افزایش وام ضروری و همچنين شهریه دانشجویان برای سال شمسي تحصیلی جدید – شریف

افزایش وام ضروری و همچنين شهریه دانشجویان برای سال شمسي تحصیلی جدید – شریف

به نقل از شریف: افزایش وام ضروری و همچنين شهریه دانشجویان برای سال شمسي تحصیلی جدید

دکتر ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: هیئت‌امنای این صندوق برای سال شمسي تحصیلی جدید همچنين و علاوه بر افزایش ۶۰درصدی وام ضروری از ۶۰۰ هزار تومان به یک‌میلیون تومان، وام‌های شهریه را هم برای مقاطع متنوع و گوناگون و مختلف تحصیلی بین ۳۰ تا ۵۰ قسمت و بخش افزایش داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر ناصر مطیعی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به بدهی دانش‌آموختگان اظهار داشت: دانشجویان در سال شمسي‌های قبل بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی به صندوق رفاه دانشجویان داشتند و همچنين در ۱۰ سال شمسي قبل مبلغ هزار میلیارد تومان از مطالبات صندوق رفاه توسط این دانش‌آموختگان تسویه و همچنين بخشی از وام‌های دانشجویی با مبلغ هزار و همچنين ۴۰۰ میلیارد تومان از محل این مطالبات پرداخت شد.

وی با بیان اینکه این صندوق هنوز ۸۸ میلیارد تومان از دانش‌آموختگان طلب دارد، ادامه داد: امسال حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام‌های دانشجویی اعم از شهریه، دکتری، ضروری و همچنين ودیعه مسکن پیش‌بینی‌شده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به منابع این صندوق تأکید کرد: منابع صندوق رفاه ترکیبی از اعتبارات سنواتی، وصول مطالبات و همچنين کمک‌های خیرین و همچنين واقفین است که با توجه به محدودیت دو منبع اول بیشترین تأکید صندوق روی جذب بیشتر کمک‌های خیرین است.

دکتر مطیعی گفت: بودجه تصويب شده و مصوب قانون صندوق رفاه دانشجویان از مجموع درآمدهای محل وصول مطالبات صندوق به‌همچنين و علاوه بودجه اختصاص‌یافته از سوی حکومت با فرض تحقق ۱۰۰ درصدی، ۶۶۱ میلیارد تومان است.

به گفته این مسئول صندوق رفاه دانشجویان، به تا حال حدود ۲۵ قسمت و بخش بودجه صندوق با احتساب پرداخت تنخواه نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب‌وبودجه در ابتدای امسال پرداخت‌شده است.

دکتر مطیعی خاطرنشان کرد: وام‌های دانشجویی به‌طورمعمول در سنوات قبل هم هرسال افزایش پیدا نمی‌کرد؛ زيرا و به درستي که به ازای هر افزایشی منابع مالی باید برای آن هم دیده مي شود تعدادی از وام‌های دانشجویی افزایشی ندارند؛ چراکه در سال شمسي تحصیلی قبل افزایش داشتند.

وی علت افزایش وام‌های ضروری و همچنين شهریه را افزایش شهریه دانشگاه‌ها اعلام کرد و همچنين افزود: وام ضروری در موارد خاص به دانشجویان اعطا می‌مي شود و همچنين موارد پزشکی، درمانی، کمک به دانشجویان آسیب‌دیده از حوادث طبیعی مانند سیل و همچنين زلزله را شامل می‌مي شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان تأکید کرد: تمام وام‌های ویژه دکتری به دانشجویان پرداخت شده است و همچنين در صورتي که وام دکتری از سال شمسي قبل وجود دارد، با نقص در مدارک پرونده دانشجویان ارتباط دارد.

وی بابیان اینکه دانشجویان بدهکار باوجود ضامن هنوز بدهی خود را پرداخت نکرده‌اند، تأکید کرد: به استناد قانون صندوق رفاه دانشجویان و همچنين مصوبات هیئت‌امنا تأکید شده است که برای برقراری عدالت ناگزیر هستیم سازوکار حقوقی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای بازپرداخت این وام‌ها را پیش‌بینی کنیم.

دکتر مطیعی خاطرنشان کرد: برای قسمت و بخش خاصی از دانشجویان که واقعاً در پرداخت وام‌ها مشکلاتی دارند، صندوق رفاه دانشجویان تمهیداتی در نحوه تقسیط این وام‌ها پیش‌بینی کرده است و همچنين با اجازه از وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری مساعدت می‌مي شود.

وی در مورد پرداخت وام به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: هرچند دانشگاه آزاد یک دانشگاه غیردولتی محسوب می‌مي شود ولي بايد توجه داشت دانشجویان این دانشگاه از وام‌های صندوق رفاه دانشجویان بهره می‌برند و همچنين پرداخت وام شهریه به دانشجویان دانشگاه آزاد در دستور کار قرار دارد.

دکتر مطیعی به یک ناهماهنگی میان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در پرداخت وام‌های شهریه دانشجویان اشاره کرد و همچنين گفت: نهاد مرکزی دانشگاه آزاد سال شمسي قبل بعد از دریافت وام‌های شهریه صندوق رفاه دانشجویان، آن هم را بین واحدهای خود توزیع نکرد که مشکلاتی در روند آموزشی دانشجویان ایجاد کرد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده از سوی دانشجویان مشخص شد که وام آن هم‌ها از سوی صندوق رفاه پرداخت‌شده ولي بايد توجه داشت به واحدها ارائه نشده است.

دکتر مطیعی گفت: با احتساب دانشجویان خوابگاهی که از سه وعده غذا بهره بري و استفاده می‌کنند و همچنين سایر دانشجویان غیرخوابگاهی ۱۲۴ میلیون پرس غذا در سال شمسي تحصیلی جدید طبخ و همچنين توزیع می‌مي شود.

وی اظهار داشت: منابعی که صرف هزینه‌های تغذیه می‌مي شود، شامل منابع بودجه‌های سنواتی دانشگاه‌ها و همچنين مبالغی است که از دانشجویان برای ارائه غذا دریافت می‌مي شود.

دکتر مطیعی گفت: ازآنجایی‌که جامعه دانشجویی ما معمولاً از اقشار متوسط جامعه خواهند بود و همچنين شرایط فعلی کشور شرایط خاصی برای خانواده‌ها ایجاد کرده، تلاش مجموعه صندوق رفاه دانشجویان بر این است که فشار ناشی از افزایش قیمت‌ها تا جایی که امکان دارد کمتر به دانشجویان منتقل مي شود.

وی ادامه داد: قیمت اقلام غذایی بالا رفت و همچنين جمعیت هدف درخواست‌کننده غذای دانشجویی هم بین ۱۵ تا ۲۵ قسمت و بخش در دانشگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف افزایش یافته است.

دکتر مطیعی، در مورد وضعیت خوابگاه‌های متأهلی اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت خوابگاه‌های متأهلی برای یک هزار و همچنين ۵۰۰ زوج است ولي بايد توجه داشت در صورتي که قرار باشد ظرفیت این خوابگاه‌ها برای دو هزار و همچنين ۷۰۰ زوج افزایش یابد با احتساب در نظر گرفتن یک سوئیت ۴۵ متری برای هر زوج و همچنين متوسط ساخت هر سوئیت با متری سه میلیون و همچنين ۵۰۰ هزار تومان، به‌روش کلی مبلغ ۴۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشگاه‌ها خوابگاه‌های متأهلی ندارند و همچنين این دو هزار و همچنين ۷۰۰ فرد يا شخص زوج هم متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن بودند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: برخی از دانشگاه‌ها که ظرفیت خالی ندارند، در دفترچه‌های نهاد سنجش تأکید می‌کنند که امکان ارائه سرويس ها و خدمات اسکان به دانشجویان ندارند.

وی تأکید کرد: دانشگاه‌ها حداکثر تلاش را می‌کنند در محدوده ظرفیت خود هیچ دانشجویی را بدون سرپناه در ابتدای سال شمسي تحصیلی نگذارند؛ حتی در صورتي که به‌روش موقت در سالن‌های جمعی و همچنين نمازخانه اسکان دهند تا خوابگاه‌های دانشجویی آماده شوند.

دکتر مطیعی، در مورد افزایش اجاره‌بهای خوابگاه‌ها اظهار داشت: اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی افزایش می‌یابد که جزییات این افزایش قیمت به اطلاع دانشجویان می‌رسد.

وی افزود: این اجاره‌بها بین ۱۲ تا ۱۸ قسمت و بخش به‌تناسب رتبه خوابگاه‌ها افزایش خواهد یافت. درصورتی‌که این اجاره‌بها افزایش نیابد دانشگاه‌ها نمی‌توانند اقدامات ارتقاء، تجهیز و همچنين بهبود فضای خوابگاه‌ها را تکمیل کنند.

دکتر مطیعی در مورد خوابگاه‌های دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده تأکید کرد: تنظیم سند آمایش سرويس ها و خدمات رفاهی در عرضه جغرافیای ملی و همچنين دانشگاهی کشور در سه برش یا مقطع است و همچنين سند آمایش تلاش می‌کند وضعیت دقیق‌تر از سراهای دانشجویی و همچنين نیازهای آن هم‌ها برای تکمیل ظرفیت و همچنين ارتقا شاخص‌ها ارائه دهد.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴

افزایش وام ضروری و همچنين شهریه دانشجویان برای سال شمسي تحصیلی جدید در تاریخ ۲۸ May 1398 | 10:03 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *