لزوم شکل‌گیری ارتباط وسیع و همچنين مستمر میان دانشگاه‌ها و همچنين جامعه/ سنجش و همچنين پذیرش در کشور تنها بر عهده نهاد سنجش است – شریف

لزوم شکل‌گیری ارتباط وسیع و همچنين مستمر میان دانشگاه‌ها و همچنين جامعه/ سنجش و همچنين پذیرش در کشور تنها بر عهده نهاد سنجش است – شریف

به نقل از شریف: لزوم شکل‌گیری ارتباط وسیع و همچنين مستمر میان دانشگاه‌ها و همچنين جامعه/ سنجش و همچنين پذیرش در کشور تنها بر عهده نهاد سنجش است

دکتر منصور غلامی با تأکید بر لزوم گسترش ارتباط بین جامعه و همچنين دانشگاه‌ها و همچنين حذف فاصله بین آن هم‌ها، گفت: مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا قسمت و بخش خصوصی و همچنين کارشناسان صنعتی موضوعات خود را با اساتید دانشگاهی مطرح کنند و همچنين از این طریق، تعامل و همچنين ارتباطی دوطرفه بین قسمت و بخش صنعتی و همچنين دانشگاهی ایجاد مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در آئین تکریم و همچنين تجلیل از خبرنگاران، به گفت‌وگو و همچنين پاسخ به پرسش اصحاب رسانه پرداخت.

وزیر علوم در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر برداشتن دیوار دانشگاه‌ها و همچنين تدابیر در نظر گرفته شده در این زمینه، گفت: تأکید ما بر این است که دیوار و همچنين فاصله‌ای که میان جامعه و همچنين دانشگاه‌ها وجود داشته، برداشته مي شود و همچنين هر فرد یا نهادی که می‌تواند برای حل مسائل خود از دانشگاه کمک گیرد، به آنجا رفت و آمد و مراجعه کرده و همچنين اساتید نیز به‌عنوان مشاور در کنار آن هم‌ها قرار گیرند.

دکتر غلامی با تأکید بر شکل‌گیری ارتباط نزدیک بین جامعه و همچنين دانشگاه، افزود: معتقدیم که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است قسمت و بخش خصوصی در مواجه با یک مشکل به دانشگاه رجوع کند و همچنين کارشناسان صنعتی نیز موضوعات خود را با اساتید دانشگاهی مطرح کنند و همچنين از این طریق، تعامل و همچنين ارتباطی دوطرفه بین قسمت و بخش صنعتی و همچنين دانشگاهی ایجاد مي شود.

وی با اشاره به لزوم از بین رفتن دیوارهای غیرفیزیکی دانشگاه‌ها و همچنين جامعه، مطرح کرد: باید ارتباط وسیع و همچنين مستمر بین این دو قسمت و بخش شکل گیرد و همچنين وزارت علوم نیز از این امر حمایت می‌کند. البته در ادامه گسترش این ارتباط، می‌قدرت با رعایت مسائل حفاظتی، دیوارهای فیزیکی را نیز برداشت.

وزیر علوم همچنین درخصوص ساماندهی سنجش و همچنين پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد توسط وزارت علوم، اظهار داشت: طبق قانون، سنجش و همچنين پذیرش در کشور تنها بر عهده نهاد سنجش بوده و همچنين این قانون مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري‌الاجرا است.

دکتر غلامی بابیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به تصمیمات شورای سنجش و همچنين پذیرش دانشجو موظف به اجرای مصوبات این شورا است و همچنين باید از طریق نهاد سنجش دانشجو بپذیرد، گفت: به دلایلی در سال شمسي‌های قبل دانشگاه آزاد اسلامی، قسمت و بخش‌هایی از فرآیند پذیرش دانشجو را انجام می‌داد ولي بايد توجه داشت امسال تلاش کردیم تا این دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی از طریق آزمون دانشجو جذب کند.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی باید از فرآیند نهاد سنجش دانشجو بگیرد که این هماهنگی اکنون گرفته شده است.
 

 

*تأمین بودجه رفاهی و همچنين تغذیه‌ای دانشجویان در سال شمسي جدید

 

وی در ادامه در خصوص نگرانی برخی از روسای دانشگاه‌ها از شروع سال شمسي تحصیلی جدید در حوزه تأمین مسائل رفاهی و همچنين تغذیه‌ای دانشجویان، گفت: حکومت امسال به لحاظ مالی ریاضتی عمل می‌کند و همچنين در منابع مالی آن هم محدودیت‌هایی وجود دارد ولي بايد توجه داشت تلاش ما این است که دانشگاه‌ها را از آسیب چنین ریاضتی دور نگه داریم بر همین اساس با نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب‌وبودجه صحبت‌هایی شده و همچنين قطعاً دانشگاه‌ها مشکلاتی نخواهند داشت و همچنين حمایت می‌شوند.

دکتر غلامی همچنین در ارتباط و رابطه با پرسش دیگری مبنی اینکه در ایام انتخاب رشته داوطلبان تمایل دارند دانشگاه‌ها را ببینند ولي بايد توجه داشت به دلیل نداشتن کارت دانشجویی امکان وارد شدن ندارند، چه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای در وزارت علوم برای این دسته از اشخاص در نظر گرفته‌شده است، مطرح کرد: ما نیز موافق هستیم که این اتفاق بیفتد و همچنين حتماً این موضوع با دانشگاه‌ها مطابق و يکدست می‌مي شود تا در ایام باقی‌مانده داوطلبان بتوانند در آن هم‌ها وارد شدن کنند.
 

 

*در آینده بازار کار خوبی را برای رشته‌های غیرپزشکی خواهیم داشت

وزیر علوم همچنین در ارتباط و رابطه با میزان وارد شدن داوطلبان به دانشگاه‌ها، اظهار داشت: در حال حاضر بحث آزمون سراسری دچار اعوجاج شده و همچنين تيم علوم تجربی تورم زیادی از باب گرایش داوطلبان پیدا کرده است. البته این جریان از مقطع دبیرستان آغاز شده و همچنين باید آموزش‌وپرورش برای آن هم تدبیری بیاندیشد.

دکتر غلامی افزود: در آزمون سراسری تعدادی از رشته‌ها مثل علوم پزشکی وجود دارد که متقاضی برای آن هم‌ها زیاد است و همچنين ۱۵ قسمت و بخش ورودی دانشگاه‌ها را به خود اختصاص داده است. اکنون برای ۸۵ قسمت و بخش باقی‌مانده نیز صندلی در دانشگاه‌ها وجود دارد البته همه دانشجویان برای آن هم ۱۵ قسمت و بخش شانس خود را امتحان می‌کنند.

وی همچنین درخصوص فراوانی بازار کار دانشجویان علوم تجربی مطرح کرد: این موضوع یک پالس اشتباهی است که به داوطلبان داده می‌مي شود زیرا در این رشته ظرفیت پذیرش محدود است و همچنين این به معنای شاغل شدن تمامی دانشجویان این رشته نیست لذا بازار کار در طول زمان به‌تدریج ایجاد می‌مي شود. ما در آینده بازار کار خوبی را برای رشته‌های غیرپزشکی و همچنين دیگر رشته‌ها خواهیم داشت زیرا جامعه در طول زمان با رشد و همچنين توسعه مشاغل جدید را برای رشته‌ها ایجاد مي کند.

ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

لزوم شکل‌گیری ارتباط وسیع و همچنين مستمر میان دانشگاه‌ها و همچنين جامعه/ سنجش و همچنين پذیرش در کشور تنها بر عهده نهاد سنجش است در تاریخ ۲۰ May 1398 | 6:07 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *