رئیس نهاد مسائل دانشجویان تأکید کرد: معرفی ظرفیت دانشگاه‌ها در عرصه بین‌المللی؛ زمینه‌ساز جذب علاقه‌مندان به تحصیل در ایران – شریف

رئیس نهاد مسائل دانشجویان تأکید کرد: معرفی ظرفیت دانشگاه‌ها در عرصه بین‌المللی؛ زمینه‌ساز جذب علاقه‌مندان به تحصیل در ایران – شریف

به نقل از شریف: رئیس نهاد مسائل دانشجویان تأکید کرد: معرفی ظرفیت دانشگاه‌ها در عرصه بین‌المللی؛ زمینه‌ساز جذب علاقه‌مندان به تحصیل در ایران

دست يار وزیر علوم و همچنين رئیس نهاد مسائل دانشجویان، امروز در نشست رؤسای دانشگاههای متولی کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی و همچنين سفرای کشورهای هدف، که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد، گفت: باید تلاش کنیم تا در عرصه‌های بین‌المللی ظرفیت دانشگاه‌ها را معرفی کنیم و همچنين زمینه جذب علاقه مندان به تحصیل در ایران را نیز فراهم نماییم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر مجتبی صدیقی به بیان توضیحات و همچنين آماری درخصوص همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم با کشورهای خارجی پرداخت و همچنين گفت: بحث جذب دانشجویان خارجی و همچنين فرصت تحقیقاتی دانشجویان دوره دکترای دانشگاه‌های داخل ازجمله مباحثی است که در حوزه بین‌الملل با آن هم‌ها مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه روندی که در بحث جذب دانشجوی خارجی داریم، قابل‌قبول است، افزود: به نظر می‌رسد که تا پایان برنامه جذاب و جالب و خوب ششم بتوانیم به هدف ۷۵ هزار دانشجو برسیم و همچنين شاید هم افزایش داشته باشیم و همچنين در صورتي که با این شیب پیش برویم به این افزایش خواهیم رسید.
رئیس نهاد مسائل دانشجویان با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۸ هزار دانشجوی بین‌المللی به‌صورت بورسیه و همچنين شهریه پرداز و همچنين نیز پذیرفته‌شده از طریق آزمون سراسری، تحت پوشش وزارت علوم در ایران مشغول به تحصیل می‌باشند، خاطرنشان کرد: همچنين و علاوه بر این تعداد ۳هزار دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی و همچنين بیش از ۸ هزار دانشجو نیز در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل می‌باشند که جمعاً به‌روش تقریبی حدود ۳۹ هزار دانشجوی بین‌المللی در کشورمان تحصیل می‌کنند.
وی تصریح کرد: در فرصت‌های تحقیقاتی دانشجویان دکتری در سالهای اخیر روند خوبی داشته‌ایم؛ تقریباً از شش ماه دوم سال شمسي قبل با مشکل ارز و همچنين امسال هم با کمبود ارز و همچنين ریال مواجه هستیم که کار ما را دشوار کرده است. با این حال در سال شمسي ۱۳۹۷ درزمینهٔ اعزام به خارج فرصت ها افت داشتیم، گرچه جمع فرصت های تحقیقاتی خارج و همچنين داخل باهم مشابه سال شمسي ۹۶ بود.
دکتر صدیقی افزود: در سال شمسي ۱۳۹۷ دانشجویان موفق شدند از کشورهایی مثل کانادا که بیشترین اعزام را داشت برای فرصت تحقیقاتی ۶ ماهه پذیرش دریافت کنند. کشورهای دیگر مثل آمریکا، آلمان، ایتالیا و همچنين اسپانیا رتبه‌های بعدی را در تعداد دانشجویان اعزامی به فرصت های تحقیقاتی خارج داشتند. امسال نیز در ۴ ماهه نخست، ۱۶۵ اعزام خارج و همچنين ۲۲۴ فرد يا شخص هم در فرصت های داخل داشتیم.
وی افزود: در چند سال شمسي اخیر تلاش کرده‌ایم تا از بورس حکومت‌ها بهره بري و استفاده کنیم؛ کشورهایی مانند ژاپن، فرانسه، مجارستان، یونان، قبرس، روسیه، چین و همچنين اندونزی ازجمله کشورهایی خواهند بود که از بورس آن هم‌ها بهره بري و استفاده می‌کنیم وعملا به دانشگاه‌ها اعلام می‌کنیم و همچنين هم‌روی سایت وزارت علوم قرار می‌دهیم که امکان انتخاب مساوی برای همه داوطلبان فراهم مي شود که دانشجویان داوطلب بتوانند با حداقل‌هایی مانند داشتن معدل ۱۵ در مقطع کارشناسی و همچنين ۱۷ در مقطع کارشناسی ارشد و همچنين با شرط سنی و همچنين حد نصاب زبان، بهره بري و استفاده نمایند.
دکتر صدیقی به راهکارهایی درزمینهٔ بهبود وضعیت موجود اشاره کرد و همچنين گفت: درزمینهٔ جذب دانشجوی خارجی با تدوین نقشه راه در راستای بین‌المللی‌سازی و همچنين تنظیم سند راهبردی دانشگاه‌ها و همچنين با ایجاد زیرساخت سامانه‌ای مناسب جهت دسترسی و همچنين اطلاع‌رسانی به متقاضیان درخصوص چگونگی اخذ پذیرش و همچنين ثبت‌نام در دانشگاه‌ها و همچنين ایجاد دفتر سرپرستی دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌ها و همچنين تجمیع کلیه مسائل در این حوزه باید شرایطی را فراهم نماییم تا متقاضیان با مشکل کمتری مواجه شوند.
وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا در عرصه‌های بین‌المللی ظرفیت دانشگاه‌ها را معرفی کنیم و همچنين زمینه جذب علاقه مندان به تحصیل در ایران را نیز فراهم نماییم، افزود: در بحث فرصت‌های تحقیقاتی نیز بایستی ازنظر کمی در تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین کشورهای خارجی با ایران، افزایش فرصت‌های کوتاه‌مدت را لحاظ نماییم. ازنظر کیفی هم می‌توانیم از طریق انعقاد تفاهم‌نامه از طریق دانشگاه‌های مبدأ و همچنين مقصد ارتباط بین اساتید و همچنين دانشجویان دو دانشگاه را تداوم بخشیم. در این راستا، نقش رایزن های علمی و همچنين سرپرست دانشجویان در تعامل با دانشجویان ایرانی در خارج از کشور نیز از جایگاه مهمی برخورداراست.
ر.ا ۵۲/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

رئیس نهاد مسائل دانشجویان تأکید کرد: معرفی ظرفیت دانشگاه‌ها در عرصه بین‌المللی؛ زمینه‌ساز جذب علاقه‌مندان به تحصیل در ایران در تاریخ ۱۴ May 1398 | 9:16 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *