رفت‌وآمدهای علمی؛ موتور حرکت فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک بین‌المللی/ رشد علم در ایران، نشان‌دهنده اعتبار بالای فعالیت‌ اساتید در مجامع علمی است – شریف

رفت‌وآمدهای علمی؛ موتور حرکت فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک بین‌المللی/ رشد علم در ایران، نشان‌دهنده اعتبار بالای فعالیت‌ اساتید در مجامع علمی است – شریف

به نقل از شریف: رفت‌وآمدهای علمی؛ موتور حرکت فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک بین‌المللی/ رشد علم در ایران، نشان‌دهنده اعتبار بالای فعالیت‌ اساتید در مجامع علمی است

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در دیدار دکتر سعد جواد قندیل، سفیر جمهوری عراق در تهران با وی، رشد علم و همچنين فناوری در ایران را نشان‌دهنده اعتبار بالای فعالیت‌های آنان در مجامع علمی دانست و همچنين تاکید کرد: رفت‌وآمدهای علمی شناخت بین دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی را بیشتر می‌کند و همچنين موتور حرکت فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک خواهد شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این دیدار، با اشاره به ارتباطات نزدیک بین ایران و همچنين عراق، گفت: امروزه ما در تمام زمینه‌ها این نزدیکی را احساس کرده و همچنين مسائل عراق را پيشامد جديد خودمان می‌دانیم و همچنين نسبت به برقراری ارتباط در تمام حوزه‌ها ازجمله حوزه علوم و همچنين فناوری آمادگی داریم.

وی بابیان اینکه در حال حاضر دانشگاه‌های ایرانی ازنظر علمی جایگاه مطلوبی در دنیا دارند و همچنين به لحاظ تولید علم نیز پیشرفت‌های خوبی حاصل‌شده است، افزود: رشد علم در ایران، نشان‌دهنده به‌روز بودن اطلاعات اساتید و همچنين اعتبار بالای فعالیت‌های آنان در مجامع علمی است و همچنين ازنظر تربیت نیروی انسانی تحصیل‌کرده نیز، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در دنیا، به لحاظ سواد علمی از جایگاه قابل‌توجهی برخوردار خواهند بود.

وزیر علوم، همچنین به ضرورت‌های موجود در جامعه ایران و همچنين ایجاد محدودیت از سوی کشورهای استکباری اشاره کرد و همچنين گفت: در شرایط فعلی، دانشگاه‌های ما بیشتر به سمت تبدیل دانش به فناوری و همچنين بهره بري و استفاده از یافته‌های علمی برای حل معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين پیشرفت کشور حرکت نموده اند و همچنين تجربه‌های خوبی درزمینهٔ ایجاد مراکز رشد و همچنين فناوری، واحدهای علمی و همچنين شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنين استارتاپ‌های مؤثر در زمینه‌های انتقال تکنولوژی کسب شده است.

دکتر غلامی همچنین از آمادگی وزارت علوم جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی و همچنين گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی خبر داد و همچنين اظهار داشت: باعث خرسندی است که در حال حاضر میزبان تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان عراقی در کشور ایران هستیم. امیدواریم بتوانیم آموزش‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را به آن هم‌ها ارائه دهیم.

وی مبادله استاد بین دانشگاه‌های بین دو کشور را گامی مؤثر در تبادل و همچنين گسترش علم و همچنين تکنولوژی دانست و همچنين خاطرنشان کرد: رفت‌وآمدهای علمی شناخت بین دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی را بیشتر می‌کند و همچنين موتور حرکت فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک خواهد شد.

وزیر علوم با اشاره به همکاری علمی بین‌المللی در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف، تصریح کرد: همکاری‌های علمی بین‌المللی در قسمت و بخش‌های دیگر نیز می‌تواند با برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی صورت گیرد. به طوری‌که می‌قدرت پارک‌های علم و همچنين فناوری را هم در کنار دانشگاه‌ها و همچنين سایر مراکز علمی، معرفی کرد و همچنين از ظرفیت‌های علمی دو کشور برای رفع نیاز آن هم و همچنين کشورهای منطقه بهره گیریم.

دکتر غلامی تأکید کرد: دانشگاه‌های ایران برای تصمیم‌گیری درخصوص همکاری با قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف خودشان مستقلاً تصمیم می‌گیرند ولي بايد توجه داشت برای ارائه همکاری‌های مشترک و همچنين قوی، هماهنگی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري باید در وزارت علوم ایران و همچنين عراق صورت گیرد تا برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها از طرف حکومت‌ها حمایت شوند.

وی همچنین به توزیع بورسیه‌ها اشاره کرد و همچنين گفت: امیدواریم تا در این زمینه به دانشجویان عراقی توجه بیشتری کنیم و همچنين دانشجویان تحصیلات تکمیلی را نیز در بورسیه‌ها بگنجانیم.

وزیر علوم در پایان بر لزوم برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی همکاری‌ها در جهت ارتباط بیشتر و همچنين شناخت دانشگاه‌های دو کشور و همچنين رفت‌وآمد اساتید و همچنين دانشجویان تأکید کرد و همچنين اظهار داشت: امیدواریم با علایق موجود در آینده نزدیک شاهد همکاری‌های تحقیقاتی بین محققان دو کشور و همچنين حل مسائل منطقه و همچنين ارتقای علمی کشورهای اسلامی باشیم.

در ادامه، دکتر سعد جواد قندیل سفیر عراق در تهران این دیدار را فرصتی برای پیشرفت علمی دو کشور دانست و همچنين گفت: روابط بین ایران و همچنين عراق، از قبل بسیار عمیق و همچنين ریشه‌ای بوده است و همچنين اکنون نیز این ارتباط و رابطه از حد هم‌جواری فراتر رفته و همچنين شکلی برادرانه دارد.

وی با تأکید بر اهمیت کشور ایران برای عراق، افزود: در حال حاضر بیشترین میزان دانشجویان عراقی در ایران تحصیل می‌کنند که این امر مصداق روابط مؤثر بین دو کشور است.

دکتر قندیل، لازمه اجرای اهداف مشترک را هماهنگی عنوان کرد و همچنين اظهار داشت: توازن و همچنين مشارکت بین دو کشور سبب افزایش تعاملات علمی و همچنين گسترش فناوری خواهد شد. البته این امر تنها به همکاری دو وزارت خانه محدود نمی‌مي شود بلکه باید بین سفارت عراق با وزارت علوم و همچنين دانشگاه‌های ایران نیز صورت گیرد.

سفیر جمهوری عراق در تهران همچنین به بیان چهار نقطه از مسائل دانشجویان عراقی در ایران پرداخت و همچنين مطرح کرد: امروزه یکی از مسائل دانشجویان، عدم تصمیم‌گیری و همچنين توقف روند بسیاری از بورس‌های تحصیلی ارائه شده از سوی دانشگاه‌های ایران است.

دکتر قندیل افزود: پيشامد جديد دیگر مرتبط به نحوه ارتباط سفارت عراق با وزارت علوم ایران است که از طریق وزارت خارجه صورت می‌گیرد و همچنين این حلقه اضافه‌ای است که سبب تأخیر در مسائل می‌مي شود و همچنين درخواست داریم ارتباطات به‌صورت مستقیم و همچنين بدون واسطه صورت گیرد.

وی بروکراسی اداری، دریافت هزینه‌های تحصیل دانشجویان عراقی توسط دانشگاه‌ها با دلار آمریکایی را ازجمله مسائل دیگر دانشجویان نام برد و همچنين رفع آن هم‌ها را خواستار شد.

همچنین دکتر حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی و همچنين بین‌المللی از سفر به بغداد طی دو ماه آینده با در نظرگیری چند سیاست و همچنين کارگروه ازجمله فرصت مطالعاتی دانشجویان، کمیته مشترک فعالیت‌های علمی، پژوهش و همچنين توسعه فناوری ازجمله مرکز رشد، زبان و همچنين ادبیات ایران‌شناسی در دانشگاه‌های عراق و همچنين تدریس مباحث عراقی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

 

شمار زیادی از دانشجویان خارجی دانشگاه‌های ایران، عراقی خواهند بود

دکتر عبدالحمید علیزاده، مدیرکل مسائل دانشجویان غیر ایرانی نیز در این دیدار به ارائه گزارشی از تعداد دانشجویان عراقی در کشور پرداخت و همچنين گفت: امروزه شمار زیادی از دانشجویان خارجی دانشگاه‌های کشور را دانشجویان عراقی تشکیل می‌دهند و همچنين می‌قدرت گفت که این تقاضا برای تحصیل، متناسب با قابلیت‌های دانشگاه‌های کشور است.

وی از بهبود زمینه‌های تحصیل دانشجویان عراقی طی دوسال قبل خبر داد و همچنين افزود: به دلیل حذف بسیاری از منطقه ها و مناطق جغرافیایی ممنوعه و همچنين تحصیل این دانشجویان در سراسر کشور، حذف ممنوعیت بسیاری از رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان عراقی، استقرار بخشی از سرويس ها و خدمات حوزه وزارت علوم در دانشگاه‌هایی که بیشترین دانشجویان عراقی را دارند ازجمله فردوسی مشهد، ارائه کلیه سرويس ها و خدمات کنسولی به این دانشجویان به‌صورت کاملاً مستقل و همچنين ایجاد سامانه سافره برای آن هم‌ها، شرایط برای دانشجویان خارجی ازجمله عراقی‌ها بسیار مساعدتر از قبل شده است.

ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

رفت‌وآمدهای علمی؛ موتور حرکت فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک بین‌المللی/ رشد علم در ایران، نشان‌دهنده اعتبار بالای فعالیت‌ اساتید در مجامع علمی است در تاریخ ۱۵ May 1398 | 9:48 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *