وزیر علوم: شرایط اخلاقی نسبتا مطلوبی در دانشگاهها حاکم است – شریف

وزیر علوم: شرایط اخلاقی نسبتا مطلوبی در دانشگاهها حاکم است – شریف

به نقل از شریف: وزیر علوم: شرایط اخلاقی نسبتا مطلوبی در دانشگاهها حاکم است

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با بیان اینکه “شرایط اخلاقی نسبتا مطلوبی در دانشگاه‌ها حاکم است”، تاکید کرد: حفظ و همچنين تداوم آرامش و همچنين امنیت در محیط های دانشجویی و همچنين فضای دانشگاه ها یک ضرورت اساسی است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در آیین افتتاحیه گردهمایی دو روزه مدیران حراست دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و همچنين پارک های علم و همچنين فناوری که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد قربان، غدیر خم، میلاد امام و پيشوا هادی (ع)، دهه ولایت و همچنين سالروز بازگشت آزادگان اظهار داشت: در حوزه امنیت با دگردیسی‌ها و همچنين تغییراتی مواجه هستیم. خوشبختانه در محیط‌های دانشگاهی فی‌نفسه مدیریت بر مبنای دانش در جریان است.
وزیر علوم با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی دقیق از فعالیت ها اظهار داشت: بهتر است که با آغاز سال شمسي تحصیلی سرويس ها و خدمات ارائه‌شده حراست و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين اهداف آن هم‌ها را به شکل بروشورهایی در اختیار خانواده‌ها و همچنين دانشجوها قرار بگیرد.
وی با تأکید بر اینکه همچنين و علاوه بر وظایف حراستی، بایستی سرويس ها و خدمات حراستی نیز موردتوجه قرار گیرد، گفت: یکی از اقدامات مثبت در حراست کل وزارت علوم، برگزاری چنین نشست‌هایی است. تبادل تجربه بین تو موجب افزایش دانش همکاران خواهد شد. خوشبختانه در سال شمسي‌های قبل دانشگاه‌ها عقلانیت قابل‌توجهی را در برخورد با فضای سیاسی-اجتماعی بیرون از دانشگاه داشته‌اند.
وی با تاکید بر اینکه “حکم عمومی دادن در دانشگاه‌ها به ضرر آموزش عالی است”، ادامه داد: نباید یک ناهنجاری را در یک محیط کوچک دانشگاهی به کلیت فضای دانشگاه ها تعمیم داد.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: دانشجوها آینده‌سازان مملکت خواهند بود و همچنين باید مورد مراقبت قرار گیرند و همچنين مسئولیت آن هم بر عهده ما است.
وی با بیان اینکه “مسایل داخل خانواده را باید در درون خانواده آموزش عالی حل نماییم”، افزود: مدیران حراست نباید مسایل موجود در محیط فعالیت خود را به بیرون منتقل کنند. خیلی وقت ها می توانند با تدبیر درست، مسایل را در داخل دانشگاه به بهترین شکل حل و همچنين فصل نمایند.

* لزوم تعامل نزدیک با جامعه و همچنين دانشگاهیان
دکتر مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این نشست با اشاره به ویژگی‌های انسان مؤمن اظهار داشت: جمعی که اینجا دورهم گرد آمده‌اند جمعی است که قرار است هم چهره اقتدار انقلاب اسلامی و همچنين هم چهره رأفت و همچنين عطوفت اسلامی را به نمایش بگذارد.
به گفته وی، دشمن در ابتدا مواجهه سخت و همچنين ابتدایی با انقلاب داشت، ولي بايد توجه داشت امروز، به‌مواجهه نرم و همچنين تهاجم فرهنگی روی آورده است؛ واکنش ما نیز باید به‌تناسب، واکنشی متناسب با مواجهه نرم باشد. دانشگاه‌ها بهترین فرصت برای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی برای آینده است. دانشگاه هم موردتوجه انقلاب اسلامی و همچنين هم موردتوجه دشمنان انقلاب است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه امروز در یکی از بالاترین سطوح مقابله با نظام غرب هستیم اظهار داشت: عکس‌العمل امروز ما در مواجهه با اتفاقات می‌تواند شکست یا پیروزی کشور را رقم بزند. در حراست اجتماعی، مدیر نباید مدیری پنهان باشد بلکه بایستی با جامعه و همچنين دانشگاهیان ارتباط و همچنين تعامل تنگاتنگ داشته باشد.

* کار حراست در دنیای امروز پیچیده و همچنين دشوار است
دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست با اشاره به اینکه بحث حراست در دنیای امروز بحثی پیچیده و همچنين دشوار است گفت: جامعه ما ازلحاظ پیشرفت تاریخی به وحدت ساختاری نرسیده است. در برخی از منطقه ها و مناطق کشور روابط سنتی حاکم است. بخشی از جامعه وارد دنیای مدرن شده و همچنين بخشی از جامعه نیز در دوران فرامدرن زندگی می‌کنند. حراست در هرکدام از این دنیاها ویژگی‌ها و همچنين ملزومات خاص خود را دارد و همچنين نمی‌قدرت با شیوه‌ای واحد در همه این جوامع کارایی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را داشت.
وی خاطرنشان کرد: کار دشوار ما در جامعه دانشگاهی این است که همه زوایا و همچنين ابعاد امنیت را در جامعه ایران حفظ کنیم. آن هم‌روش که در ۶ سال شمسي قبل محافظان دانشگاه اجازه ندادند که خواسته‌های معاندان نظام در دانشگاه‌ها پیاده مي شود، در سال شمسي‌های آتی این اجازه را نخواهند داد.
دکتر محسن پالیزبان مشاور وزیر و همچنين رئیس مرکز حراست وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری نیز با اشاره به گرایش تحلیلی و همچنين هم‌اندیشی این گردهمایی گفت: قرار است در این گردهمایی نقطه نظرات و همچنين تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم. بخشی از این گردهمایی نیز به بحث‌های مرتبط به ظرفیت‌های آموزش عالی خواهد پرداخت.
ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

وزیر علوم: شرایط اخلاقی نسبتا مطلوبی در دانشگاهها حاکم است در تاریخ ۲۷ May 1398 | 11:25 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *