزشی و همچنين پژوهشی است. واقعیتی که سیاست و همچنين تمهید جديد و تو و تازه‌ای را با محوریت ارتباط دانشگاه با جامعه و همچنين صنعت ضرورت بخشیده که امروزه به‌عنوان یکی از موضوعات مهم؛ در وزارت متبوع در دست اجرا و همچنين پیگیری است. البته این مهم را نمی‌قدرت بی‌ارتباط با توسعه پایدار و همچنين مسئولیت انسانی و همچنين اجتماعی که متوجه نهاد علم و همچنين پژوهش است؛ دانست. در نتیجه دانشگاه‌ها در عصر دگرگونی‌های فراگیر و همچنين پهناور و بزرگ، مسئولیت خطیری را به دست دارند آنها هم تغییرآفرین خواهند بود و همچنين هم نسبت به رصد، فهم و همچنين وارد شدن به استدلال در باب مناسب‌ترین سیاست‌های مواجهه با آثار و همچنين پیامدهای تغییرات حاصل از فناوری‌های نوین وظیفه دارند. در ایران معاصر نیز نگاه به تغییر و همچنين تطوری که دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات پژوهشی و همچنين فناوری داشته‌اند بیانگر توجه به تعامل و همچنين همراهی دانشگاه با شرایط و همچنين مسائل زمانه خودشان دارد و همچنين چه بسا که دانشگاه‌ها پیشگام بوده و همچنين سهم قابل اعتنایی را عهده‌دار بوده‌اند. نمونه‌های آن هم را در پیروزی انقلاب اسلامی، مشارکت و همچنين نقش‌آفرینی دانشگاهیان در جنگ تحمیلی و همچنين تحولات علمی و همچنين فناوری سال شمسي‌های اخیر شاهد بوده‌ایم.

امروز نیز خیلی بیشتر از دیروز نیازمند حضور، تعامل و همچنين همکاری متقابل دانشگاه و همچنين حکومت هستیم. هر چند که دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات پژوهشی و همچنين فناوری بنا به ذخیره دانشی و همچنين نقش نخبگی‌شان توأمان در مقام ناقد و همچنين خادم ایفای نقش می‌کنند لیکن باید متوجه این واقعیت باشیم که کارویژه و همچنين مأموریت دانشگاه نسبت به سیاست و همچنين نظام اقتدار و قدرت را نه می‌قدرت به تقابل فروکاست و همچنين نه به اتحاد صرف؛ بلکه مهم تحلیل موشکافانه، نقادانه و همچنين سازنده برای نیل به تعالی و همچنين پیشرفت جامعه و همچنين کشور است و همچنين بی‌تردید این مهم از طریق تعامل و همچنين هم‌اندیشی و همچنين به رسمیت شناختن یکدیگر و همچنين فراهم‌سازی هرچه بیشتر باب گفت‌و همچنين‌گو و همچنين نزدیک‌تر ساختن افق‌های فکری و همچنين پذیرش یکدیگر ممکن می‌مي شود. چنین شرایطی مقوم داشتن دانشگاه اجتماعی است.

دانشگاهی که پاسخگویی اجتماعی دارد و همچنين آشکارا در حیات اجتماعی سهم و همچنين نقش دارد و همچنين در جامعه دیده می‌مي شود. تولیدات علمی دانشگاه اجتماعی تولیداتی نافع و همچنين معطوف به معظلات و مسائل و مشکلات جامعه در مقیاس‌های خرد، میانی و همچنين کلان خواهند بود. بدیهی است که تربیت نیروی انسانی متخصص و همچنين اخلاق‌مدار، ارتقای فرهنگی و همچنين بصیرت اجتماعی، شناخت مسائل و همچنين مشارکت در رفع و همچنين حل آنها، تقویت نگاه عالمانه و همچنين همکاری متقابل نظام‌مند و همچنين حساس بودن به مسائل پیش رو و همچنين دغدغه و همچنين مساعی نسبت به وارد شدن و همچنين ارائه سیاست و همچنين راهکارهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري می‌تواند هم موجد امید و همچنين اعتماد باشد و همچنين هم پویایی درون نظام دانشگاهی را نيرو بیشتری ببخشد.

براین مبنا با توجه به فشارهای عدیده‌ای که در ذیل تحمیل تحریم‌های متنوع و گوناگون و مختلف متوجه کشور عزیزمان نموده‌اند مجموعه نظام آموزش عالی کشور تمام اهتمام و همچنين تلاش خود را به کار گرفته تا از ظرفیت‌های خود در راستای کاهش فشارها و همچنين سختی‌های حاصل از تحریم‌ها بهره بري و استفاده نماید تا به مدد اقتدار و قدرت لایزال الهی همچنان نقش آفرینی خود را در شرایط و همچنين زمانه جدید داشته باشد. به این سبب هفدهم تیرماه فرصتی است تا رؤسای محترم دانشگاه‌ها، مراکز و همچنين مؤسسات پژوهشی و همچنين فناوری وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری طی نشستی، هم‌اندیشی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را با مقامات و همچنين کارگزاران ارشد کشور داشته باشند تا با تعاطی و همچنين تعامل فکری که خوشبختانه در سطح نسبتاً عالی آن هم امروز بین دانشگاه‌ها و همچنين حکومت وجود دارد، مسائل و همچنين موضوعات کلیدی شامل سیاست‌های مرتبط به اشتغال، ظهور فناوری‌های نوین و همچنين آثار و همچنين پیامدهای آن هم در حوزه اشتغال و همچنين نیز تحلیل و همچنين تبیین شرایط اجتماعی و همچنين فرهنگی پیش رو را مورد مداقه و همچنين واکاوی هر چه بیشتر قرار داده تا در این مسیر ان‌شاءلله شاهد دستیابی به دستاوردها و همچنين نیل به جامعه و همچنين کشوری مقتدر و همچنين با کیفیت زندگی بهتر باشیم.

ل.م ۵۴ / ع.ع ۵۷

 

 

وزیر علوم در یادداشت صفحه اول روزنامه "ایران" مطرح کرد: لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های مجموعه آموزش عالی کشور در راستای کاهش فشارهای حاصل از تحریم‌ها در تاریخ ۱۶ April 1398 | 11:44 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *