سیاست وزارت علوم افزایش فرصت‌های‌ مطالعاتی دانشجویان است – شریف

سیاست وزارت علوم افزایش فرصت‌های‌ مطالعاتی دانشجویان است – شریف

به نقل از شریف: سیاست وزارت علوم افزایش فرصت‌های‌ مطالعاتی دانشجویان است

دکتر مجتبی صدیقی رئیس نهاد مسائل دانشجویان در گفت‌وگویی با “روزنامه ایران”، که امروز شنبه در صفحات نخست و همچنين ۱۴ این روزنامه به چاپ رسید، تأکید کرد: سیاست وزارت علوم افزایش فرصت‌های‌ مطالعاتی دانشجویان است

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات دانشجویی ابعاد مختلفی دارد از آسیب‌های اجتماعی دانشجویان گرفته تا معظلات و مسائل و مشکلات صنفی آنها و همچنين با پیگیری وضعیت مؤسسات اعزام دانشجو که این روزها به‌خاطر تخلفاتی که انجام داده‌اند خیلی هاشان لغو مجوز شدند. در این میان دانشجویانی هم خواهند بود که در خارج از ایران تحصیل می‌کنند و همچنين مشکل ارز دانشجویی پیدا کردند، از مهر سال شمسي قبل به تا حال دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا و همچنين مورد تأیید وزارت خانه‌های علوم و همچنين بهداشت به کشورهای دیگر سفر می‌کردند با ارائه مدارک خود این امکان را داشتند که از ارز دولتی با نرخ ۴ هزار و همچنين ۲۰۰ تومان بهره بري و استفاده کنند ولي بايد توجه داشت با قطع ارز دانشجویی حالا باید ارز را به قیمت آزاد تهیه کنند که این قیمت برای دانشجویانی که براساس نرخ کمتر از چهار هزار تومان برای ادامه‌تحصیل برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کرده بودند تقریباً کمرشکن شده است تا جایی که بسیاری از دانشجویان به کشور برگشتند. با مجتبی صدیقی رئیس نهاد مسائل دانشجویی وزارت علوم گفت‌و همچنين‌گویی انجام دادیم که می‌خوانید:

 

 

گفته می‌مي شود به‌خاطر مسائل ارزی در اعزام دانشجو به خارج کاهش پیدا کرده که این موضوع البته با واکنش بسیاری از دانشجویان مواجه شده است، سیاست تو در این قسمت و بخش چگونه است؟

به‌خاطر عدم نیاز جدی اعزام دانشجو به‌شکل دائمی متوقف شده است. حالا سیاست ما در وزارت علوم این است که فرصت‌های مطالعاتی را افزایش دهیم. سعی کردیم در این مدت دانشجویان را به‌صورت فرصت‌های مطالعاتی به دانشگاه‌های کشورهای خارجی یا دانشگاه‌های مادر داخل اعزام کنیم با این حال معظلات و مسائل و مشکلات ارزی بسیار جدی است ولي بايد توجه داشت تمام تلاشمان را کردیم که این مسیر متوقف نشود.

 

 

چه تعداد دانشجو فرصت مطالعاتی گرفتند؟

پارسال حدود هزار و همچنين ۸۰۰ دانشجو فرصت مطالعاتی داشتند که از این تعداد حدود هزار و همچنين ۴۰۰ نفرشان به خارج از کشور رفتند. امسال نیز فعلاً حدود ۸۰۰ دانشجو سهمیه فرصت مطالعاتی دارند. گرچه دلمان می‌خواست به دو هزار و همچنين ۵۰۰ دانشجو فرصت مطالعاتی بدهیم که به‌خاطر معظلات و مسائل و مشکلات ارزی با احتیاط افزایش خواهیم داد.

 

 

پس با توجه به بالا رفتن نرخ ارز، برای پرداخت ارز دانشجویی هم بسیار مشکل دارید آیا اکنون این ارز را به همه می‌دهید یا نه و همچنين دیگر اینکه آیین نامه ارز دانشجویی تغییر کرده است؟

در ۶ ماهه سال شمسي قبل از طریق بانکها ارز دانشجویی را به نرخ ۴ هزار و همچنين ۲۰۰ تومان به ۲۳ هزار دانشجو می‌دادیم. برای پرداخت ارز دانشجویی هم هیچ محدودیتی قائل نبودیم و همچنين به همه کسانی که ویزای دانشجویی داشتند و همچنين در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنين دکترا تحصیل می‌کردند ارز پرداخت می‌شد، ولي بايد توجه داشت از اول مهر سال شمسي قبل که نرخ ارز آزاد شد جمعیت دانشجویی ما هم پایین آمد و همچنين حدود ۱۰ هزار فرد يا شخص برای گرفتن ارز دانشجویی ثبت‌نام کردند علت هم این بود که ارزی که بانک می‌داد با ارز آزاد تفاوت چندانی نداشت و همچنين دیگر خانواده‌ها معطل بانک نمی‌ماندند و همچنين در بازار آزاد ارز را تهیه می‌کردند.

 

 

با این آماری که تو ارائه کردید خیلی از دانشجویان به خاطر معظلات و مسائل و مشکلات ارزی به کشور برگشتند؟

دو تيم دانشجوی ایرانی در کشورهای خارجی تحصیل می‌کنند یک تيم دانشجوی پزشکی و همچنين عده دیگر هم دانشجویان غیر پزشکی خواهند بود. با افزایش قیمت ارز تعداد قابل توجهی از دانشجویانی که در حوزه پزشکی تحصیل می‌کردند درخواست انتقال به کشور دارند، ولي بايد توجه داشت در حوزه وزارت علوم حدود ۲۰ قسمت و بخش افزایش بازگشتی داشتیم.

 

 

خبرهاي جديد متفاوتی از آسیب‌های اجتماعی مرتبط به دانشجویان به گوش می‌رسد و همچنين حتی گفته می‌مي شود اعتیاد در بین دانشجویان افزایش یافته و همچنين خبرهایی مطرح می‌مي شود که دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی درگیر آسیب شده‌اند، تو برای پیشگیری از شیوع آسیب‌های اجتماعی چه فعالیتی انجام می‌دهید؟

باید قبول کنیم تعدادی دانشجو داریم که با برخی از آسیب‌ها مواجه خواهند بود و همچنين وقتی دانشجویان وارد دانشگاه می‌شوند سعی کرده‌ایم آن هم آسیب‌ها را شناسایی کنیم. آنچه ما انجام می‌دهیم پایش سلامت دانشجو است. آن هم روز اول که دانشجو به دانشگاه برای ثبت‌نام رفت و آمد و مراجعه می‌کند کارگروهی در دانشگاه خواهند بود که دفترچه سلامت دانشجو را پر می‌کنند. در آن هم جا هم این موضوع بررسی می‌مي شود که دانشجو از ترم یک چه موقعیت بحرانی را با خودش آورده است. در پرسشنامه‌هایی که توسط دانشجویان پر شده ما شاهد موقعیت‌های پرخطر دانشجویان بودیم مثلاً دانشجو اقدام به خودکشی کرده است. ما هم این دانشجویان را رها نکرده‌ایم و همچنين با مشاوران در دانشگاه در ارتباطند.

 

 

آیا بررسی در مورد بیشترین آسیبی که دانشجویان با آن هم مواجه‌اند، انجام شده است؟

بیشترین معظلات و مسائل و مشکلات دانشجویان روان‌شناختی است. افسردگی و همچنين نگرانی از آینده بیشترین مشکل روان شناختی دانشجویان است. برخی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنند مصرف مواد اعتياد آور و مخدر بین دانشجویان شایع است ولي بايد توجه داشت این موضوع اصلاً جدی نیست.

 

 

بحث تخلفات مؤسسات اعزام دانشجو هم بسیار پررنگ شده است بسیاری از این مؤسسات پول‌های کلانی از دانشجو می‌گیرند و همچنين حتی او را به کشوری اعزام می‌کنند ولي بايد توجه داشت وقتی دانشجو به دانشگاه می‌رود جديد و تو و تازه می‌فهمد که فریب این مؤسسات را خورده است و همچنين مؤسسه با دانشگاه در ارتباط نبوده. نظارت‌های تو در این قسمت و بخش چگونه است؟

کارگروهی در مورد مؤسسات اعزام دانشجو داریم که متشکل از وزارت خانه‌های علوم، بهداشت، مسائل خارجه، دادگستری، اطلاعات و همچنين ارشاد است که با همکاری این وزارت خانه‌ها مجوز و همچنين صلاحیت مؤسسه اعزام دانشجو بررسی می‌مي شود. این کارگروه مسئول کنترل و همچنين نظارت این مؤسسات هم است. با این همه ما در وزارت علوم بارها به شهروندان و مردم شهر گفتیم اسامی مؤسسات مجاز اعزام دانشجو روی سایت وزارت علوم است و همچنين در صورتي که می‌خواهید فرزندانتان را برای ادامه تحصیل به خارج بفرستید به سایت وزارت علوم رفت و آمد و مراجعه کنید. مشکل اصلی ما هم مؤسسات غیرمجاز خواهند بود و همچنين تخلفات هم از سوی این مؤسسات نقل از می‌مي شود. بارها به خانواده‌ها هشدار دادیم که فریب مؤسسات غیرمجاز را نخورند. به شهروندان و مردم شهر گفتیم هم‌اکنون اقدام کردن برای ادامه تحصیل در خارج از کشور سخت نیست و همچنين اطلاعات همه دانشگاه‌های مجاز روی سایت ما است. ولي بايد توجه داشت باز هم خانواده‌ها مؤسسات غیرمجاز را برای اقدام به تحصیل فرزندانشان انتخاب می‌کنند. با این حال بر اساس نظارت‌هایی که داشتیم، مجوز حدود ۱۱۵ مؤسسه مجوز دار را به خاطر تخلفاتی که داشتند، لغو کردیم وهم‌اکنون ۱۲۰ مؤسسه مجاز داریم.

این‌روش که تو آمار دادید همه در حال تخلف خواهند بود!

هر تخلفی از طرف خانواده‌ها نقل از مي شود بررسی می‌کنیم در صورتي که برای ما روشن مي شود که مؤسسه‌ای تخلف می‌کند ابتدا به آنها اخطار می‌دهیم و همچنين در صورتي که به اخطار توجهی نکند مؤسسه را لغو مجوز می‌کنیم. البته در مورد آماری که ارائه داده‌ام همه مؤسسات به‌خاطر تخلف لغو مجوز نشدند برخی هایشان هم به خاطرنبود دانشجو برای اعزام دیگر علاقه‌ای به ادامه کار نداشتند. با این همه ارتباطات‌مان با نیروی انتظامی و همچنين پلیس امنیت بهتر از قبل شده است و همچنين در یک ماه قبل ۷ مؤسسه غیرمجاز و همچنين یک مؤسسه مجاز به خاطر تخلف شناسایی و همچنين پلمب شده‌اند.

خبرهای مختلفی از این مؤسسات بیرون آمده است به‌عنوان نمونه برخی از این مؤسسات تنها و فقط پرونده دانشجویان دختری را قبول می‌کردند که می‌خواستند برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر بروند ولي بايد توجه داشت متأسفانه این دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده در آن هم سوی آب‌ها با معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری مواجه شدند.

اطلاعی ندارم باز هم تأکید می‌کنم شهروندان و مردم شهر تنها و فقط به مؤسسات مجوزدار رفت و آمد و مراجعه کنند و همچنين در صورتي که تخلفی هم از مجوزدارها دیده‌اند به وزارت علوم نقل از دهند. پیگیری‌های وزارت علوم بسیار مستمر است سابق بر این ارتباطمان با پلیس مستمر نبوده است ولي بايد توجه داشت این ارتباطات به‌خاطر مسائلی که مؤسسات اعزام به وجود آوردند بسیار خوب شده است.

 

 

آیا رایزن‌های علمی نظارتی بر مؤسسات اعزام دارند؟

ما در همه کشورها رایزن علمی نداریم. در کشورهایی که خواهند بود رایزن‌ها هم نظارت کلی دارند که خروجی کار مؤسسات چگونه است و همچنين به ما نقل از می‌دهند. بنابراین هشدار می‌دهیم که تنها و فقط به مؤسسات مورد تأیید رفت و آمد و مراجعه کنند.

 

 

بیشتر داوطلبان ادامه تحصیل در خارج تمایل دارند در کدام کشورها ادامه تحصیل دهند؟

ما دوگروه داوطلب داریم یک تيم می‌توانند حمایت‌های مالی را از کشورهای غربی بگیرند و همچنين بورسیه دانشگاه‌های کشورهای دیگر شوند. البته کشورهایی که بورس می‌دهند متنوع خواهند بود و همچنين برخی از داوطلبان به این کشورها می‌روند. داوطلبانی هم خواهند بود که آزاد اقدام می‌کنند و همچنين برایشان حمایت مالی دانشگاه مهم نیست آنها زيرا و به درستي که خودشان می‌خواهند هزینه زندگی‌شان را پرداخت کنند به‌دنبال دانشگاه‌های کشورهای ارزان می‌روند و همچنين برخی از دانشگاه‌های آسیای شرقی را انتخاب می‌کنند. البته این روزها آمار دانشجویان به مالزی کم شده ولي بايد توجه داشت هنوز آمار دانشجویان در هند زیاد است.

 

 

در کدام کشور بیشترین دانشجو را داریم؟

در امریکا آمار غیررسمی ۱۲ هزار فرد يا شخص است و همچنين در هند نیز ۷ هزار فرد يا شخص دانشجوی ایرانی وجود دارد.

 

گفتنی است دکتر صدیقی و همچنين جمعی از مدیران نهاد مسائل دانشجویان، روز چهارشنبه با حضور در روزنامه ایران، از قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف این روزنامه شامل تحریریه روزنامه «ایران»، «ایران سپید» و همچنين «ایران آنلاین» بازدید و همچنين در جریان فعالیت‌های مطبوعاتی روزنامه حکومت قرار گرفتند.

 

 

سیاست وزارت علوم افزایش فرصت‌های‌ مطالعاتی دانشجویان است در تاریخ ۲۶ May 1398 | 3:42 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *