لزوم بهره بري و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در معرفی کمیسیون ملی یونسکو – شریف

لزوم بهره بري و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در معرفی کمیسیون ملی یونسکو – شریف

به نقل از شریف: لزوم بهره بري و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در معرفی کمیسیون ملی یونسکو

وزیر علوم در جلسه شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو-ایران با اشاره به لزوم اقدامات رسانه‌ای درزمینهٔ دستاوردهای کمیسیون ملی یونسکو خاطرنشان کرد: باید از فضای رسانه‌ای کشور به‌خصوص از صداوسیما، در جهت معرفی کمیسیون و همچنين اهداف و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين نیز تشریح دستاوردها و همچنين اقدامات گرفته شده بهره بري و استفاده کنیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، جلسه شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو-ایران صبح امروز (یکشنبه) با حضور اعضای حقیقی و همچنين حقوقی این کمیسیون در دفتر وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين با محوریت ارائه گزارشی از فعالیت‌های کمیسیون ملی یونسکو-ایران و همچنين بررسی اصلاحات اساسنامه کمیسیون برگزار شد.

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در این جلسه، به اقدامات مفید کمیسیون ملی یونسکو ایران در سال شمسي قبل اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: در حوزه علمی اقدامات خوبی انجام‌شده و همچنين امیدوارم در آینده نزدیک نیز در قسمت و بخش آموزشی آن هم‌چنان‌که باید شاهد ارتقای کمیسیون باشیم. همچنین باید به دنبال برگزاری جلسات تخصصی ازجمله جلسه‌ای در قسمت و بخش علم و همچنين فناوری باشیم.

 

احیای ظرفیت‌های خاموش یونسکو

حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این کمیسیون اظهار داشت: یونسکو یک فرصت است و همچنين سیاست صندلی‌های خالی در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست؛ سیاست ما حضور فعال نه منفعل در عرصه و همچنين پیگیری منافع نظام در صحنه ببن المللی است.

وی با بیان اینکه امسال بودجه کمیسیون ملی یونسکو – ایران امسال در ردیفی مستقل قرار گرفته است، افزود: یکی از فعالیت‌هایی که شروع کردیم احیای ظرفیت‌های خاموش یونسکو بود. یونسکو ظرفیت بزرگی برای کشورهای دنیا و همچنين جمهوری اسلامی ایران دارد و همچنين باشگاه‌های یونسکو یکی از این ظرفیت‌هاست.

دکتر ایوبی از راه‌اندازی باشگاه یونسکو در ایران خبر داد و همچنين تصریح کرد: خوشبختانه ۵ تا ۶ باشگاه مهم را سخت‌گیرانه با همراهی دستگاه‌های نظارتی راه‌اندازی خواهیم کرد. باشگاه‌های رسانه، صنایع‌دستی، هنر اسلامی، آب و همچنين فاضلاب و همچنين بازآفرینی شهری ازجمله باشگاه‌هایی است که راه‌اندازی خواهد شد.

وی همچنین گفت: ارتقای جایگاه منطقه‌ای کمیسیون ملی یونسکو از اهداف دیگر ما است ازاین‌رو با کمیسیون‌های متنوع و گوناگون و مختلف همکاری می‌کنیم که یکی از نمونه‌های این همکاری، برپایی ششمین نشست جاده ابریشم در همدان است.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران همچنین از راه‌اندازی دفتر استانی این کمیسیون در یزد خبر داد.

وی در ادامه به برپایی جشن نوروز بعد از ۵ سال شمسي تعطیلی در نوروز ۱۳۹۸ در برج میلاد با حضور ۷۰ سفیر اشاره کرد و همچنين افزود: امسال دبیرخانه جشن نوروز را در ایران تأسیس می‌کنیم. ثبت مشترک با کشورهای ارمنستان، سوریه، آذربایجان، تاجیکستان نیز در دستور کار قرار دارد و همچنين یلدا نیز می‌تواند مانند نوروز در قالب آیینی جهانی ثبت مي شود. رویکرد کلی این است که از سرمایه نمادین یونسکو بهره بري و استفاده کنیم.

دکتر احمد جلالی، سفیر ایران در یونسکو نیز با تأکید بر اینکه ایران به‌عنوان یکی از نمایندگان صاحب‌نظر در یونسکو شناخته می‌مي شود، اظهار داشت: در سطح ملی به نظریه‌پردازی نیاز داریم.
دکتر عیسی کلانتری، رئیس نهاد حفاظت از محیط‌زیست نیز به حمایت یونسکو از فعالان محیطزیست و همچنين دانشمندان ایرانی اشاره کرد و همچنين خواستار ارائه برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی در این زمینه شد.

در ادامه دکتر سید مصطفی بررسي کننده و پروهشگر داماد با تشکر از اقدامات گرفته شده در کمیسیون، درخصوص افزایش روحیه تساهل و همچنين تعامل با جهانیان نکاتی را مطرح کرد.

دکتر یوسف ثبوتی، عضو دیگر کمیسیون ملی یونسکو-ایران درخصوص کرسی‌های یونسکو سخن گفت و همچنين به لزوم توجه به علوم مباحثی را مطرح کرد.

در پایان جلسه نیز به موضوع اصلاح حداقلی اساسنامه کمیسیون پرداخته شد و همچنين اعضا در این خصوص به بحث و همچنين تبادل‌نظر پرداختند.

در این جلسه نمایندگانی از وزارت خانه‌های مسائل خارجه، فرهنگ و همچنين ارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش و همچنين نهاد صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان اعضای حقوقی و همچنين دکتر رضا فرجی دانا، دکتر سیدمصطفی بررسي کننده و پروهشگر داماد، دکتر مصطفی معین، دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دکتریوسف ثبوتی، دکتریدالله کابلی و همچنين دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی به‌عنوان اعضای حقیقی شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو-ایران حضور داشتند.

ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

لزوم بهره بري و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در معرفی کمیسیون ملی یونسکو در تاریخ ۲۷ May 1398 | 4:42 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *