نشست رؤسای دانشگاه‌های ایرانی اتحادیه دانشگاه‌های کشورهای حاشیه خزر برگزار شد – شریف

نشست رؤسای دانشگاه‌های ایرانی اتحادیه دانشگاه‌های کشورهای حاشیه خزر برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: نشست رؤسای دانشگاه‌های ایرانی اتحادیه دانشگاه‌های کشورهای حاشیه خزر برگزار شد

نشست رؤسای دانشگاه‌های ایرانی اتحادیه حاشیه خزر، در آستانه بیست و همچنين سومین نشست رؤسای دانشگاه‌های اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر، با حضور روسای ۱۲ دانشگاه ایرانی عضو اتحادیه به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی بینالمللی در این نشست گفت: اتحادیه‌های منطقه‌ای و همچنين به‌تبع آن هم، همکاری‌های علمی منطقه‌ای از دو نظر حائز اهمیت است؛ نخست آن هم‌که اشتراکات فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و همچنين اجتماعی سبب می‌مي شود همکاری‌های منطقه‌ای پیشرفت بهتری داشته باشد، دوم آن هم‌که همکاری‌های منطقه‌ای، سکویی برای فعالیت‌های جهانی است و همچنين با عنایت به این دو موضوع، اتحادیه‌های منطقه‌ای جزو اولویت‌های کشورهای پیشرفته می‌باشند و همچنين وزارت علوم نیز بر همین اساس، به ایجاد و همچنين توسعه همکاری‌های منطقه‌ای اولویت داده و همچنين از آن هم‌ها حمایت می‌کند.
وی افزود: اتحادیه باید با توسعه تعاملات علمی و همچنين ایجاد و همچنين پرورش موضوعات مشترک، سطح فعالیت آن هم را در میان کشورهای عضو ارتقا داده و همچنين حتی به سطوح مقامات عالی‌رتبه کشورهای متبوع برساند و همچنين این مهم به دست نمی‌آید جز آنکه تعریف پيشامد جديد در اتحادیه به موضوعات مهم کشیده مي شود.
قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل پیشنهاد کرد: برای توسعه روابط و همچنين سطح فعالیت‌ها، بهتر است دانشگاه‌های کشورهای غیر حاشیه خزر نیز به‌عنوان ناظر در اتحادیه حضور داشته باشند و همچنين سیاست‌های انگیزشی و همچنين تشویقی برای حضور دانشگاه‌ها در اتحادیه طراحی مي شود.
وی تصریح ک رد: باید تلاش کرد که تعداد دانشگاه‌های عضو از هر کشور به موازنه مطلوب برسد و همچنين در همین راستا پیشنهاد می‌کنم تا ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها به‌روش مستمر در دستور کار اتحادیه باشد؛ ضمن آن هم‌که فرآیند تعامل از پایین با بالا باشد و همچنين با درگیر شدن اعضای هیئت‌علمی و همچنين دانشجویان دانشگاه‌های عضو اتحادیه، فعالیت‌ها توسعه پیدا کند.
دکتر سالار آملی در ادامه به رئیس دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر پیشنهاد کرد تا با مسئولان وزارت مسائل خارجه نیز دیدار و همچنين نشست داشته باشند تا کنشگران سیاسی به ظرفیت‌های علمی برای تقویت همکاری‌های علمی شناخت کافی پیدا کنند.
دکتر رضی، رئیس دانشگاه گیلان و همچنين دبیر دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر نیز در این نشست گفت: نشست آتی اتحادیه به میزبانی دانشگاه گیلان در مهرماه سال شمسي جاری در رشت برگزار خواهد شد.
وی افزود: به دنبال آن هم هستیم باهدف هم‌افزایی ظرفیت‌های دانشگاه‌های ایرانی عضو، برنامه جذاب و جالب و خوب‌های منسجمی را در دستور کار این نشست قرار دهیم؛ ضمن آن هم‌که واگذاری ریاست دوره‌های اتحادیه در سال شمسي آتی به یکی از دانشگاه‌های ایرانی، فرصتی را برای تقویت همکاری‌های اتحادیه فراهم می‌آورد.
اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر در سال شمسي ۱۳۷۵ تشکیل شده و همچنين در حال حاضر، ۵۷ دانشگاه، پژوهشگاه و همچنين مراکز علمی و همچنين فناوری از کشورهای ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و همچنين ترکمنستان در اتحادیه عضویت دارند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

نشست رؤسای دانشگاه‌های ایرانی اتحادیه دانشگاه‌های کشورهای حاشیه خزر برگزار شد در تاریخ ۲۸ May 1398 | 11:57 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *